Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Pas Lekesi Nasıl Çıkar? Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Kıyafet, mobilya, zeminlerde görülen ve çıkması oldukça zor olan lekeler içerisinde yer alan pas lekesi; temel olarak alüminyum ve bakır gibi metallerin oksitlenmesi sonucunda ortaya çıkan bir leke çeşidi. Kullandığımız kıyafetler ve mobilyalar; farklı sebeplerle paslanabildikleri gibi çoğu zaman çamaşır makinesinin paslanması bile kıyafetlere pas lekesinin geçmesi için yeterli olabiliyor.

Oldukça inatçı lekelerden biri olan pas lekesi ile baş edebilmek içinse sıradan bir deterjan ve temizlik uygulaması, çoğu zaman inatçı pas lekelerini çıkaramayabiliyor. Paslı bir şeye sürtünmek bile kişinin kıyafetinin anında paslanmasına neden olabiliyor.

Peki, koltuktaki pas lekesi nasıl çıkar? Pas lekeleri ile nasıl savaşılır? Vb. soruların cevabı yazımınızın devamında…

Pas Lekesi

 • Halı, mobilya, kıyafet ya da ütü… Pas lekesiyle çoğu eşyamızda hiç de beklemediğimiz bir anda karşılaşmamız mümkün.
 • Pas lekesini çıkarmak için en çok tercih edilen yöntem ise bu lekelerle limon ya da asit sayesinde savaşmak.

Pas lekesi nasıl çıkar? sorusunu gruplandırarak, aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar?

 • Halıda görülen pas lekelerinin en önemli nedeni; halılar ile temas eden metal ayakkabılı mobilyaların nemlenmesi olsa gerek.
 • Halıdaki pas lekesini çıkarmak için öncelikle halıdaki pası, mümkün olduğunca kazımanız gerekiyor. Sıyırma aşamasında küt ağızlı bir bıçak ya da kredi kartı gibi plastik bir kart kullanabilirsiniz.
 • Ardından az miktar bir bulaşık deterjanını nemli bir süngere koyduktan sonra bu süngeri, halıdaki pas lekesinin üzerine hafifçe bastırmak ve süngeri 5 dakika için paslı leke üzerinde bekletmek gerek.
 • Sırada soğuk suya bandırdığınız beyaz renk bir havlu ile pas lekesinin iyice emilmesini sağlamak var. Son olarak da lekelenmiş bölgeye limon suyu dökün ve birkaç saat bekledikten sonra önce limon suyunu nemli bir havlu yardımıyla emdirin, ardından da paslı bölgeyi ıslak bir bezle silin.
 • Halıdaki pas lekesi çıkar? sorusunun cevabının limon suyu kullanmakta gizli olduğunu söyleyebiliriz.
 • Pas lekesinin oldukça belirgin ve halının neredeyse tamamını kapsadığı durumlarda profesyonel bir halı yıkama firmasından yardım almanızı tavsiye ediyoruz.
  Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar?

Giysideki pas lekesi nasıl çıkar?

 • Giysilere bulaşan pas lekesini çıkarmak için kullanılan temizlik malzemesi; asit. Asit, kumaşla buluştuğunda pası suda çözünür bir kıvama getiriyor ve bu işlem, pas lekesinin çıkmasını da kolaylaştırıyor.
 • Asit yerine limon suyu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu aşamada normal bir limonu paslı kıyafetinize sıkabileceğiniz gibi hazır limon suyu kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • Asit ya da limon suyunun kumaş tarafından emilmesinin hemen ardından pas lekeli kıyafetinizi güneş altında kurutmalı, sonra da kıyafetinizi soğuk su ile yıkamalısınız.
 • Giysideki pas lekesi nasıl çıkar? sorusunu da cevapladığımıza göre yazımıza diğer pas lekeleri ile devam edebiliriz.
  Giysideki pas lekesi nasıl çıkar?

Koltuktaki pas lekesi nasıl çıkar?

 • Üzerinizdeki paslı kıyafetten koltuklarınıza bulaşan pası çıkarabilmek için koltuktaki paslı lekeyi önce fırçalamanız, ardından da lekeli bölgeye limon suyu sıkmak yeterli olacaktır. Limon suyu sıktıktan sonra lekenin üzerine bir miktar tuz da serpiştirebilirsiniz. 5 10 dakika bekledikten sonra lekeli kısmı bir bezle silerek, koltuktaki pas lekesini çıkarabilirsiniz.
 • Lekenin inatçı olduğu ve çıkmadığı durumlarda lekeli kısmı bulaşık deterjanıyla silerek, pas lekesinden kurtulabilirsiniz.
  Koltuktaki pas lekesi nasıl çıkar?

Ütüdeki pas lekesi nasıl çıkar?

 • Ütüdeki pas lekesini çıkarmak için bu sefer ihtiyacınız olan şey, bir adet mum ve bez. Mumu bir beze sürdükten sonra bu bezi, ütü tabanına bastırarak ve tabanda gezdirerek, ütüdeki pas lekesini çıkarabilirsiniz. Geriye kalan mum kalıntılarını çıkarmak için bir miktar tuz ile ütünün taban kısmını ovduğunuzda işlem tamamlanmış oluyor.
 • Kısacası ütüdeki pas lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabı; bir adet mum, bez ve bir miktar tuz…
 • Pas lekesi nasıl çıkar? sorusunu kısaca listelendirmeye çalıştık. Bu önerilerimizi dikkate alarak, en zorlu pas lekelerini bile yorulmadan çıkarabilirsiniz.
  Ütüdeki pas lekesi nasıl çıkar?
20 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...