Salçalı Makarna Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Salçalı Makarna Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Makarnanın Türk yemek kültüründeki yeri tartışılmaz boyuttadır. Hepimiz haftada birkaç öğünde makarna yeriz. Tabii makarnanın çok farklı tüketim şekilleri vardır. Salçalı makarna ise, en geleneksel ve pratik yöntemdir. Pekiyi Salçalı Makarna Nasıl Yapılır?

Öncelikle tane tane, doğru pişmiş bir makarna yapmakla işe başlayalım. Pilav kadar zor değilse de, makarna bazı prensipler yerine getirilmezse yapışır ve/veya hamur olur. Öncelikle, makarna, soğuk suya konmaz. Bu temel prensibimizdir. Salçalı makarna nasıl yapılır sorusundan önce, makarna nasıl yapılır, sorusunu net biçimde cevaplamamızda fayda vardır. Zira sos, makarnanın harici unsurudur. İyi pişirilmiş bir makarnaya sos eklemeden, sadece yoğurtla dahi tüketebilirken, hamur olmuş bir makarna, dünyanın en iyi sosu ile dahi iyi bir sonuç ortaya çıkarmayacaktır.

Makarna, kaynar suya eklenir dedik. Bu noktada özellikle beylerin yaptığı ciddi bir hata vardır. Buna değinmekte fayda var. Makarna, piştiğinde şişecektir. Bu nedenle, makarnayı pişirdiğiniz tencere, makarna miktarının 3 katı kadar genişlikte ve/veya derinlikte olmalıdır. En az 2 katı su eklemeniz gereklidir. Kimi acemiler bu noktayı gözetmeyip, taşan tencereler veya kalıplaşan makarnalarla muhatap olurlar. Bu hususa dikkat edelim. Makarnanın tencere içerisinde hareket edebilmesi ön koşuldur.

Tenceremizdeki suyun kaynamasını müteakip, içerisinde bir kaşık tuz ekleriz. Tuz suyun kaynama derecesini yükseltir ve makarnanın daha hızlı pişmesini sağlar. Ayrıca yapışma da bir ölçüde engellenmiş olur. Bu esnada birkaç damla yağ da damlatılabilir, yapışmayı önleyen faktörlerin bir diğer de budur.

Makarnamız yaklaşık 20 dakika piştikten sonra, bir tanesini kontrol ederek ocaktan alabiliriz.

Süzgece aldığımız makarnayı, suya tutup, iyice duruladıktan sonra, suyunun sırkması için beklemeye alabiliriz.

Salçalı Makarna Nasıl Yapılır? 1

Salçalı Sos Hazırlama

  • Esasında salçalı sos, hazırlayabileceğiniz en basit sostur. Neredeyse hiçbir özelliği yoktur. Doğru pişirilmiş bir makarna basit bir salça sosu ile bir öğüne dönüştürülebilmektedir.
  • Dilerseniz makarnayı pişirdiğiniz tencerenin içerisine veya bir başka tencereye bir miktar yağ koyarak kızdırın.
  • Kızgın yağa 1 kaşık domates veya isteğe göre biber salçası ekleyin.
  • Bu safhada dilerseniz çok ince doğranmış domatesleri de sosa ekleyebilirsiniz. Mayhoş ve taze bir lezzet elde etmenizi sağlayacak bu işlemi gerçekleştirirseniz, pişirme süresini artırmanız gerekecektir.
  • Bir süre salçayı yağda kavurup, üzerine az bir miktar sıcak su ekledikten sonra 3-5 dakika daha pişririz.
  • Bu sürenin sonunda, ocağımızı kapatıp, süzülmekte olan makarnayı bu sosun içerisine alırız. İyice karıştırıldıktan sonra, makarnamız servise hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.

17 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...