Akrilik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2020 Ekleyen: Merve Kara


Akrilik Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2020
Ekleyen: Merve Kara

Keyifle yapılan sanatsal boya çalışmalarından sonra keyfi kaçıran bazı durumlar ortaya çıkabilir. Boya lekesi gibi… Eğer bu tür işlerle haşır neşirseniz, daha çok tekstil alanında, sanatsal boya faaliyetlerinde ve dekorasyonda kullanılan bir boya çeşidi olan akrilik boya özellikleri nelerdir ve akrilik boyanın lekesi nasıl çıkartılır sorularının yanıtı oldukça işinize yarayacak.

Akrilik Boya Kumaştan Nasıl Çıkar?

Akrilik boya su bazlı boyadır. Bu yüzden de lekeleri çıkartırken su bazlı çözeltiler işe yarayacaktır. Su bazlı çözeltilerin yetersiz kaldığı durumlarda ise asidik çözeltiler çözüm sağlar. Bir kabın içine izopropil alkol koyun ve kumaşın lekeli kısmını bastırın. Boya yumuşayınca ince bir bıçak yardımıyla boyayı kazıyın ve çamaşır makinesinde her zamanki gibi yıkayın.

Bir diğer yöntem amonyak ve sirke karışımıdır. Kumaşın boyanan kısmını suyla dolu bir kaba bastırın. Başka bir kapta 1 su bardağı amonyak, 1 su bardağı sirke ve 1 avuç tuzu karıştırın. Kumaşı sudan çıkartın ve sıkın. Beyaz bir bezi amonyaklı karışıma batırın ve leke çıkana kadar bezle ovalayın. Daha sonra kumaşı yıkayın. Su bazlı akrilik boya kumaştan kolayca çıkacaktır.

Akrilik Boya Çıkarma Yöntemleri

Elden Nasıl Çıkar?

Cilde bulaşan boyayı çıkarmak için diş macunu, vazelin ve bebek yağı gibi maddelerden yararlanabilirsiniz. Boyalı bölgeyi bu maddelerden biriyle ovduktan sonra ılık su ve sabunla yıkayarak kurulayın.

Paletten Nasıl Çıkar?

Akrilik boyayı ahşap yerine cam, seramik yahut plastik paletlere koyarsanız temizlik açısından çok daha rahat edersiniz. Islak boyayı kağıt havluyla silin. Fazla boyayı temizlemek için sünger ve sabunlu su kullanabilirsiniz.

Akrilik Boya Lekesi Paletten Nasıl Çıkar

Fırçadan Nasıl Çıkar?

Akrilik boya fırçaları kullanıldıktan sonra temizlenmezse kullanılmaz hale gelir. Her boya işleminden sonra fırçalarınızı yıkamanız gerekir. Fırçadaki akrilik boyayı önce bir bezle silin ve fazla boyayı alın.

Akrilik Boya Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kıyafete bulaşmış akrilik boyayı önce bir bıçak yardımıyla kazıyın. Eğer boya ıslaksa bir bez yardımıyla hafifçe dokunarak fazlasını alın. 1 su bardağı amonyak, 1 su bardağı beyaz sirke ve 1 avuç tuzu karıştırın. Kıyafeti su dolu bir kaba koyup ıslatın ve sudan çıkarıp sıkın. Lekeli bölgeyi amonyaklı karışımla ovalayıp durulayın ve kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayın.

Özellikle siyah akrilik boya henüz ıslakken müdahale edildiğinde bulunduğu yüzeyden kolayca çıkartılabilir. İster siyah, ister beyaz, ister sprey akrilik boya olsun anında müdahale ile pratik bir şekilde çıkartılabilir.

19 Ekim 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...