Uyku Apnesi Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Apnesi Belirtileri Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uyku sırasında solunumun kısa süreli durmasına tıp dilinde uyku apnesi adı verilir. Her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bu sağlık sorunu, kişilerin normal hayatlarını da olumsuz yönde etkiler. Teşhisi zor olan bu hastalığın tedavi süreci de kimi zaman uzun olabilir. Tedavi edilmediğinde çocuklarda ya da yetişkinlerde ani ölümlere neden olabilir. Önemli hastalıklar arasında olan uyku apnesi nedir belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Uyku apnesi, her yaşta görülebilir. Yetişkinlerde, çocuklarda hatta bebeklerde uyku apnesi belirtileri farklı olabilir. Nedenleri de yaşa ve kişiden kişiye göre değişen bu sağlık sorununun çocuklarda görünmesinin en büyük nedenleri bademcik şişmesi ya da geniz eti büyümesidir. Yetişkinlerde ise alkol, sigara kullanımı, aşırı kilolu olmak, kas gevşetici ve sakinleştirici ilaçlar kullanmak uyku apnesinin nedenleri arasında sayılabilir. Kısaca nedenlerinden bahsettikten sonra sağlık sorununun tespiti için dikkat edilmesi gerekilen belirtilere geçebiliriz.

Yetişkinlerde uyku apnesi belirtileri nelerdir sorusuna kısaca aşağıdaki maddeleri verebiliriz.

Düzensiz solunum: Uyku apnesi sorunu olan kişiler rahat bir uyku uyuyamaz. Bunun için uykularında el, kol hareketleri ile rahatsızlıklarını belli ederler.    Solunum duraklamaları ve iç çekmeler ile uyku sürekli olarak kesintiye uğrar.

Horlama: Normalde sırt üstü yatınca horlama durumu ortaya çıkar. Uyku apsesi olan bir kişide ise pozisyonu ne olursa olsun horlama olur ve pozisyon değiştirildiğinde de devam eder.

Uykuda nefes durması: Uyku apsesinin en belirgin belirtisidir diyebiliriz. Sık sık hastalarda tekrar eden solunum durmaları 10 saniyeden başlayıp dakikalarca sürebilir. Kişinin bu solunum durması sırasında oksijensiz kalması ve boğulur gibi uyanması hastalığın kişi tarafından fark edilmesini sağlar.

Uyku Apnesi Belirtileri 1

Gündüz aşırı uyku hali: Gece boyunca farkında olup ya da olmadan kişinin uykusunun bölünmesi gün boyunca halsizlik ve yorgunluk olarak geri döner. Bu da kişide dikkat dağınıklığına neden olur.

Diğer belirtiler: Genel olarak uyku apnesi durumunda yukarıdaki belirtiler görülür. Ancak bunların dışında uyku apnesi ile bağlantılı olarak; bacak şişmeleri, mide yanmaları, gece koyu renk idrar yapma, uykuda terleme, göğüste baskı duyma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Çocuklarda uyku apnesi belirtileri: Çocuklarda görülen en önemli uyku apsesi belirtileri, gün içinde yorgunluk, uyuma isteği, derslerde başarısız olma, motivasyon eksikliği gibi belirtiler, uyku apnesinden kaynaklanıyor olabilir.

Uyku Apnesi Belirtileri 2

Uyku apnesi nedenlerinin iyi tespit edilmesi uyku apnesi belirtileri ve tedavisi sırasında izlenecek olan yol için çok önemlidir. Uyku apnesinin tedavisinden önce mutlaka nedenlerinin doğru olarak belirlenmesi gerekir. Doğru olarak belirlenen nedenlerin ardından ilk olarak bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Nedenlerin ortadan kaldırılmasının ardından hala sağlık sorunu devam ediyorsa, özel tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Bu tedavi yöntemleri arasında en sık kullanılanı kesintisiz pozitif nazal basınç yöntemidir. Küçük bir cihaz ile uygulanan bu yöntem ile hastanın uyku sırasında nefesinin durmaması ve daha rahat nefes alması sağlanır. Bu yöntem ile genelde başarı sağlanır ancak daha kalıcı sonuçlar için robotik cerrahi ya da uyku endoskopisi yöntemi uygulanabilir. İki yöntemde de başarılı sonuç alma yüzdesi yüksektir.

15 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...