Rafyadan Ponpon Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 4 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Rafyadan Ponpon Yapımı Yayınlanma Tarihi: 4 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Adını belki çok fazla duymadınız ama rafya aslında her zaman hayatımızda vardı. Hediye paketi süslemelerinde sıkça karşımıza çıkan, kolayca şekil alan kağıt kurdele şeklindeki uzun şeritlere verilen addır. Süsleme ve hobi malzemeleri satılan yerlerde rulolar şeklinde satılan bu ürünler ile yapılan ponponları ise daha çok çocukların 23 Nisan ya da 19 Mayıs gösterilerinde ve maç devre aralarındaki mini dans gösterilerinde görüyoruz.

Rafya ile yapılan ponponlar, uzun püskülleri olan ve gösterilerde kullanılan ponponlardır. Yapılışı hem eğlenceli hem de çok basit olan bu ponponlar için aparat olarak sandalye ya da masa ayaklarını kullanabilirsiniz. Rafya ile kolay ponpon yapımı için ilk olarak rafyayı bir masa ya da sandalyenin ayağına bağlayın. Bağladığınız yeri biraz yukarıda tutun daha sonra lazım olacak. Yapmak istediğiniz ponponun kabarıklığına göre rafya dolayın. Eğer küçük öğrenciler için hazırlayacaksanız ince olmasına dikkat edin. Daha büyük öğrenci ya da gösteri yapacak olanlar için daha fazla dolama yapıp kabarık ponponlar hazırlayabilirsiniz.

İstediğiniz kadar dolama yaptıktan sonra ilk bağladığınız yerden düğümü çözün ve diğer ucunu bağlayın. El ile tutulabilecek kadar pay bırakıp küçük bir parça rafya ile bağlayın. Sıkıca bağladıktan sonra uzun tarafından rafyaları kesin. İsterseniz bıçağın keskin olmayan tarafı ile hafifçe rafyaların üzerinden geçip kıvrılmalarını sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız ponponların tutulacak yerlerine sıkıca rafya sarıp bantlayabilirsiniz. İsterseniz bunun için başka malzemeler kullanabilirsiniz. Temiz bir bez, tül ya da kumaş parçalarını bunun için kullanabilirsiniz.

Rafyadan Ponpon Yapımı 1

Rafyadan ponpon yaparken tek renk kullanabileceğiniz gibi çoklu renk de kullanabilirsiniz. Ponpon için renk seçimininde renklerin gösteride giyilecek kıyafetler ile uyumlu olmasına dikkat edin. Bazı gösterilerde kıyafetlerin rengi ve kullanılan gösteri ürünleri, özel renklerde seçilir. Gösteri yapanların renklere göre yerleştirilmesi ile desen oluşturulan gösterilerde yapılacak olan desene göre ponponların renkleri de değişebilir.

Rafyadan ponpon yapılışı el becerisi gerektirmeyen bir çalışmadır. Kısa sürede çok sayıda ponpon hazırlayabileceğiniz bu çalışmayı isterseniz çocuklarınız ile birlikte de hazırlayabilirsiniz. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar kendi gösteri malzemelerini, kendileri hazırlamaktan büyük mutluluk duyacaktır. Yaratıcılık ve el becerisi geliştirmede de etkili olan kağıttan ponpon yapımı çalışmalarını çocuklarınız ile özel aktivite olarak yapabilirsiniz.

Hazırladığınız ponponların sap kısımlarını istediğiniz malzemeler ile süsleyebilirsiniz. Eğer kumaş ya da bez gibi bir malzeme kullanacaksanız sağlamlaştırmak ve daha kolay tutulması için, bu malzemeleri pul ve boncuklar ile daha şirin bir hale getirebilirsiniz.

Rafyadan Ponpon Yapımı 2

Rafyadan ponponlar genelde gösterilen için büyük olarak hazırlanır. Ancak özel bir malzeme olan rafyadan süsleme ponponları da çok olur. Büyük gösteri için hazırladığınız bu ponponların yapımlarına benzer şekilde hazırlayabileceğiniz küçük boyutlu rafya ponponları hediye paketi süslemesinde kullanabilirsiniz. Rafya malzemesini yavaşça çekip bıraktığınızda kıvrılır. Bu özelliğinden yararlanarak hazırladığınız minik ponponları zarif bir çiçeğe çevirebilirsiniz. Aynı durum büyük ponponları için de geçerlidir. Ancak büyük ponponlarda küçüklerden biraz daha farklı durabilir.

Rafyadan hazırladığınız ponponları çocuklarınızın odası için hoş bir duvar süsü haline getirebilirsiniz. Bunun için istediğiniz büyüklükte ve renklerde rafya ponpon hazırlayın. Bu hazırladığınız ponponları duvara, her hangi bir şeffaf bant ile yapıştırın. Daha hoş bir desen vermek için isterseniz, ponpon uçlarından da ayırılıp yelpaze gibi açarak bantlama yapabilirsiniz. Yine yapım aşamasında olduğu gibi süsleme aşamasında da çocuklarınızdan yardım alabilirsiniz.

4 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...