Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bu ruhsal hastalığa haiz kişiler denetim edemedikleri fakat devamlı tekrar ettikleri alışkanlıklar ve huylar geliştirirler. Çoğu kere bu zararsız fakat acayip huylar ferdin kafasındaki yoğun karışık duygularını kontrol edebilme ve düzenleme amacı ile adım atar. Her ne kadar Obsesif-Kompulsif kişiliğe haiz hastalar haiz oldukları bu düşüncelerin, dürtülerin ve gereksinimlerin kesinlikle mantıklı sebebi olmadığını bilseler ve durdurmaya çalışsalar bile kontrolleri olmadığını hissederler. Obsesif kompulsif bozukluğu ile takıntılarınızın mantıksız bulunduğunun farkına varamayabilirsiniz ve bu takıntıları önemsememeye ya da bırakmaya çalışabilirsiniz. Fakat bu bir tek sorunlarınızı ve kaygılarınızı artırır. Bu kapsamda ise obsesif kompulsif bozukluğu tedavisi, kişilerin bu hastalık ile yaşama zorunluluğu gibi durumları ortadan kaldırabilmektedir.

Bulaşıcı hastalıklar ve mikroplardır, birey tokalaşmak ile hastalık kapmaktan korkar. Sürekli kaygı etmektir, örneğin ocağı açık unutmak, ütüyü üzerinde bırakmak, kapıyı kilitlemeyi unutmak gibi. Aşırı seviye ve temizlik, örneğin fert her gün evin her tarafının tozlarını alır ve eğer bir yer eksik kalırsa büyük bir sıkıntı ve hastalık yaşar. Devamlı zihinde belli sex görüntülerinin yer alması sonucu ferdin bu düşüncelerin dışarı yansımasından korkmasıdır. Devamlı olarak bu tür kaygı ve korkuları kafasından uzaklaştırmaya, umursamamaya ya da bastırmaya çalışırken fert mecburi olarak yaptığı alışkanlıklar geliştirir. Emareler, kişilerin çok daha yoğun bir şekilde stres altında olduğu anlarda daha da fenalaşır.

Devamlı istenmeyen düşüncelerin, görüntülerin, dürtülerin, kuşkuların ve fikirlerin kişinin zihnini meşgul etmesi. Çoğunlukla bu düşüncelerin temizlik, hastalıklar ve mikroplar, güvenlik ve sex ile ilgili olmasıdır. Karşı konulmaz bir şekilde sürekli el yıkamak, saç çekmek, temizlik yapmak, ortalık düzenlemek, denetim etmek benzer biçimde mantığı olmayan davranışları tekrarlamak ya da saymak, yakarma etmek, kelimeleri sükûnet içinde yine etmek, hesap yapmak benzer biçimde zihinsel aktiviteler yapmak. Obsesif kompulsif bozukluğu, semptomları yapmak zorunda hissettiğiniz tekrarlı davranışlardır. Bu tekrarlı davranışlar kaygı kaynaklı obsesyonları engellemeye ya da azaltmaya veya kötü olacağı kabul edilen bir şeyi önlemeye yöneliktir. Fakat bunlar kaygılardan yalnız geçici olarak kurtulmaya yarar.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi 1

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi ne kadar sürer? Sorusu, özellikle de son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmeye devam etmektedir. bu gibi psikolojik hastalıkların tedavilerinde, hastalığın hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığına ve bu sebeplerin ne denli önemli olduğuna karar verilmesi de bir hayli önemlidir. Ara ara, özellikle kriz anlarında fert intihar teşebbüssünde bulunabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi 2

Bu durumda bireyin kısa bir süreliğine hastaneye yatırılması gerekebilir. Eğer bireyin hastalığı ilerlerse ve evde gereksinim duyan bakım ve ortam sağlanamıyorsa, daha uzun soluklu olarak hastanede kalması istenebilir. Araştırmalar bazı kişilik problemlerinin kişide devam ettiğini ama bazılarının yok bulunmuş olduğunu göstermektedir. Görünüşe göre yaşam tecrübeleri ile birlikte fert karakterinin temel özelliklerini değiştirmeyi öğreniyor. Tedavi uygulandığı süre ise hastalığın gelişmesi hızlanıyor. Fakat diğer tarafta fert problemlerinin başkalarından ya da çevresinden kaynaklandığına inanıyorsa, sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa ve problemlerini çözemeyecek kadar güçsüz ve zayıf olduğunu iddia ediyorsa iyileşme süreci birazcık daha uzun süre alıyor.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi 3

Obsesif kompulsif bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar, kişilerin günlük hayatlarında çok daha rahat bir şekilde yaşamalarına olanak tanımaktadır. Her geçen gün yaşam standartları ve günlük yaşamın stresi gibi sebeplerden dolayı da kişiler obsesif kompulsif hastalığı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise, bu hastalığın belirtileri yakından takip edilmeli ve kişilerin kendisinde görmesi halinde ise muhakkak bir uzmana gitmesi gerekmektedir.

18 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...