Mıhlama Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Mıhlama Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ülkemizde her yörenin kendine has farklı lezzetleri bulunmakta olup, bu lezzetler son derece büyük bir üne de sahip olmaktadır. Ülkemizin dört bir yanına yayılan ve Karadeniz’e ait bir lezzet olan mıhlama da, son derece beğenilen ve hemen herkes tarafından da denenmek istenen bir tarif olmaya devam etmektedir. Gün geçtikçe daha da farklı tarifler ve isimler geliştirilmekte olup, hemen herkesin mıhlama yapış tarzı da birbirinden farklı olmaktadır. Bu sebeple de muhlama nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla yöneltilmeye de devam etmektedir.

 • Muhlama tarifi için en önemli husus; malzemenizin kalitesi, tereyağı, peynir ve mısır ununun kalitesi oranında başarı sağlarsınız.
 • Tereyağının mıhlamanın üzerine çıkmasını istiyor iseniz (ki bu durum hemen herkesin en büyük isteğidir), tereyağı eridikten sonra hemen mısır ununu eklemeyin. Yağ tencere içerisinde yanmasına müsaade edilmeden kaynamalıdır. Böylelikle hem çok daha lezzetli olur iken hem de tereyağı mıhlamanın üzerine de çıkabilmektedir.

 • Peyniriniz ne olursa olsun eriyen, kaliteli bir peynir olsun, Trabzon kolot peyniri veya dil peyniri en iyi sonucu veriyor ama kimi zaman kaşar peyniriyle yapıldığında dahi oldukça lezzetli mıhlama yapılışı oluşturmak mümkün olabilmektedir.
 • Mıhlama peyniri kattıktan ondan sonra birazcık eritip kesinlikle kısık ateşte kendi kendine bırakın, arada karıştırın dibi tutmasın fakat çokta müdahale etmeyin. Eğer çok karıştırırsanız peynir içinde kaybolacaktır, dolayısı ile yerken uzayan o meşhur görüntü kaybolacaktır.
 • Son olarak ne olursa olsun tereyağı üzerine çıkmış olmalı, yoksa pişmiş sayılmıyor maalesef, buna dikkat edip ocaktan öyle alın. Ve daha bol tereyağlı olsun isterseniz, pişmeye yakın üzerine birazcık daha tereyağı ilave edebilirsiniz.

Mıhlama Nasıl Yapılır 1

 • Kesinlikle sıcak tüketin yoksa ilk lezzeti bulamazsınız.
 • İçine katacağınız yarı yarıya süt daha lezzeti olmasını elde edecektir.
 • Mıhlamanın çok daha lezzetli olması isteniyorsa, tereyağı kullanımından kaçınılmaması gerekmektedir. Özellikle de köy tereyağı kullanılmalı ve sağlık sorunları olmaması durumunda tereyağı kullanımından kaçınılmamalıdır.
 • Mıhlama yapımı, ilk kez denenmesi halinde başarılı olunmayabilir. Fakat kısa zaman içerisinde el pratikliği ve beceri ile kısa sürede oldukça lezzetli mıhlamalar yapılabilmektedir.
 • Mısır ununun rengini ayarlamak, ilk mıhlama yapışta çok kolay olmayabilir. Yanmadan ya da aksine çiğ bırakmadan hazırlanması, bu hususta son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu sebeple de yakmadan rengi dönene kadar kavurun ya da kavrulmuş mısır ununu kullanın.
 • Tuz miktarını peynirin türüne nazaran ayarlamanız tavsiye edilmekte olup dil peyniri şeklinde tuzsuz bir peynir kullanırsanız bu ölçüye 1 çay kaşığı kâfi olacaktır. Tuzlu peynir kullanırsanız tuz miktarını azaltmalısınız hatta hiç katmaya da bilirsiniz, tercih sizin.

Mıhlama Nasıl Yapılır 2

Malzemeler

 • 2-3 yemek kaşığı kaliteli ve doğal tereyağı
 • 2 yemek kaşığı kaliteli mısır unu
 • 100 ml su ve 100 ml süt karışımı
 • 2 su bardağı kadar eriyen peynir(çeçil peyniri, dil peyniri veya kaşar peyniri)
 • Bir çay kaşığı kadar tuz

Mıhlama tarifi için, öncelikle tereyağı tavaya alıp kızdırın, yakmadan fokur fokur kaynamasını sağlayın. Yağ kızınca mısır ununu ilave edip rengi hafif dönene kadar kavurun. Eğer kavrulmuş mısır unu kullanıyor iseniz, mısır ununu yağda çok fazla kavurmanıza gerek kalmaz. Arkasından su ve süt karışımını, tuzunu ekleyip, karıştırıp kaynamaya bırakın. Tereyağı üzerine çıktıysa mıhlamanız hazır anlamına gelir. Bu aşamadan ondan sonra isterseniz üzerine 1 tatlı kaşığı tereyağını bir cezvede eritip üzerine dökebilirsiniz.

Mıhlama Nasıl Yapılır 3

Karadeniz’in farklı illerinde farklı tarifler ile hazırlanabilen mıhlama, hemen herkes tarafından bir hayli beğenilmektedir. Özellikle de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen ve son derece beğenilen mıhlama, her geçen gün daha da geliştirilmeye ve daha farklı tatlar ile sofralardaki yerini almaya devam etmektedir.

13 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...