Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Akışkan kıvamıyla tükenmez, keçeli ya da pilot kalemlerden kolaylıkla kıyafetlerimize, halılarımıza ya da mobilyalarımıza bulaşan mürekkep lekesi, çıkarılması çoğu zaman oldukça zor olan bazen de ne kadar uğraşsak da çıkaramadığımız lekeler içerisinde yer alıyor. Yanlışlıkla kıyafete ya da mobilyaya bulaşan mürekkep lekelerinin çıkarılmasının güç olmasının nedeni ise mürekkebin silinmeye karşı oldukça dirençli olan pigmentlerden oluşan bir nevi boya olması.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılardan bile giysilerimize kolaylıkla bulaşabilen bu lekeyi, eşyalarımızdan çıkarmanın birkaç farklı yolu bulunmakta. Mürekkep lekesinin çıkma ihtimali ise mürekkebin kalitesine, cinsine, kumaş tipine ve lekenin kumaş üzerinde ne kadar süre boyunca kaldığına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Mürekkep, farklı formüller kullanılarak elde edilen bir boya maddesi olduğu için mürekkep lekesini çıkarmanın ortak bir yolu yok. Ancak en çok kullanılan yöntemleri deneyerek, sizler de mürekkep lekesini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Mürekkep lekesi çıkar mı? Nasıl çıkar? ve yöntemleri nelerdir? merak ediyorsanız; yazımızı okuyabilir, bu zorlu lekeyi çıkarmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Mürekkep lekesinin hiçbir şekilde çıkarılamayacağı düşüncesi ne kadar yanlışsa mürekkep lekesinin genel leke çıkarıcılar ile kolaylıkla çıkarılabileceği düşüncesi de bir o kadar yanlış.

Bu noktada, mürekkep lekesinin hangi eşyaya bulaştığı oldukça önemli!

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Koltuktaki fazla mürekkep lekesinin emilmesi için ilk olarak lekeli bölgeye peçete bastırmayı deneyin. Bu noktada peçete ile mürekkep lekesini kesinlikle silmemeniz gerekiyor. Aksi halde lekenin daha da yayılması, kaçınılmaz olabilir.

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Fazlalık mürekkep lekesini, peçete ile emdikten sonra bir miktar su ile bulaşık deterjanını karıştırın ve lekeli bölgeyi bir bez yardımıyla silin. Mürekkep lekesi çıkmamakta direnirse, aynı işlemi birkaç kez tekrar edin. Mürekkep lekesinin tamamen çıktığından emin olduğunuzda ise ılık su yardımıyla koltuktaki lekeli bölgeyi güzelce silin.

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar? sorusunu; bulaşık deterjanı kullanmak şeklinde yanıtlayabiliriz.

Giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Giysideki mürekkep lekesini çıkarmanın en etkili yolu; salatalarda kullandığımız sirkeden yararlanmak. Bir miktar sirkeye bandırdığınız bezi, öncelikle mürekkep lekesinin üzerinde bekletin. Bu işlemi art arda birkaç kez tekrarlayarak, mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.

Giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Bu aşamada en önemli detay, mürekkep lekesine zamanında müdahale etmek. Yani lekenin kurumasını beklerseniz, lekeyi çıkarmanız imkansız olabilir.

Giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar? sorusunu; sirkeli sudan faydalanın şeklinde yanıtlıyoruz.

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Halıdan mürekkep lekesini çıkarırken, sıcak su kullanmanız; mürekkebin daha da yayılmasına neden olabileceği için temizlik esnasında kesinlikle ılık su kullanın.

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Halıdaki mürekkebi çıkarmak için ihtiyacınız olan bir bardak su ve bir bardak ağartıcı içermeyen çamaşır suyu karışımı. Öncelikle bu karışımı, lekeli bölgeye ovmadan bastırın ve lekeyi bir sünger yardımıyla ılık su ile durulayın. Halıda nem kaldıysa bu nemi de havlu yardımıyla nemi emecek şekilde alın!

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar? sorusuna cevap olan, ikinci bir yöntem ise; mısır nişastası ile bir miktar sütü karıştırarak, lekeli bölgede kuruyana kadar bekletmek. Kuruma işleminden sonra ise elektrik süpürgesi ile nişasta kalıntılarını çektirmeniz gerekiyor. Sabunlu ılık su ile temizleme işlemini tamamladığınızda, mürekkep lekesini halıdan çıkarabilirsiniz.

Ele bulaşan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesinin en çok bulaştığı yer; şüphesiz ki ellerimiz. Ellerinizdeki mürekkep lekesini çıkarmak için domates suyu ile elinizi ovalayabilir, ardından ılık su ve sabun yardımıyla ellerinizi durulayabilirsiniz.

Ele bulaşan mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesi çıkar mı? sorusunu bu sayfamızda ayrıntılı bir şekilde cevaplamaya çalıştık.

24 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...