Selülit Masajı

Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2017 Ekleyen: Merve Kara


Selülitin zayıf hanımlarda da görülmesi, onun genel yağlanmadan farklı olarak değerlendirilmesi icap ettiğini gösterir. Tıp dilinde ‘hidrolipodistrofi’ denilen selülit, derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun, bağ dokuları içinde sıkışmasıyla ortaya çıkıyor. Bu da yağların, özellikle kalça ve üst bacak bölgesinde düzensiz ve biçimsiz toplanmasına niçin oluyor ve ortaya görmek istemediğiniz kötü görüntüler çıkıyor.

Portakal kabuğu görünümünde bir tek yağ hücrelerinin kabahat yok, bununla beraber hızlı kilo kaybı ve zayıf bir bağ dokusu da selülit oluşumuna niçin oluyor. Genç-yaşlı, şişman-zayıf ayırt etmeden hanımların yüzde 80’ini yoklayan selülitin yerleşim alanları çok tipik. Selülite zemin hazırlayan çok fazla unsur var. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle, maksimum üzerinde durulanlar, genetik yatkınlık, yetersiz sıvı alımı, stres, hormonların tesiri, dolaşım bozukluğu, sağlıksız, bununla birlikte düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam.

Selülitler bir gecede ortaya çıkmaz. Uzmanlar sağlıksız yaşam -koşullarının, dengesiz beslenme, fazla alkol alma, sigara tiryakiliği ve bedensel hareketsizliğin, uzun solukta selülitin vücutta yerleşik hal almasına niçin bulunmuş olduğunu söylüyorlar. Hamilelik ve menopoz şeklinde dönemlerde, hormonal seviyelerde meydana gelen iniş çıkışlar da öteki görevli faktörlerdendir. Çünkü strese girdiğiniz anlarda, vücut müdafaa sisteminiz harekete geçiyor ve bazı hormonlar normalden fazla salgılanıyor. Vücudun su toplanma oranının artmasıyla, selülitlere zemin hazırlanmış oluyor. Selülit masajı nasıl yapılır? Sorusu, bu konudan mustarip olan çok sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam edilmektedir.

Selülit, fazla büyümüş yağ hücrelerinden meydana gelmektedir. Toplu iğne başı büyüklüğünde olan yağ hücrelerinde, gıdalardan almış olduğumuz yağlar mikro moleküller halinde depolanmakta ve vücut ihtiyaç duyduğu süre da bu moleküller özgür bırakılarak enerji haline dönüştürülmektedir. Hal bu şekilde olunca da, yağ hücreleri genişleyip, hücre içinde lenf ve kan dolaşımı engelleyerek, özellikle kalça, bacak ve karın bölgelerinde derinin portakal kabuğuna benzer pütürlü bir görünüm kazanmasına sebep olmaktadır.

Kan dolaşımı giderek yetersiz olmasına adım atar. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha çok su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına vesile olur. Bunun sonucu dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya adım atar.

Selülit Masajı 1

G5 selülit masajı yaptıranlar, son derece memnun kalmak ile birlikte aynı zamanda düzenli olarak yaptırdığında büyük etkilerini de görmektedir. G5 selülit masajı, özel olarak hazırlanmış olan aletler ile yapılmakta olup kişilerin deri altlarında oluşan yağ hücrelerinin kırılmasına olanak tanımaktadır. Böylelikle kişiler bu gibi portakal kabuğu görünümünden kurtulabilme olanağına haiz olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra kişiler birçok doğal yağ ile de kendi evlerinin imkânında selülit masajı yapabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Selülit Masajı 2

Anti selülit masajı ile birlikte kişiler hem bacaklarının rahatlamasına hem de kendilerini rahatsız eden portakal kabuğu görünümünden kurtulabilmektedirler. Fakat burada kişilerin bilmesi gereken en önemli husus, yapılan bu gibi masajlar selülit problemi için kalıcı bir çözüm değildir. Bu sebeple de kişilerin öncelikle hangi sebep ile selülit oluştuğuna dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle masaj için kullanacağınız yağı hazırlamalısınız. Masaj yağı için 1 tane taşıyıcı ve 1 ya da 2 tane uçucu yağ belirlemeniz gerekiyor.

Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı ya da badem yağı kullanabilirsiniz. Masaj için kendinize rahat bir alan hazırlayın. Problemli bölgeleri büyük hareketlerle ovmaya başlayın. Çok hızlı hareketler yapmayın. Selülite neden olan yağ birikimi azaltmak için tertipli bir egzersiz programı yürütmek ve azca yağlı bir beslenme programına sıkı sıkıya bağlı kalmak en etkili tedavi yöntemidir.

13 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...