Turşu Suyu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Turşu Suyu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Günlük yiyeceklere keskin bir tat eklemek istediğinizde turşu uzun zamandır ilk tercih olmuştur. Onlar ne olursa olsun yemeği daha heyecanlı bir hale getiren lezzet arttırıcılarıdır.  Kış ayları için oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilmesi için; salatalık, domates, biber, havuç ve bu gibi birbirinden farklı sebze ve meyveler aracılığı ile turşu hazırlamak mümkün olabilmektedir. Kış için hazırladığınız turşular sonlanmış olduğu süre içinde kalan suları dökmeyin, bir kavanozda biriktirin!  Turşu, bilhassa kış mevsiminde hanelerimizden tamamlanmamış olmayan yiyecektir. Turşuyu yedikten sonra kalan suyunda da çeşitli faydaları vardır. Mide ağrısı ve kramp derdiniz var ise küçük bir bardak turşu suyu iyi gelecektir. Mide yanması ve akşamdan kalma problemlerine karşı turşu suyu içmeyi deneyin. Spordan sonra adaleleriniz ağrıyorsa turşu suyu içerek de bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Turşu yapımı sırasında yapılan mayalama ya da fermantasyon işlemlerine rağmen, kullanılan ürünlerin besin değerinde herhangi bir azalma söz konusu olmamaktadır. Bunun sebebi geleneksel mayalanma yönteminde herhangi bir ısı ya da kutulamanın kullanılmamasıdır. Bir tek rafine edilmemiş deniz tuzu yahut mayalanma için kullanılır. Bu şekilde natürel olarak fermente edilen turşular sindirimi kolaylaştırdığı malum faydalı bakteriler açısından da iyi bir kaynak sağlar. Şu demek oluyor ki doğal olarak üretilen bu turşulardan küçük miktarlarda tüketmek, bağırsaklardaki faydalı bakterileri çoğaltmak için rahat bir yoldur.

Sindirimi geliştiren bu faydalı bakteriler bağışıklık sistemini geliştirmenin yanında, B ve K vitaminleri sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır. Ek olarak turşu organik bir halde fermente edildiğinde, ısıya duyarlı vitamin ve mineraller de kaybolmaz. Bu geleneksel yolla fermente edilen turşunun en önemli faydalarından biridir. Kimyasal yollar ile yapılan mayalama işlemlerinde, turşuda kullanılan sebze ya da meyvelerde bulunan enzim ve yararlı bakterilerin ortadan kalması da söz konusu olabilmektedir. Isıtma işlemi nihai ürünün besin kıymetini düşürür. Doğrusu, çağıl yöntemlerle üretilen turşuların natürel olarak üretilen turşulara bakılırsa gıda değerleri azalmaktadır. Bundan dolayı de kişiler kendi evlerinin ortamında da bu imkânlardan faydalanabilmek için içmek için turşu suyu nasıl yapılır? Sorusunu yöneltmeye devam etmektedir.

Turşu Suyu Nasıl Yapılır 1

Hiç şüphe yok ki geleneksel yöntemle fermente edilen turşu, sağlıklı ve lezzetlidir yalnız ne olursa olsun aşırı tüketimini önlemek gerekir. Sebebi ise çok bayağı turşunun yüksek tuz içinde ne olduğu! Turşuyu daha uzun bir süre için muhafaza edebilmek için extra tuz ilave edilmesi gereklidir. Kısaca çok fazla turşu tüketmek ekstra tuz almak anlamına gelir. Bundan dolayı de turşu suyu tarifi içinde, tuz miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Yani günde bir kaç tane turşu tüketirseniz gün içerisinde gerekli olan 2.300 mg’ı aşabilirsiniz. Gün içerisinde gereğinden çok fazla sodyum alımı da vücudun susuz kalmasına sebep olarak böbrek hasarı, kalp krizi ve inme riskini arttırabilir. Bu sağlık riskleri akılda tutulmalı ve turşu tüketiminde ne olursa olsun aşırıya kaçılmamalıdır. Turşu suyu ölçüleri ise genel olarak şu şekilde verilebilmektedir;

Turşu Suyu Nasıl Yapılır 2

  • 1 litre oda sıcaklığında ve dinlendirilmiş su
  • 5 tatlı kaşığı kaya tuzu ya da turşuluk tuz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • Yarım avuç nohut
  • Bir çimdik sofra tuzu
  • Yarım çay bardağı sirke
  • 7-8 küçük diş sarımsak

Turşu Suyu Nasıl Yapılır 3

Turşu suyu nasıl hazırlanır? Sorusuna yanıt olarak, ilk önce büyük bir bidon temin edilmelidir. Bütün malzemeler güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra dilerseniz turşular için kullanabilir dilerseniz de büyük bir keyif ile afiyetle içebilirsiniz.

21 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...