Soba Nasıl Yakılır

Yayınlanma Tarihi: 9 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Soba Nasıl Yakılır Yayınlanma Tarihi: 9 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Doğalgaz, artık modern hayatın bir gerekliliği olsa da, hala kırsal kesimlerde ve şehirlerin geçim sıkıntısı yaşanan kesimlerinde hala kullanılıyor.  ancak doğalgazın gelmediği yerler hala mevcut. Hem alışkanlık gereği hem de maliyet gereği bir çok evde kömür veya odun sobası kullanılmaktadır.

Soba, doğalgazın sağladığı ısıdan ve enerjiden, daha fazla ısı ve enerji veriyor ve yakacak maliyeti olarak çok daha uygun. Burada klasik kovalı soba nasıl yakılır sorusu ile ilgili konulardan bahsedeceğiz.

Sobalar kullanılan yakacak bakımından odun ve kömür olarak ikiye ayrılır. İkisinin de yanış şekli farklıdır. Bu sebeple burada detaylı olarak odun ve kömür sobası nasıl yakılır konusuna değineceğiz.

Sobalarda kömürü yakarken en iyi verimi alabilmek için üstten yak­ma tekniği kullanılmalıdır. Kömür bu şekilde yakılırsa içerisinde bulunan uçucu ve yanıcı gazlar da sobada yanmakta ve böylelikle daha fazla ısı alınmaktadır, bacadan atılan gaz ve duman azalmakta ve soba boruları ve bacalar daha geç kurum bağlamaktadır. Düzgün uygulanan üstten yakma tekniği karbon monoksit gazından zehirlenme riskini en aza indirmektedir.

İlk önce kömür sobasından başlayalım. Kömürü kullanmadan 4-5 gün önce kömür torbasının ağzını açıp, havalandırın. Böylece kurumasını sağlamış olursunuz. Kuru kömür sobada daha verimli yanacaktır.

Soba Nasıl Yakılır 1

Sobanın içerisine, sobanın hacminin yarısından fazla oranda kömür doldurun. Kömürün ortasına ve etrafına küçük parçalara ayrılmış tahta parçaları koyarak tutuşturun. Kömür sobalarında, soba tutuşturulurken sobanın alt ve üst hava kapakları açık olmalıdır. Tutuşmadan sonra üst hava kapağı mutlaka kapatılıp alt kapaktan hava girişi ayarlanmalıdır.

Soba yanmaya başladıysa, alt hava kapağını ve bacanın duvar çıkışında bulunan duman kelebeğini mutlaka açık konuma getirildiğinden emin olunmalıdır. Üstten yakılan sobalarda, tutuştuktan sonra tekrar kömür ilavesi kesinlikle yapılmamalıdır. Tutuşan alevi ve ısıyı boğacağından zehirli karbon monoksit gazı çıkışı olacaktır. Soba söndükten sonra da kesinlikle üzerine kömür doldurulmalıdır. Kovalı sobalarda ise yeni kova koyup üstten yakılmalıdır. Mümkünse yatarken soba söndürülmeli ya da alt hava girişi ve duman kelebeği açık bırakılmalıdır.

Plastik veya alüminyum doğramalı evlerde, havalandırmanın daha az olması nedeniyle zehirlenme vakalarının daha hızlı seyretmesi görülür. Böyle evlerde özellikle yatak odalarının ve yaşam alanlarının daha sık havalandırılması ve daha dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır. Mümkünse tuvalet veya banyo penceresinin aralık bırakılmasında veya camlara menfez takılmasında fayda vardır. Evin iyi havalanması, evde eksilen oksijenin yerine kazandırılması konusunda çok önemlidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki teneke soba kullanımı sakıncalıdır; çünkü zehirlenmeyi kolaylaştırır. Sobalar mutlaka TSE kontrolünden geçmiş ve damgalanmış olmalıdır.

Soba Nasıl Yakılır 2

Baca, çatıdan en az 1 metre daha yüksek ve en yakın binadan en az 6 metre uzakta olmalıdır. Baca deliğinin, rüzgardan etkilenmemesi için bacanı ucuna döner şapka takılmalıdır.

Bacalar yılda en az iki kez temizlenmelidir. Şiddetli rüzgarın olduğu günlerde gece yatarken soba tamamen söndürülmelidir. Çoğu duvar ve oda tipi split klimalarının dışarıdan hava almadan oda içindeki kapalı havayı ısıttığı, yazında soğuttuğu unutulmalıdır. Odalar sık sık ama kısa sürelerle; mesela camları tamamen açarak ama duvarları soğutmayacak kadar; yazın ise ısıtmayacak kadar kısa havalandırılmalıdır. Sobalar bacadan (duvardan) en az 50 cm; en fazla 1-1,5 metre uzakta kurulmalıdır. Uzaklık daha fazla olursa duman dışarı rahat çıkamadığından zehirli gazlar etrafa yayılabilmekte ve geri teperek zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Oda içinde ikiden fazla dirsek kullanılmamalı; borular oda içinde dolaştırılmamalıdır.

 

9 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...