Adet Kanaması Nasıl Durdurulur

Yayınlanma Tarihi: 17 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Adet Kanaması Nasıl Durdurulur Yayınlanma Tarihi: 17 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kadınların yumurtlama dönemlerinin sonunda ortaya çıkan kanamadır. Oluşumu şöyledir; adet dönemini tekrar eden bir döngü olarak düşünelim. Döngünün başlangıcında rahim iç tabakası östrojen hormonu ile kalınlaşır, yumurtlamaya hazırlanmaya başlar, orta dönemde yumurtlama gerçekleşir, son dönemde bu defa progesteron hormonun azalmasıyla rahim içi tabakada dökülmeler başlar ve kanama olur. Yani adet kanaması dediğimiz şey bir parça rahim içi tabaka ve kandan oluşmaktadır. Bu dönemde kadınların normal kanama miktarları 30-40 ml.dir. Kadınların yüzde 90’sını bu dönemde 80 ml.nin altında kan kaybeder. Ancak bu miktar arttığında aşırı adet kanaması oluşur. Peki aşırı adet kanaması nasıl kesilir? Adet kanamasını kesen ağrı kesiciler nelerdir?

Eğer birden çok adet döneminde üst üste aşırı kanama oluşuyorsa buna tıp dilinde menoraji adı verilir. Her kadının bünyesi farklı olduğu için her adet döneminde her kadının kaybettiği kan miktarı da farklıdır. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi araştırmalar göstermiştir ki 80 ml.nin üstündeki kanalar aşırı kanamalardır. Tabi bu tarz bir rahatsızlığınız varsa en önce bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir. Çünkü bu kanamaların nedeninin tespit edilmesi önemlidir. Aşırı adet kanamasının nedeni rahim içindeki miyomlar, polipler olabileceği gibi doğum kontrolü için kullandığınız spiral de olabilir. Ya da kanınızla ilgili pıhtılaşma sorunu da yaşıyor olabilirsiniz. Yine size uygulanan her hangi farklı bir tedavi ya da ilaç reaksiyonu olarak da gerçekleşebilir. En riskli  sebeblerinden diğerleri polikistik over sendromu ve rahim kanseridir. Bu nedenle şikayetinizin başlangıcında doktor muayenesi şarttır.

Aşırı adet kanamasını durdurma yolları çeşitlidir. Eğer kanamanın altında ciddi bir sağlık sorunu görülmemişse doktorunuz ilaç tedavisi önerebilir. Bu ilaçlar kanama miktarı azaltacak aynı zamanda gebelik koruyucu ilaçlardır. Bunun dışında hormonlu spiral kullanımı çok etkilidir. Hormonlu spiral progesteron hormonu salgılar. Bu da rahim içi dengeyi sağlar. Aynı zamanda etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak her bünye hormonlu spirale aynı tepkiyi vermeyebilir. Meme hassasiyeti, düzensiz kanama, başağrısı gibi yan etkileri olabilir.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur 1

Aşırı Adet Kanamasına Bitkisel Çözüm

İlaç kullanmaktan hoşlanmıyor ve tercih etmiyorum, adet kanaması nasıl durdurulur bitkisel diyorsanız onun içinde bir çok yöntem bulunuyor. Size uygun gelen birini seçebilirsiniz. Ama tekrar altını çiziyoruz önce doktorunuza danışmalı bu kanamanın altında yatan nedeni araştırmalısınız. Bitkisel yöntemlerle adet kanaması nasıl azaltılır birkaç öneriyle bakalım istersiniz.

Aşırı Adet Kanamasına Bitkisel Çözüm

DEMİRHİNDİ, aşırı kan kaybını,  içindeki elyaf ve antioksidanlar yönünden zengin yapısıyla azaltır. PORTAKAL SUYU, portakal suyu ve limonu karıştırarak içimeniz kanama süresince oluşan ağrılarını azaltacaktır. BROKOLİ, aşırı kanamaları durdurmak için brokoli suyu ve elma suyunu karıştırarak içebilirsiniz. KİŞNİŞ TOHUMU, yine aşırı kanamayı durdurmak için etkili bir yöntem kişniş tohumlarını kaynatıp suyunu içmektir. Etkisini hemen göreceksiniz. TURP, adet dönemlerimizde turp yemeyi ihmal etmeyin, ağrınızı alacaktır. ADAÇAYI, en mucizevi ağrı kesicilerden biridir. Kan pıhtılaşmasını da önlediğinden aşırı adet kanamaları üzerinde etkilidir. MAYDANOZ, bir diğer mucizevi bitkidir. Özellikle maydanoz suyunu havuç suyu ile karıştırarak içmeniz faydalı olacaktır. PAPATYA ÇAYI, kramp önleyicidir.

Aşırı Adet Kanamasına Bitkisel Çözüm 1

Başlayan adet nasıl durdurulur? Başlayan adeti durdurmak mümkün değildir. Özellikle tatil dönemlerinde oldukça can sıkıcı olan bu durum için adet başlamadan önce önlem almak gerekir. Böylesi bir durumda tedbir almak için adet kanamasını kesen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar genellikle doğum kontrol haplarıdır. Hap içmeyi kesene kadar adet olmazsınız, kestikten sonra bir iki gün içinde adet kanamanız başlar.

17 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...