Panik Atak Testi

Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Panik Atak Testi Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çok sayıda ruhsal ve bedensel hastalık panik atağa ve benzeri şikâyetlere sebep olmaktadır. Bundan dolayı kendisinde panik atak emareleri bulunmuş olduğunu düşünen bir bireyin yanlış tedavi alma riskinin oluşmaması (kalp krizi geçireceklerini, felç olabileceklerini, denetimi kaybedeceklerini…) için öncelikle bir tabip tarafınca değerlendirilerek rahatsızlığının panik bozukluk olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise çok sayıda internet sitesinde ya da uzman doktorlar aracılığı ile panik atak testi yap imkânları bulunmaktadır.

Tehlike bize tehlikeli durumlarda avantaj elde eden hayatımızı devam ettirebilmemiz için lüzumlu bir duygudur. Örneğin karşımıza bir hayvan çıktığında (köpek, kedi…) korkarız. Hemen sonra vücudumuzda sempatik sistem adı verilen tehlikeli durumlarda alarm veren ve sorun ile başa çıkmak ya da bu durumdan kaçmak için sistem devreye girer. Sonra hızlı nefes alıp vermeye adım atarız ve bu da nefesimiz daralıyor ya da boğuluyormuş, soluğumuz kesiliyormuş şeklinde hissetmemize, göğüs ağrısı yahut göğüste sıkıntı hissine niçin olabilir.

Kalp atışlarımız hızlanır, çarpıntı hissedebiliriz veya kalp atımlarımızı duyumsayabiliriz. Tansiyonumuz artar ve kalbimiz özellikle kaslarımıza bol oranda kan pompalar. Terleme, titreme veya sarsılma, ateş basması hissederiz. Derimize daha azca kan pompalanır. Uyuşma veya karıncalanma hissetmemize yol açabilir. Sindirim sistemimize daha azca kan pompalanır. Bulantı veya karın ağrısı hissedebiliriz. Kanımızdaki oksijen artar karbondioksit azalır ve beyin kan sirkülasyonu değişir. Kendimizi yahut çevremizi değişmiş, tuhaf ve farklı hissetmemize, denetimimiz kaybedebileceğimiz korkusunun oluşmasına neden olabilir.

Panik Atak Testi 1

Panik atak testi nasıl yapılır? Sorusu, bu kapsamda son derece yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Bu kapsamda internet sitelerinde oldukça fazla sayıda imkân da söz konusudur. Panik bozukluğu daha çoğunlukla genç erişkinlik döneminde adım atar. Başlangıç yaşı daha çok 20’li yaşlar olmakla beraber, yaşamın herhangi döneminde de başlayabilir. Panik atak bozukluğu hanımlarda, erkeklere bakılırsa averaj iki kat sıklıkta görülmektedir. Ferdin yaşamış olduğu panik atakların hoş olmayan bedensel duyumlara neden olması ve yanlış yorumlanması sonucunda, tekrar yaşanmasına yönelik vahamet hali yaşar ve fert tetikte olma haline bürünür (beklenti anksiyetesi). Bedensel duyumlarına daha da dikkat etmeye, onları izlemeye adım atar. Hastaneye gidebilir, ilaç kullanabilir. Bu tür davranışlar bireyin kaçma davranışına sebebiyet verir. Panik hücumun panik bozukluğa dönmesine sebebiyet verir. Panik atak bozukluğu olan kişilerin strese karşı aşırı duyarlı olduğu düşünülmektedir.

Panik Atak Testi 2

Aşırı sık nefes alıp verme panik belirtilerini başlatır. Stres altındayken nefes farkına varmadan sıklaşır. Sindirim sorunları ve gıda alerjileri paniğe sebep olabilir. Kafein, sigara, alkol ve bazı uyuşturucular (LSD, esrar ve kokain şeklinde) panik ataklara sebep olabilirler. Sakinleştirici tesiri olan herhangi bir ilacı ani olarak bırakmak panik atağın ortaya çıkmasına yol açabilir. Bedensel ağrılar panik atağı tetikleyebilir.

Panik Atak Testi 3

Belirli bölgeleri ve durumları atak geçirmekle ilişkilendirmeye başlayabilirsiniz. Panik bozukluğu, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Panik atak bozukluğun tedavisinde etkili bulunan ilaçlar vardır. Bir tek ilaç tedavisi etkili olmakla beraber tedavi bittikten sonra şikâyetler tekrarlayabilir. Bu yüzden ilaç kullanılsa bile kognitif-davranışçı terapi önerilmektedir. Bu hastalığın tedavisinde geliştirilen panik atak testi çöz gibi imkânlar da, hastalığın tespitinde oldukça etkilidir. Hemen her hastalığın nedenlerinden biri olan stres, panik atak hastalığında da son derece önemli bir hal almaktadır. Bu gaye ile geliştirilen; Neurobiofeedback tekniği (kendi beyin dalgalarını görerek stresini denetim etmeyi öğrenme) kullanılmaktadır. Nörobiyogeribildirim uygulaması bedensel tepkileri anlama ve bunların üstesinden gelmeye destek sunar.

18 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...