Kuru Köfte Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kuru Köfte Tarifi Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Mutfakların vazgeçilmez lezzetlerinden biri de kuru köftedir. Kuru köfte hem yetişkinlerin hem de çocukların beğenerek tercih ettiği yiyeceklerden biridir. Kuru köfte için tercih edilen en önemli malzemelerden biri kıymanın seçilmesidir. Kıymanın az yağlı ve dana kıyması olarak tercih edilmesi önemlidir. Dana kıyması hem hacim bakımından hem de aromasından dolayı tercih edilebilir. Dana kıyması dışında kullanılacak kıymalarda kıymanın oranı arttırılmalıdır. Daha yağlı olan kıymalarda gram yerine biraz daha fazla kıyma kullanılmalıdır. Kuru köfte sıcak servis edilmelidir. Patates kızartması ya da Rus salatası eklenerek servis edildiğinde kuru köfte daha da lezzetlenecektir.

Kuru Köfte Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

İşte Oktay usta kuru köfte tarifi malzemeleri listesi ;

  • Köftelik Kıyılmış Dana Kıyma 250 Gram
  • Robottan Çekilmiş Çeyrek Bayat Ekmek
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 1 tutam taze maydanoz
  • 1 adet yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kimyon
  • Kırmızı Toz Biber

Kuru Köfte Tarifi 1

Kuru Köftenin Yapılışı

Kuru köfte tarifi portakal ağacı için orta boy bir kaba ince kıyılmış 250 gram kıyma alınır. Dana kıyması kuru köfteye daha çok yakışmaktadır. Kıymanın içine robottan daha önce çekilmiş bayat ekmek katılır. Bayat ekmek ile kıyma yoğrulur. Birbirine karışınca içine bir tane yumurta kırılır, yarım tatlı kaşığı tuz, biraz karabiber, kimyon, kırmızı toz biber karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra bir tutam ince kıyılmış taze maydanozda eklenir. Hazırlanan harç buzdolabından yaklaşım 45 dakika 1 saat kadar bekletilir. Buzdolabında bekletilen harç buzdolabından çıkarılarak küçük parçalar alınarak önce yuvarlayıp daha sonra elimizle yassı hale getirerek inceltelim.

Kuru Köfte Tarifi 2

Kuru köfte tarifi Oktay usta için bu köfteler önceden ısıtılmış elektrikli ızgaraya dizilerek arkalı önlü pişirilir. İsteğe göre istenirse hazırlanan köfteler az yağlanmış teflonda da pişirilebilir. Kuru köfte tarifi arda mutfağında bu tarifin yanına patates kızartması eklenerek sıcak bir şekilde servis edilebilir. Afiyet olsun.

Kuru Köfte Tarifi 3

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...