Siğil Neden Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2017 Ekleyen: Merve Kara


Siğil Neden Çıkar? Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2017
Ekleyen: Merve Kara

Siğiller, vücudun her bölgesinde çıkabilmesine karşın daha çok sert deri tabakası olan el ve ayaklarda daha sık bir şekilde görülmektedir. Bunlar çoğunlukla cilt renginde, pürüzlü ve sert yapıda olurlar. Siğil neden olur? Sorusu, bu problem ile sürekli olarak karşı karşıya kalan çok sayıda kişi tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, çocuklar, gençler, tırnak etini yiyen ve koparan kişiler siğil sorununu daha çok yaşar.

Özellikler çocukların kendilerini yaraladıkları düşünüldüğünde siğil oluşması daha çok görülecektir. Erkeklerde devamlı Tıraş edilen cilt yüzeyinde ve hanımların da bacaklarını devamlı tıraşlamaları durumunda fark edilemeyecek kadar minik kesikler oluşsa bile siğil kapma ihtimali daha yüksektir. Vücudun herhangi bir yüzeyinde çıkan siğil kolaylıkla vücudun bir başka yüzeyinde de görülebilmektedir. Siğil virüsü bulaşmış kişide siğili bölgeye temas edildiğinde bir başka insana geçme durumu çok düşük de olsa kapma ihtimali de taşımaktadır. Siğil virüsleri özellikle ıslak ve nemli bölgeleri sevmiş olduğundan bulaşma ihtimali yüksek olan ortak örneğin havlu, terlik şeklinde neme uzak olmayan ortak kullanım eşyalarında siğil virüsünün yaygınlaşması daha da kolaylaşmaktadır.

Siğil bulaşıcılığının yanında çekince oluşturabilir. Şayet genital siğiller ayrıdır. Kişilerin genital bölgelerinde siğil çıkması durumunda muhakkak bir uzmana danışması gerekmektedir. aksi takdirde bu gibi problemler kanser gibi riskleri de beraberinde getirmektedir. Genital siğilin haricinde çok daha farklı siğil türleri de söz konusudur. Elde siğil neden çıkar? Sorusuna karşın, kişilerin ellerinin hijyenine önem vermemesi yanıtı büyük bir rahatlıkla verilebilmektedir. Bu siğilin çoğalmasına niçin olarak yayılması şeklinde gerçekleşiyor.

Siğil Neden Çıkar? 1

Fakat maksimum hatalardan birisi de “süre içinde geçer” diyebilen siğilde daha hızlı ve dağılmasına sebep vermektedir. Ayakta siğil neden çıkar? Sorusuna karşın, ayakkabıların hava almaması ve hijyenik olmaması sebep olabilmektedir. El ve tırnaklarda oluşan Perungual adını alan çoğu süre el bakımını yapmış olduranlar ve tırnak yeme alışkanlığı yapanlarda görülür. Bundan dolayı çok acı verirken tedavi süreci de daha çok uzar. Yakma, siğil tedavileri konusunda en çok tercih edileni olmaya devam etmektedir. Özel olarak en başarılı tedavi yöntemidir. Sebebi ise, yeni oluşacak siğile karşı çok daha etkili bir şekilde önlem alınmasına yöneliktir.

Siğil Neden Çıkar? 2

Bazı kişilerin vücudu siğil virüslerine karşı direnmelidir, bağışıklık sistemi vücudu koruyarak virüsün kapılmamasını sağlamaktadır.  Siğile neden olan HPV virüsünü kapmanın uygun olduğu yaralar ve kesiklerin olması siğil oluşumlarına sebep olur. Çocuklarda sıkça yaralanmaların olması, onlarda siğillerin niçin fazla çıktığını açıklayan unsurdur. Bunlar çoğu süre genital bölgede çıkan siğillerdir. Rahim ağzı kanserlerinin sebebi HPV virüsleri olarak bilinmektedir. Vajina ya da peniste görülen siğil türleri, genellikle cinsel yollar ile kişilere bulaşır. Siğillerin oluşumu belli bir süre alır. Siğillerin kişiler arasında bulaşmaması için düzenli olarak kontrole gidilmesi ve her cinsel ilişki esnasında da muhakkak ki prezervatif kullanılması gerekmektedir.

Siğil Neden Çıkar? 3

Siğiller için yapılacak tedavilerde bir tek siğillerin yok edilmesine çalışılır. Bu tedaviler esnasında HPV virüsü yok edilmemektedir. Siğiller yok olduktan ondan sonrasında gene çıkmayacağı şeklinde, gene tekrarlama özelliği izah edebilir. Bundan dolayı kişilerin bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Siğiller hızla yayıldıklarından ve bulaşıcı özellikleri bulunmuş olduğundan ne olursa olsun tedavi edilmelidir. Bu hem sağlık açısından, bununla beraber güzel duyu açıdan önemlidir. Özellikle genital bölgede olan siğiller bayanlarda hamilelik dönemlerinden önce tedavi edilmelidir. Edilmediği takdirde doğumda bebeklerin zarar görmesi, HPV virüsünü kapması engellenemez.

31 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...