Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Tel şehriye çorbası yapımı pişirme şekli olarak en kolay ve basit olarak yapılan çorbalardan biri olmaktadır. Bu sayede kişilerin akşam yemeği yaparken en çok tercih ettikleri çorbalar arasında yer almaktadır.

Tel şehriye çorbası için gerekli malzemeler; 1 su bardağı tel şehriye, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 6 su bardağı su, 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 su bardağı domates püresi ile yapılabilmektedir. Domates püresi olmadığı zamanlar da 3 yemek kaşığı normal domates salçası da kullanılmaktadır. Ayrıca tereyağı kullanmak istemeyen kişiler zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı ile de çorbaların yapabilmektedirler. Ancak tereyağı diğer yağlara göre daha sağlıklı olduğundan dolayı tereyağı kullanımı daha uygun olmaktadır. Tel şehriye çorbası tarifi;

Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 1

  1. İlk olarak teflon bir tencerenin içerisinde belirtilen miktarda tereyağı konulmaktadır. Daha sonrasında üzerine biber salçası ve domates püresi eklenerek kavrulmaya başlanmaktadır. Salçalar kavrulurken sıçramaması için altının kısılması ve birkaç kere karıştırılması gerekmektedir. Bu sayede salçanın yanması da engellenmektedir.
    Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 2
  2. Kavrulan domates püresi ve biber salçasının üzerine 6 su bardağı su konmaktadır. Eğer evde var ise kişiler et ya da tavuk suyu da koyabilmektedirler. Su konulduktan sonra ocağın altı açılmalı ve suyun kaynaması beklenmektedir.
    Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 3
  3. Salçalı su kaynadıktan sonra içerisinde belirtilen miktar da tel şehriye yavaş yavaş dökülmektedir. Tel şehriyelerin bir anca atılması suyun sıçramasına yol açmaktadır. Şehriyeler koyulduktan sonra birbirine yapışmaması için yavaş bir şekilde karıştırılmaya devam edilmektedir. Birkaç kere karıştırıldıktan sonra içerisinde tuz konulmaktadır. Genel olarak tel şehriye çorbaları sade yapılabildiği gibi içerisine nane de konulmaktadır. Hem tat vermekte hem de daha sağlıklı bir şekilde yenmektedir.
    Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 4
  4. Karıştırıldıktan ve gereken baharatlar konulduktan sonra tencerenin ağzı kapatılmalı ve yaklaşık olarak 15 dakika boyunca kaynamaya devam etmektedir. Kaynadıktan sonra altı kısılmalı ve 5 dakika kısık ocak ateşinde bekletilmektedir. Daha sonrasında çorba hazır olmaktadır. Kişilerin isteklerine bağlı olarak tel şehriye çorbası içilirken içerisine limon damlatılması daha hoş bir lezzete sahip olmaktadır.

Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 5

15 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...