Panik Atak Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Panik Atak Nasıl Geçer Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bir anda ortaya çıkan ve kişide aşırı korku endişe ve hayati tehlike duygusu oluşturan panik atak nasıl geçer?  Panik atak geçiren kişiler nefes almada zorlanma, şiddetli kalp çarpıntısı, boğulma hissi, el ve ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanma, titreme, terleme, bayılma hissi gibi durumlar yaşarlar. Bu durumları yaşayan kişi her defasında hastaneye gider ancak sebebi olmayan bu ataklar için son tedavi yeri olarak psikiyatriler olmaktadır.

Panik atak yaşayan kişiler sık sık acil servislere müracaat etmek zorunda kaldıkları için hem duygusal yönden yıpranmakta hem de  çevresindekiler ile olan ilişkileri bozulabilmektedir. Acil serviste veya diğer poliklinik servislerde yapılan tüm tetkiklerden sonra her hangi bir neden bulunamaması panik atak yaşayanlara etrafındakiler tarafından gösterilen farklı tepkiler, panik atak yaşayanları daha da huzursuz ve rahatsız etmektedir.

Panik atak hastalığı nasıl geçer, tedavi süreci hangi aşamalardan oluşur diye baktığımızda tabii ki öncelikle panik atağa sebep olan etmenlerin araştırılması ve ortadan kaldırılması gerektiği görülmektedir. Bunun yanın da uygulanacak ilaç ve diğer tedavi yöntemleri de panik atağın %70 oranında düzeltilmesini sağlamaktadır.

Panik Atak Nasıl Geçer 1

Panik atak, her ne kadar aniden ve bir sebep yokken ortaya çıkan korku ve endişe olarak tanımlansa da, her hastalıkta olduğu gibi panik atakta da tetikleyici sebepler bulunmaktadır. Özellikle yaşanan olumsuz olaylar karşısında, örneğin, boşanma, ayrılma, işten çıkarılma, sevilen bir kişinin vefatı gibi durumlarda yaşanan yoğun stres, taciz veya tecavüze uğramak, kaza yapmak, yangın gibi ani gelişen travmatik olaylar, ailede panik atak yaşayanların bulunması halinde genetik yatkınlık, kullanılan bazı ilaçların bırakılması veya ara verilmesi ile oluşan kaygı veya endişe, kafein, kokain gibi uyarıcı maddelerin  alımının tetiklediği panik durumu gibi bir çok neden panik atağı tetikleyebilmektedir.

Panik Atak Nasıl Geçer 2

Panik atak krizi nasıl geçer diye araştıranlar için öncelikle yukarıdaki etmenlerin tespiti ve bunların yanında başka her hangi bir fiziksel hastalığın olup olmadığı tespit edilerek tedaviye şekil verildiğini söylemek gerekir. Kişide panik atağı tetikleyen durumların tespitinden sonra bunların ortadan kaldırılması etkili bir tedavidir. Panik atak tedavileri % 70 oranında başarı göstermektedir. Panik atak ölüm korkusu nasıl geçer veya panik atakla ilgili diğer korkuların ortadan kaldırılması için uygulanan tedavi yöntemleri ise;

Panik Atak Nasıl Geçer 3

  1. İlaç tedavisi : Panik atak tedavisi için kullanılan ilaçlar 2 – 3 hafta içerisinde kendisini gösterir. İlaçlar etkisini gösterene kadar hastanın panik atak yaşama olasılığı bulunmaktadır. Panik atak tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bağımlılık yapma olasılığı bulunmaktadır. İlaç tedavisi bir kısım panik ataklarda kullanılmaktadır.
  2. Nefes egzersizleri: Nefes egzersizi, derin nefes alınarak 5 saniye kadar tutulması ve sonra tüm nefesin boşaltılması şeklinde en az 10 kez yapılan bir egzersizdir. Bu egzersiz sadece panik atak anında değil diğer zamanlarda da yapılmalıdır.
  3. Psikoterapi : Panik atak hastalarına uygulanan tedavi yöntemlerinden biride psikoterapidir. Hastayla konuşarak tedavi edilmesini amaçlayan bu yöntemde doktor hastaya yapması gerekenleri de anlatır.
  4. Bilgilenme : Panik atak hakkında hastanın bilgilendirilmesi, yaşadıklarının nedenini ve sonucunun anlatılarak, atak geçtikten sonra düzeleceğini blmesi, her hangi bir sorun olmayacağının anlatılması ve hastanın hazırlıklı olmasının sağlanması da tedavi sürecinde uygulanan yöntemlerdendir.
  5. Spor her hastalıkta olduğu gibi panik atakta da etkili bir yöntemdir. Yapılacak olan egzersizler hastalığın atlatılmasında etkilidir.
  6. Bunun dışında alkol ve uyuşturucudan uzak durulması da tedavi sürecinde istenmektedir.
25 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...