Yoğurt Tüketiminin Sağlık Açısından Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yoğurt Tüketiminin Sağlık Açısından Faydaları Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yoğurt, hemen her yemeğin yanında tüketilebilen lezzetli bir besindir. Lezzetinin yanısıra yoğurdun, insan sağlığı için saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Yoğurdun sağlık için faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz:

Kemik sağlığı için faydalıdır: Yoğurdun temel faydası, içerdiği kalsiyum sayesinde kemilk sağlığına iyi gelmesidir. Yoğurt, kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bu sayede, kemik erimesi başta olmak üzere birçok kemik hastalığına iyi gelmektedir.

Yüksek tansiyona iyi gelir: Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt, yüksek tansiyon ve bu hastalığa bağlı olarak gelişen kalp-damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucudur: Özellikle kış aylarında çok sık görülen enfeksiyonel hastalıklara karşı yoğurt, doğal bir ilaçtır. Vücut direncini arttırarak, grip ve nezle başta olmak üzere, enfeksiyona bağlı birçok hastalığı önlemektedir.

Şeker hastalığı için faydalıdır: Şeker hastalarının beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yoğurt, içerdiği protein sayesinde, şeker hastaları için çok sağlıklı bir besindir ve onların günlük beslenme düzeninde mutlaka bulunmalıdır.

Yoğurt Tüketiminin Sağlık Açısından Faydaları 1

Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları: Yoğurt, bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli hastalıkları önleme veya tedavi etmede etkilidir.

Yoğurt Tüketiminin Sağlık Açısından Faydaları 2

Kilo verme: Diğer besinlere göre daha az kalori içermektedir. Tok tutar. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Özellikle ara öğünlerde tüketilirse, kilo vermeye yardımcıdır.

Yoğurt Tüketiminin Sağlık Açısından Faydaları 3

Yoğurt, kalsiyum, potasyumve B12 açısından çok zengindir. Ancak, günümüz koşullarında her yoğurt sağlıklı değildir. Bu yüzden, kaynatma sütle evde mayalanan yoğurt tercih edilmelidir. Marketlerden alınacaksa da, şeker ve çeşitli katkı maddeleri içermeyen  organik yoğurt alınmalıdır. Sağlıklı ve kaliteli yaşamak için, doğal yöntemlerle mayalanmış yoğurt hem lezzet hem de vitamin açısından zengindir.

20 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...