101 Nasıl Oynanır Pratik Bilgileri

Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


101 Nasıl Oynanır Pratik Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

101, okey taşlarıyla oynanan bir oyundur. Normal okey 101’den farklı olsa da temelleri kuralları aynıdır. Diğer kurallar bunun üzerine şekillenmiştir. Ancak Okey bilmeyen biri de 101’i rahatlıkla öğrenebilir.

101 bilinmeyince göze çok korkutucu bir oyunmuş gibi görünür ancak, anlaşıldıktan sonra normal okeyden çok daha zevkli gelir. 101 de okey gibi bir şans oyunudur en nihayetinde. Eğer şansınız yüksekse öğrenmek çok daha keyifli hale gelecektir. Güzel taşların geldiği, kazanılan bir oyunu kim oynamak istemez?  101 okey nasıl oynanır?

Oyun, dört kişi oynanan bir oyundur. Taşlar ortaya dizildikten sonra oyun yöneticisi taşları dağıtır. Normal okeyde 14 taş dağıtılırken 101 okeyde 21 taş dağıtılır. 101 oynayan kişiler bu taşları açarken normal okey oynayacak gibi taşları açarlar ve sıralarlar. Bu sıralama şu şekilde gerçekleşir: Dağıtılan taşlar dört farklı renktedir. Amaç aynı renkten taşları arka arkaya dizmek mesela 5 – 6 – 7 veya aynı sayının farklı renklerini yan yana dizerek en az üçlü gruplar yapmaktır. Normal okeyde de bu durum böyledir. Normal okeyden farklı olan bir özelliği sizden önce taş atan oyuncudan taş alamamanızdır. İlk tur bir kişide bir taş fazladır, istediği taşı atar. Normal okey olsaydı ondan sonraki oyuncu bu taş işine yarıyorsa bu taşı alabilirdi ancak 101 okeyde o taş alınmaz ve ortadan taş çekilir.

101 okey oyunun amacı elinizdeki gruplar halinde bulunan sayıların toplamının 101’den büyük olmasıdır. Önemli olan ellerinizdeki taşları yapabildiğiniz kadar grup yapabilmek, en az sayıda taşı grupsuz bırakmaktır. Çünkü gruplanan sayıların toplamı 101’i geçtiğinde sıra sizdeyken gruplanan taşlar önünüze açarsınız. Istakada kalan taşlar, size yazılacak olan sayılardır. Eğer sizden başka elini açan varsa elinizde kalan taşları ona işleyebilirsiniz. İşlemek, yine art arda veya aynı sayıdan olan taşı sanki kendiniz grupluyormuşsunuz gibi onun grubuna eklemektir. Bu sizin için iyi bir şeydir çünkü hanenize yazılacak olan sayı azalır ve oyunun kazananı eller sonunda en az sayıya sahip olan olacaktır. Bu yüzden bir süredir 101 oynayan oyuncular elleri 101’i tamamlasa da hemen açmazlar. Sıranın kendilerine bir kez daha geleceğine emin olduktan sonra başkalarının açmasını beklerler. Bunun nedeni de ellerindeki taşları onlara işleyebilmektir. Bu şekilde ellerinde en az taşla oyunu bitirirler.

101 Nasıl Oynanır Pratik Bilgileri 1

El açma, açıklandığına göre oyunla ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey şudur: Normalde bir önceki oyuncunun attığı taş alınamazken eğer o taşı alarak eliniz 101’e tamamlanacaksa veya 101’i geçecekse o taşı alabilirsiniz ancak elinizi hemen yere açmanız gerekir. Bu, avantajları ve dezavantajları olan bir durumdur. Elinizi erken açtığınız taktirde rakipleriniz, size işleyeceği taşları saklar ve elinde taşları bitirmeye bir adım daha yaklaşır.

Diğer bilinmesi gereken şeyse çifte açmaktır. Elinizde aynı renkten aynı sayı mesela kırmızı 5 iki tane ise bu bir çifttir. Elinizde bu şekilde beş çift varsa onları açabilirsiniz ancak ondan sonra normal perlerinizi açamazsınız. Size bir şeyler işlemek isteyenler ellerindeki çiftleri size işleyebilirler.

101 Nasıl Oynanır Pratik Bilgileri 2

101 Okey Kuralları

Yukarıda nasıl oynanacağı ve oyunun mantığı açıklanan 101’in bazı kuralları vardır. Oyunu daha zevkli hale getiren de bu kurallardır. 101 oyun kuralları şu şekilde sıralanabilir:

  • Okeyin aksine aynı renkteki 12 – 13 – 1 grup sayılmaz.
  • Yere açılan taşların toplanın 101 yapmadığı fark edildiğinde ceza yenir. Bu ceza 101 puandır.
  • Yere hiçbir şey açamamış oyuncalar 202 puan ceza yerler

101 Okey Kuralları

7 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...