Okey Nasıl Oynanır

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Okey Nasıl Oynanır Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Dikdörtgen taşlar ve bunların dizilmesi için tasarlanmış isteka üzerinde oynan, şans ve mantık oyununa OKEY adı verilir. Bu oyunun 1930’lu yıllarda Romanya’dan Filistin’e göç eden bir Yahudi tarafından ihraç edildiği bilinir. Şu an oynan oyunun atası Rummikub adındaydı ve Ephraim Hertzano bunu evinin arka bahçesinde ailesi için tasarlamıştı. Okey kelimesi oyundaki joker taşına verilen isimdir aynı zamanda. Okey nasıl oynanır? Diyorsanız okey oyununda her oyuncu sahip olduğu taşları belli kurallara göre düzenleyerek seti almaya çalışır.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Ben de okey oynamak istiyorum diyorsanız yazımızı dikkatle okuyun. Temelde çok zor olmayan ve oynadıkça pratiklik kazanacağınız keyifli bir oyundur. Özellikle yaz tatillerinde deniz kenarında, güneşten korunurken arkadaşlarınızla ya da uzun kış gecelerinde hele bir de kalabalık aileniz varsa keyifle oynayabilirsiniz. Bu oyun dünyanın her yerinde Türkler arasında oldukça yaygındır.

Okeyde Kaç Taş Var?

Okey oyununda toplam 106 taş bulunur. Bunun dışında taşların dizilmesi için 4 adet isteka kullanılır. Ayrıca bir adet altı yüzü olan zar oyunda yer alır. Şimdi oyun malzemelerini tanıttıktan sonra gelin isterseniz nasıl oynandığına bir bakalım. İlk yapılması gereken taşların düzgün bir şekilde karıştırılmasıdır. Sonra bu başlar ön yüzleri (rakamları görünmemeli) masaya gelecek şekilde üst üste 5’şerli  olmak üzere dizilirler. Böylece 105 taş dizilmiş olur, arta kalan son taş yani 106.taş ise okey seçiminin ardından okey yerine kullanılacak taşın yerini alacaktır. Taşların dağıtımını dört oyuncu sırayla yaparlar. Dağıtımı yapacak olan oyuncu önce iki el zar atar. Dağıtıma hangi 5’li taş grubundan başlanacağını belli eden zar atışı birinci, 5’li gruptan hangi sıradaki taşın seçeleceğini belirleyen atış ikinci atıştır. Bu seçilen taşın bir büyük rakamlı olanı okey taşı yani jokerdir. Örneğin diyelim ki kırmızı 4 çıktı, joker kırmızı 5 olacaktır. Jokerin seçiminin ardından taşların dağılımı yapılır. İlk 5’li grup sağdaki oyuncaya, sonra dört dizi atlanarak sıradaki oyuncuya diğer 5’li verilir. Aynı sistemle oyunculara on  taş dağıtılır. Ortaya da rakamları görünmeyecek şekilde, oyuncuların sırayla çekmeleri için okey taşları bırakılır. Buraya kadar olan kısmı en karışık kısmıydı. Bundan sonrası son derece keyifli…

Okeyde Kaç Taş Var?

Taşların dağıtımından sonra ilk taş dağıtılan oyuncunun elinde 15 taş diğerlerinin ise 14 taşı olmalı. İlk oyuncu taşlarının dizimini yaptıktan sonra fazla gelen taşını yere atar. Bu oyuncu oyuna başlarken yerden taş çekmez. Diğer oyuncular ise dizilimlerini tamamlayıp, oynama sırası kendilerine geldiğinde önce yerden taş çeker. Herkes taşlarını bir birine uygun gelecek şekilde (51 kağıt oyununu biliyorsanız aynı mantıkda yan yana dizeceksiniz. Burada amaç tüm taşların birbirine uyumlu şekilde dizilmesi ve bir taşınızın boşta kalarak yere bırakılmasıdır. Taşlarınızı örneğin sarı 1,2,3,4 gibi ya da kırmızı, sarı, mavi 7 yan yana gelecek şekilde dizebilirsiniz.

Okeyde Kaç Taş Var? 1

Okeyde basit kurallar vardır. Örneğin okey kullanımı… Taşlarınızı dizdiniz ve bitmek üzeresiniz ama bir taşınız eksik elinizde okey taşınız varsa yaşadınız çünkü okeyi ihtiyacınız olan her taşın yerine kullanabilirsiniz. Okey de çifte gitmek diye bir oyun türü de mevcuttur. Oyun sırasında taşlarınız dağıtıldıktan sonra bir bakarsınız neredeyse tüm taşlarınız çift gelmiş. Bu olabilir çünkü her renk ve 13’e kadar olan her sayıdan iki seri halinde taş vardır. Bu durumda çifte gitmek isteyebilirsiniz. Bu oyun şans ve sıkı bir oyun takibi ister. Eğer çifte gidip el alırsanız puanınız da çift olacaktır. Umarız verdiğimiz bilgiler faydalı oluştur, keyifli oyunlar dileriz.

Okeyde Kaç Taş Var? 2

14 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...