Makarna Salatası Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Makarna Salatası Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Salata, Türk Sofra kültüründe, domates, biber, soğan ve salatalıktan ibaret bir çeşittir. Tabii mevsime göre turp, havuç, lahana ve mevsim yeşillikleri de salata olarak kullanılır. Oysa dünyada salata başka bir anlam taşımaktadır. Dünya mutfaklarında, et ürünleri ile yapılan salatalardan, peynir salatalarına kadar pek çok çeşit bulunmaktadır. Hepimizin severek tükettiği Rus salatası da, bu ürünlerden bir diğeri olarak öne çıkmaktadır. Tabii, makarna salatası da çok tüketilen soğuk meze grubundan bir gıdadır ve özellikle hanımların altın günlerinin vazgeçilmezlerindendir. Elbette sos seven herkesin severek tüketmekte olduğu bu besinin yapımı da aslında gayet kolaydır. Bu sayfamızda sizlere Makarna Salatası Nasıl Yapılır konusunda bilgiler ileteceğiz.

Salata Kavramı

Salata, bir çok ürünün bir araya getirilerek yapıldığı bir soğuk yemektir.  Her ne kadar Türk yemek kültüründeki yeri, yan ürünler seviyesinde olsa da, esasında ana yemek olarak kullanıldığı da dünyadaki örneklerinde görülmektedir. Makarna salatası da, pekala bir öğünlük yemek olarak kullanılabilen unsurlardandır.

Makarna Salatası Yapımı

Makarna salatasında esas malzeme, makarnadır. Fakat şekil itibariyle her makarna, makarna salatası yaparken kullanılmaz. Örneğin spagetti, salata için uygun bir tür değildir. Çoğunlukla, düdük ve mantı tipi makarnalar salata için kullanılır. Zira formları itibariyle, kolay deforme olmazlar ve uzun süre sos içerisinde bekleyebilirler. Bu nedenle biz Makarna Salatası yaparken, en küçük taneli makarnayı tercih edeceğiz. Halka, yüzük veya düdük olarak da tarif edilen tür en uygunu olacaktır.

Makarna yapma prensipler salatada da aynıdır. Ancak Makarna Salatası yaparken, tanelerin biraz diri kalması doğru olacaktır. Aldante ismi verilen, hamur olmamış makarna türünü kullanmak bu noktada daha mantıklı olacaktır. Zira makarna sosun içerisinde de bir süre kalacak ve yumuşayacaktır, iyi pişmiş bir makarna, bu süreçte formunu yitirebilir.

Makarna pişirme

Makarna pişirmek için geniş bir tencere içerisine, bir paket makarna için 2 litreye yakın su koyup, suyu kaynatırız. Kaynayan sura bir miktar tuz eklemek faydalıdır, yapışmayı önler ve pişmeyi hızlandırır.

15 dakika kadar pişirdiğimiz makarnayı, ocaktan alıp, suya tuttuktan sonra, iyice süzüp, soğmasını beklerken salata sosumuzu hazırlayabiliriz.

Makarna Salatası Nasıl Yapılır 1

Makarna Salatası Nasıl Yapılır

Makarna salatası içerisinde çok fazla unsur olan bir tür değildir. Yoğurt, Turşu, Bezelye, Havuç unsurlarının yanında zeytinyağı ve sarımsak kullanılması uygun olacaktır.

Malzemeler

 • Kornişon turşu
 • Haşlanmış garnitür (bezelye ve havuç)
 • Sade normal yağlı koyu kıvamlı yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  Makarna Salatası Nasıl Yapılır 2
 • Öncelikle, sarımsaklarımızı ezerek veya çok küçük biçimde dilimleyerek yoğurda karıştıralım.
 • Beraberinde, bir miktar pul biber lezzet verecektir.
 • Kornişon turşuyu da karışıma ekledikten sonra,  garnitürü ekleyip  karıştıracağız.
 • Son olarak soğuk makarnamızı da ekledikten sonra zeytinyağını üzerinde gezdirerek bir kez daha karıştırdığımızda, Makarna Salatası servise hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.

19 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...