Root Nasıl Atılır

Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Root Nasıl Atılır Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Root kelime anlamı itibariyle kök anlamına gelmektedir. Root kavramı android cihazlarda kök dizin birimini ifade etmek için kullanılır. Android cihazlarda root birimi; önemli sistem işlevlerinin yerine getirildiği ve sistem değerlerinin ayarlandığı dosyaların bulunduğu birimdir. Bu nedenle kullanıcıların cihaz çalışma değerlerine müdahale etmemesi için cihazlar root erişimi kapalı olarak üretilirler. Ancak bu erişimin kapalı olması cihazın verimli kullanımı konusunda son kullanıcıya engel teşkil eder. Gereksiz üretici programlarının kaldırılması, android cihazların random access memory (ram) birimlerinin rahatlatılması, pil optimizasyonu gibi işlemler için root erişim izni gerekmektedir.

Root Atma

Yukarıda bahsettiğimiz tüm işlevlerin yerine getirilebilmesi için gerekli olan erişimin sağlanmasına root atma denilmektedir. Bu işlem ile birlikte son kullanıcı cihazın tamamen kontrolünü eline almış olur. Root işlemi ile son kullanıcı; kullandığı tablet ve telefondaki gereksiz uygulamaları silebilir, cihaz optimizasyonu yapabilen yazılımları sorunsuzca kurabilir, hafıza alanını dilediği gibi yönetebilir. Root işlemi sayesinde uygulamaların hafıza kartına mı yoksa cihazın kendi hafızasına mı kurulacağı konusundaki insiyatif tamamen kullanıcıya geçmektedir.

Root atma işlemi ile cihazın garanti dışı kalacağı pek çok platformda dile getirilmektedir. Ancak root işlemi kolaylıkla geri alınabilen bir işlemdir. Yapılması gereken; cihazınızı servise götürmeden önce root işlemini geri almak ve root ile ilgili programları cihazdan kaldırmaktır. Ancak root işlemlerinin garanti süreleri dolmuş cihazların etkin ve verimli kullanımları için yapıldıkları dikkate alındığında bu durum çok da büyük bir önem taşımamaktadır.

Telefona Root Nasıl Atılır?

Telefonlar için root işlemi artık gereklilik haline gelmiştir. Telefona root nasıl atılır sorusunu cevaplamadan önce; telefonlarda root atma ile elde edilecek avantajları detaylı olarak açıklayalım.

Telefona root atıldığı zaman kazanılan en büyük avantaj gereksiz sistem programlarının kaldırılması. Üretici firma tarafından telefona yüklenen ve sistem programı olarak adlandırılan bazı gereksiz programlar hem cihazda hafıza alanının gereksiz yere doldurulmasına hem de ramin gereksiz yere meşgul edilmesine neden oluyorlar. Bu programlar içerisinde üretici firmanın tanıtım ve reklam programları, kullanılmayan sohbet programları, kullanılmayan oyunlar yer alabiliyor.

Telefona Root Nasıl Atılır?

Telefona root atıldığı zaman kullanıcıya sağlanan diğer bir avantaj ise depolama alanı yönetimi. Bazı telefonlar uygulamaları doğrudan cihaz hafızasına kurdukları için zaman içerisinde cihazlarda depolama alanı yetersizliği görülebiliyor. Ancak root işlemi ile birlikte cihazlarda hafıza kartlarına uygulama kurulabilmesi sağlanıyor. Böylece cihazın kendi hafızası rahat bir biçimde kullanılabiliyor.

Telefona Nasıl Root Atılır?

Bu bilgilerden sonra telefona nasıl root atılır sorusunun cevabını verebiliriz. Telefona root atmak için iki ana yöntem mevcuttur. Bunlardan birincisi; bilgisayarlar yardımıyla telefonu root etmektir. Bu yöntemde bir usb kablosu ile bilgisayara bağlayacağınız telefonunuza özel bir yazılım ile root atılmaktadır. Ancak bu yöntem; hem bir bilgisayar gerektirmesi ve hem de teferruatlı olması nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Telefona Nasıl Root Atılır?

Telefona root atma konusunda tercih edilen yöntem bilgisayarsız root atma işlemidir. Uygulama marketinden indirilecek Kingroot programı sayesinde bilgisayar ve kablo gereksinimi olmadan dakikalar içerisinde root işlemi tamamlanmaktadır. Yapmanız gereken tek şey root programını indirip telefonunuza kurmak ve bataryanızın tam dolu olmasını sağladıktan sonra root düğmesine dokunmak. Root işlemi maksimum üç dakika sonra tamamlanmış olacaktır.

Telefona Nasıl Root Atılır? 1

Tablete Root Nasıl Atılır?

Tablete root nasıl atılır sorusunun cevabı da telefonlar için yapılan işlemle aynıdır. Kingroot programı hem tablet hem de telefonlar için etkili bir bilgisayarsız root atma aracıdır. Tablete root işlemi öncesinde de tabletin bataryasının tam dolu olması gerekmektedir. Root işlemlerinin herhangi bir nedenle yarıda kalması cihazların brick olmalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bilgisayarsız root işlemlerinde bataryalar mutlaka tam dolu olmalıdır.

Tablete Root Nasıl Atılır?

12 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...