Limon Tuzu Zararları

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Limon Tuzu Zararları Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Limon tuzu, birbirinden farklı meyve ve sebzede organik olarak bulunan başlıca organik asitlerden biridir. Besin sektöründe en yaygın kullanılan katkı maddelerinden biridir. Bu gibi sebeplerden dolayı da limon tuzu faydaları ve zararları, toplumda önemli bir tartışma konusu haline de gelmektedir.

Limon Tuzu Zararları 1

Hayvan ve bitkilerin vücut sıvılarında, özellikle de turunçgillerde yüksek oranda bulunur. Doğal yollarla elde edilmesi çok maliyetli olduğundan kimyasal yöntemler kullanılarak yapılması tercih edilir. Organik sitrik asit neredeyse bütün bitkilerde ve canlı hücrelerde bulunur. Canlı hücreler sitrik asit olmadan işlevlerini gerçekleştiremezler. Sitrik asit insan organizmasında da üretilir. Vücuda alınan gıdalardaki karbonhidrat, protein ve yağ benzer biçimde bileşiklerin enerjiye dönüşürken izledikleri yollardan birisi de Sitrik asit döngüsü ya da bu döngüyü kabul eden bireyin adının verildiği Krebs döngüsüdür. Krebs sözcüğü Almanca ‘da kanser anlamına geldiği için hatalı çeviri sonucu sitrik asit kanserojendir şeklinde asılsız bir söylem oluşmuştur.

E330 olarak bilinen sitrik asit; şu demek oluyor ki limon tuzu maddesi çok sayıda farklı kategorideki hazır ürünün içinde kullanılmaktadır. Yaz aylarında hazırlanan turşular içerisine koyulabildiği gibi aynı zamanda birçok reçel yapımında da limon tuzu yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Bütün bunların yanı sıra rafine tuz kullanımının yerine limon tuzu kullanarak da salata ve diğer yemekler hazırlanabilmektedir. Limon tuzu sadece yiyeceklerde değil; temizlik mevzusunda da etkili olan bir maddedir. Direkt olarak tüketilmesinin yanı sıra birçok temizlik alanında da kullanılmaktadır.

Limon Tuzu Zararları 2

İçerisindeki sitrik asit, özellikle de çaydanlık, su ısıtıcısı ya da tencere gibi ürünlerin içerisindeki kirecin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Evde hazırlanan reçel, turşu şeklinde gıdalara limon tuzu konulabilir. Limon tuzu içerisinde bulunan maddeler, meyve sebzelerin uzun süre boyunca bozulmadan ya da kararmadan muhafaza edilmesine olanak tanır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan limon tuzu organik bir madde olarak bilinse de kimyasal işlemler sonucu ortaya çıkan bir maddedir. Bu sebeple de uzmanlar tarafından limon tuzunun kullanımında, kişilerin dikkatli olması gerektiği belirtilmeye devam etmektedir. Organik ve kaliteli olan limon tuzu kullanımı kişilerin sağlığına faydalı olsa da, kalitesiz ve içerisinde yoğun miktarda kimyasal madde bulunan limon tuzları kişilerin hayatlarını tehlikeye sokabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da kişilerin limon tuzu satın alırken oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Limon Tuzu Zararları 3

Limon tuzunun sağlığa zararları net bir şekilde ifade edilmemesine karşın, önlem alınmaması ya da ölçüsüz bir şekilde tüketilmesi halinde çok sayıda probleme yol açabildiği gözlemlenmiştir. Örneğin mide problemleri olan biri için limon tuzu katılmış gıdalar mide problemininim artmasına yol açabilir. Limon tuzu direkt tüketildiğinde ağızda yaralar oluşturabilir. Ek olarak sıcak suda eritilmiş limon tuzunun buğusunun solumamak gerekir, bazı araştırmalar bu durumun astımı ve alerjik rahatsızlıkları tetiklediğini göstermiştir. Mutfakta çok geniş bir kullanım alanı olan limon tuzu, gıdalar haricinde temizlikte de destektir. Bulaşık makinelerinde tuz olarak da yararlanılabilir. Örneğin çaydanlıkta uzun süre bekletildiğinde çaydanlığı aşındırabilir. Kimyasal kireç sökücüler yerine kullanılması daha iyidir, fakat her zaman sonucunda kullanılmalıdır. Kişilerin limon tuzu kullanımı sırasında muhakkak bilinçli ve dikkatli olması da son derece büyük bir ehemmiyete sahiptir.

Limon Tuzu Zararları 4

Limon tuzu zararları, kimyasal yollarla elde edilmiş bir madde olduğundan tamamen zararlı olduğu düşünülür. Limon tuzu fazla kullanıldığında mide problemlerini arttırır, direkt tüketilmesi halinde ağız ve boğazda yaralar oluşmasına niçin olur ve sıcak suyla tepkimeye girerse, alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olur.

19 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...