Şal Nasıl Bağlanır

Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Şal Nasıl Bağlanır Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Şal,  nasıl bir erkeğin şıklığını tamamlayan aksesuarı kravat ise aynı işlevi görür. Ancak kadınlar daha yaratıcıdır. Şal düz bir gömleği ya da bluzu çok şık hale dönüştürebilir. Muhtemelen ilk geliştirildiği dönemlerde giysi üzerine alınıp, sıcak tutmayı amaçlayan şallar günümüzde çok amaçlı aksesuarlardır. Bir elbiseyi ya da sade bir kazağı kontrast renklerde şallarla çok şık bir tarza dönüştürebileceğiniz gibi soğuk havalarda korunma da sağlayabilirsiniz, ya da başörtüsü olarak da kullanabilirsiniz. Şal bağlama ise neredeyse uzmanlık isteyen bir iştir. Bu yazımızda size şal nasıl bağlanır, şal bağlama modelleri nelerdir? Kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Şal Nasıl Bağlanır?

Şal bağlamak bir uzmanlık işidir. Şallar çeşitli boyutlarda satışa sunulmaktadır. Seçtiğiniz şalın boyutuna göre bir çok varyasyonla boynunuza bağlayabilirsiniz. Bu günlerde ülkenin her yerinde soğuk kış günlerini yaşıyoruz. Dışarıya çıkarken başımıza bere, ayaklarımıza bot ve mutlaka şalımızı alıyoruz. Tabi şalımızı taşırken sadece koruma amacı değil aynı zamanda şık görünme kaygısı da taşıyoruz. Bu nedenle hem kıyafetimize uygun bir şal rengi seçerken hem de bağlama tarzımıza özen gösteriyoruz. Genelde her kişinin kendine özel bir şal bağlama şekli vardır. Her kişi bu şal bağlama şeklini zaman içinde oturtmuştur. Ya kendisine kolay gelen bir yöntemdir, ya tek bildiği bağlama şeklidir ya da en şık bulduğu tarzdır. Ancak bazen de şal bağlamak tam bir eziyettir. Çünkü şalınız bir türlü şekle girmez. İşte bu durumda ne kadar çok seçeneğiniz olduğunu bilseniz şaşırdınız. İşte size şal nasıl bağlanır resimli anlatım. Göreceğiniz üzere bir çok şal bağlama alternatifi var. Siz de sürekli kullandığınız şal bağlama modelinin dışına çıkıp bunlardan birini deneyebilirsiniz.

Şal bağlama sadece kış aylarında bahar ve yaz aylarında çok tercih edilen bir yöntemdir. Bir çok amaçla kullanılır. Örneğin bir ceketi tamamlayabilir, bahar rüzgarlarından koruyabilir, dağılmasını istemediğiniz saçınızı koruyabilir, örtünme amaçlı olabilir ya da bir toplantıda dikkat çeken bir şıklık sunabilir. Şalların en tarz kullanımı hosteslerdedir. Kıyafetleri tasarlanırken mutlaka kostümlerini bütünleyen şallar da tasarlanır. Hatta bu şalların özenli bağlanış modelleri vardır. Her havayolu firması çalışanı aynı konseptte (aynı tarzda) şallarını boyunlarında bağlarlar.

Şal Bağlama Modelleri

Şallar günümüzde başörtüsü olarak da kullanılmaktadır. Özellikle uzun şalların çok şık bağlanış şekilleri mevcuttur. Öncelikle yüz şeklinize göre şal bağlama şekli geliştirebilirsiniz. Yüzünüzün şeklini tanımak ve ona göre şal bağlamak önemlidir. Nedir bunlar kısaca bakalım.

Şal Bağlama Modelleri 1

Yuvarlak yüze sahipseniz. Yani yüzünüz köşeli değilse, şalınızı oval bir biçimde bağlayıp, yüzünüzü uzun gösterebilirsiniz. Şalınızı geriden bağlamayan bu durumda yüzünüz daha tombul görünür. Oval yüz şekliniz varsa, karmaşık desenler yerine düz renkleri tercih edin ve şalınızı yüzünüze gelen yan kısımlarını kıvırarak bağlayın. Kare, yani köşeli hatlara sahipseniz, şalınızı boneniz görünmeyecek şekilde oval bağlayın. Bu durumda yüz hatlarınız yumuşacayacaktır. Üçgen yüzler ise dar alınlı ve geniş çene yapısına sahip olduklarından yanaklarını dar gösterecek tarzda şallarını bağlamalıdır. Bunun için şalınızın alt kısımlarını geniş içimde bağlayabilirsiniz.

 Şal Bağlama Modelleri 2

Eğer şalınızı baş örtmek amacıyla kullanıyorsanız, şalınızı bir atkıyla da bütünleyebilirsiniz. Soğuk günlerde bu ikili size hem şıklık hem de koruma sağlayacaktır. Aynı zamanda şalınızla ve kıyafetinizle uyumlu renk geçişlerine sahip atkılar moda sayfalarından fırlamış bir etki sağlayacaktır. Yazımızı tamamlarken bir başka pratik bilgi vermek isteriz. Rüzgarlı havada şallarınızın uçlarını öne alarak daha rahat kullanım mümkün. Bu havalarda şallarınızın bir ucunu uzun, bir ucunu kısa tutarak bağlayın, rüzgarın şakalarından kurtulun.

Şal Bağlama Modelleri 3 Şal Bağlama Modelleri 4 Şal Bağlama Modelleri 5 Şal Bağlama Modelleri 6

11 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...