Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Kahve, Türk kültürünün en önemli öğeleri arasında yer almaktadır. Günün her saati keyif veren, dostlarla paylaşılınca tadına doyulmayan gönlü rahatlatan eşsiz içecektir. Aynı zamanda neredeyse bir ömrün yarısına denk gelen hatır koruyucudur. Kısacası; kültürdür, samimiyettir, dostluktur kahve. Bu kadar çok özelliğe sahip olmasından mıdır bilinmez birçok çeşidi vardır. Sütlü, çikolatalı, damla sakızlı, karamelli… Yöresel, geleneksel onlarca sütlü Türk kahvesi yapılışı var.

Türk kültüründe en fazla karşılık bulan Türk kahvesi çeşidi sade ve sütlü olandır. Bu yazımızda sizinle Türk kültürünün eşsiz öğesi olan Sütlü Türk Kahvesi yapılışını anlatacağız. Sütün kahveye vermiş olduğu o eşsiz yumuşaklık emin olun damağınızda alışkanlık yapacak. Özellikle kahvede soft tatlardan hoşlananlar için sütlü türk kahvesi alışkanlığın ötesine geçecek ve tutku haline dönüşecek. Bizden söylemesi!

Sütlü Türk Kahvesi yapımı anlatmadan sizlerle ufak bir sır da verelim. Özellikle evde yaşlınız ve çocuğunuz varsa ve ısrarla kahve içmek istiyorlarsa sütlü türk kahvesi aklınıza gelen ilk fikir olsun.  Hem onların gönlünü kırmamış olacak hem de onlara sizin istediğiniz kahveyi ikram etmiş olacaksınız. Eee efendim kahve bu, biçimden biçime girer de gönül kırmaya fırsat koymaz.

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Kahve yapımı sırasında nelere dikkat etmek gerekir?

Hadi bakalım şimdi bu eşsiz lezzeti hayata geçirelim. Kahve yalnız içilmeye pek uygun bir içecek olmadığından bu tarifi size iki kişilik verelim ve kahve keyfinizi zenginleştirelim.

Emin olun yapımı çok kolay, biraz sabır göstererek eşsiz lezzetler elde edeceksiniz. Türk kahvesi yapımında olduğu gibi sütlü türk kahvesi yapımı da sade, orta ve şekerli olarak gruplandırılabilir. Yaptığımız araştırmalara göre sütlü türk kahvesi daha çok orta şekerli olarak tercih edilmektedir. bu sebeple bizde sizler için orta şekerli sütlü türk kahvesi yapımı tarifini vereceğiz. Sizler damak tadınıza göre bu oranı azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Keyifli zamanlarınıza ve pozitif anlarınıza katkı sunacak olan bu eşsiz lezzete biraz zaman ayırın ve kırk yıllık hatır tazeleyin.

Sütlü türk kahvesi yapımını anlatmaya başlamadan önce size ufak iki tanecik kahve yapımı sırrı da verelim. Eğer ki kahvenizin kokusunun daha yoğun olmasını ve tadının damakta daha yoğun bir aroma bırakmasını istiyorsanız; evinizde kahveyi toz halinde değil de çekirdek halinde bulundururuz. Kendinize bir de kahve öğütücü temin ediniz. Kahveyi yapmaya başlamadan hemen önce çekirdekleri öğütürseniz farkı sizde fark edeceksiniz.

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 1

İkinci sırrımız ise kahveyi pişirecek olduğumuz cezvenin maddesi, eğer ki varsa ya da temin edebilirseniz bakır cezve kahvenizi adeta şenlendirecektir. Bakır sahip olmuş olduğu özellikler ile kahvenizi her açıdan koruyacaktır. Leziz bir kahve yapımı açısından bakır renk kullanmak oldukça önemlidir.

Evet sırlarımızı da sizlerle paylaştıktan sonra sütlü türk kahvesi yapılışı için hemen alt tarafta yer alan sütlü kahve tarifine geçebiliriz.

Sütlü Türk Kahvesi Tarifi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kahvemizin tarifi iki kişilik.

  • 2 tepeleme çay kaşığı türk kahvesi (Sırrımızı hatırlayın: taze çekilmiş olması önem arzeder.)
  • 2 çay kaşığı toz şeker
  • 2 kahve fincanı süt

Sütümüzü bakır cezvenin içine yavaşça boşaltalım. İki kaşık şekeri ekleyip iyice karıştıralım. Şekerin eridiğinden emin olduktan sonra kahveyi ekleyelim ve biraz daha karıştıralım. Unutmayın bu karıştırma işini yaparken cezveyi ocağa bırakmıyoruz. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cezveyi kısık ateşe bırakalım. Köpüğü kabardığında fincanlara paye edelim ve ardından fincanları yarısına kadar dolduralım. Cezveyi tekrar ocağa alalım ve kaynatalım. Kaynayan kahvemizi de fincana ekleyelim. Servis yaparken kahvenin yanına çikolata da ekleyebilirsiniz.

Sütlü Türk kahvesi yapımı ve sütlü kahve tarifi bu kadar basit…

Afiyet olsun.

3 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...