Lahana Turşusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Lahana Turşusu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Özellikle kış aylarında anneler tarafından yapılan ve herkesin yediği yemeklerden biri de lahana turşusu olmaktadır. Lahana turşusu yemeklerin yanında sevilerek yenilmek ile birlikte tek başına da yenmektedir. Ancak bu turşu yapılırken kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar olmaktadır. Yapımı ve kurumu kolay gibi gözükse de malzemelerin eksik ya da fazla konulması sonucunda lahana turşusunun tadı değişmektedir. Kurulan her turşu tutma garantisi olmadığından dolayı mutlaka turşu kurarken dikkatli olunması gerekmektedir. İlk yapacaklar lahana turşusu nasıl kurulur diye sormakta ve araştırmaktadırlar. Malzeme olarak çok basit olan lahana turşusu kurulduktan sonra uzun süre boyunca tüketilebilmektedir. Ayrıca kırmızılahana ve beyaz lahana olmak üzere iki şekilde kurulan turşu kişilerin isteklerine göre birlikte de kurulabilmektedir. Ancak bir süre sonra iki ayrı turşunun tadı birbirine karışacağından dolayı ekşi bir tat ortaya çıkmaktadır.

Lahana turşusu yapılırken alınacak olan lahananın taze olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Taze olmayan lahana turşu kurulduktan kısa bir süre sonra kendini bırakacağından dolayı lezzet olarak bozulabilmektedir. Lahana turşusu yapımı sırasında kullanılacak malzemeler;

 • 5 litrelik turşu kabı
 • 3 yemek kaşığı ovalanmamış ve iyotsuz kaya tuzu
 • 4-5 diş sarımsak
 • Acı biber (tercihe göre)
 • 3 kilo organik beyaz lahana
 • Turşunun dayanıklılığını artırmak için az miktarda biberiye
 • Lahanayı ovmak için 2 yemek kaşığı tuz kullanılmaktadır.

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır 2

İlk olarak lahanalar büyük bir alanda orta büyüklükte kesilmektedir. Kesilip ayrılan parçaların üzerine az miktar da tuz eklenmektedir. Ekilen tuz ile birlikte lahanalar ovulmakta ve iç içe olan kısımları birbirinden yavaşça ayrılmaktadır. Bu parçalar bir leğen içerisine konularak 1 gece boyunca beklenmektedir. Lahanalar bekledikten sonra içlerine sarımsaklar doldurulmakta ve 5 litrelik turşu kabına konulmaya başlanmaktadır. Ayrı bir kap içerisinde kaya tuzu ve su karıştırılır ve tuzun erimesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında elde edilen kaya tuzlu suyu lahanaların üzerini tamamen örtecek kadar turşu kabına su dökülmektedir. Su koyma işlemi bittikten sonra lahananın konulduğu turşu kabının ağzı sıkı bir şekilde kapatılmakta ve hava almadığından emin olmak gerekmektedir. Kurulan lahana turşusu güneş almayan, serin ve karanlık bir alan da 3 hafta süre ile bekletilmektedir. 3 haftanın sonunda turşu tüketilmek için hazır olmaktadır.

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır 1

Kırmızı Lahana Turşusu Yapımı

Ev yapımı lahana turşusu beyaz lahanadan yapılabildiği gibi aynı zamanda kırmızılahanadan da yapılmaktadır. Lahana tam bir vitamin deposu olduğundan dolayı turşu olarak tüketildiğinde daha da faydalı olmaktadır. Özellikle sindirim sorunu yaşayan kişiler için çok etkili olmaktadır. İçerisine konulan sirke önemli bir vitamin kaynağı olmak ile birlikte limon ile karıştırıldığında daha sağlıklı olmaktadır. Lahana turşusu fermente bir ürün olmakta ve B 12 vitamini açısından da diğer besinlere göre daha zengin olmaktadır. Kırmızılahana turşusu için gereken malzemeler;

 • Tuz
 • 2 adet orta boy kırmızılahana
 • 1 çay bardağı elma sirkesi
 • 1 adet limon tuzu

Kırmızı Lahana Turşusu Yapımı

Lahanalar yıkanmakta ve sonrasında yaprakları ince ince doğranmaktadır. Üzerine beyaz lahana da olduğu gibi tuz konulmakta ve diriliği geçene kadar tuz ile ovulmaktadır. Lahanaların yumuşamasından sonra bir kavanozun içerisine lahanalar konulmakta, üzerine de elma sirkesi ve su dökülmektedir. Su ve sirke oranı kavanoza koyulurken yarı yarıya olması gerekmektedir. Buzdolabında 3 ya da 4 gün bekledikten sonra tüketime hazır olmaktadır. Daha çok yapmak isteyenler kavanoz yerine turşu kabı tercih ederken suyu ve sirkeyi de kabın boyuna koymaları yeterli olmaktadır.

20 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...