Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Anksiyete bozukluğu belirtileri hakkında tüm detayları sizlerle paylaşıyor olacağız. İlk olarak anksiyete bosukluğunun ne olduğunu ifade etmek istiyoruz. Kişinin kaygı, korku ve panik havasında olması ve de bu durumun ileride çok daha kötü olayların olabileceği düşüncesine kapılmasıdır. Son zamanlarda sık karşılaşılan bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu bağlamda yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri hakkında öne çıkanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kişinin bir anksiyete bozukluğunun olabileceğini anlamak için aşağıdaki belirtilerin olup olmadığını takip etmeniz gerekmektedir. Bu ve buna benzer belirtilerin görülmesi durumunda acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.

 • Kalp atışlarında hızlanma ve düzensiz kalp atışları
 • Gergin, sinirli ve sürekli olarak huzursuz hissetme
 • Panik duygusu ve sürekli olarak kötü birşeylerin olacağını düşünmek
 • Nefes alış verişlerde hızlanma
 • Sürekli terleme hali
 • Ellerde titreme ve uyuşma
 • Kişinin kendisini zayıf ve güçsüz hissetmesi
 • Motivasyon kayıpları yaşamak, odaklanamamak ve kaygılı düşüncelerden kurtulamamak
 • Uyku düzensizlikleri ve uyuyamamak
 • Mide problemleri yaşamak ve hazımsızlık
 • Kaygıyı kontrol edememe ve kontrolü elden kaçırmak

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri 1

Tüm bu belirtiler anksiyete bozukluğu için ciddiye alınması gereken belirtiler arasında yer almaktadır. Bu bilgilere ek olarak anksiyete bozukluğu nedir belirtileri nelerdir gibi konuların dışında nedenleri üzerine de konuşalım istiyoruz. Yazımızın son bölümünde de anksiyete bozukluğu tedavisi hakkında kapsamlı bilgileri bulabiliyor olacaksınız. Anksiyete bozukluğu nedenlerini 3 ana gruba ayırabiliriz. İlk olarak çevresel risklerden bahsedebiliriz. Sosyal ve aile ortamında yaşanılan bazı problemler anksiyete bozukluğu için neden olabilmektedir. Bunun dışında doğuştan gelen bazı genetik problemlerin anksiyete bozukluğuna sebep olabileceği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Son olarak anksiyete bozukluğuna neden olan tıbbı etkenlerden söz edebiliriz. Tıbbi etkenler olarak bazı kalp rahatsızlıkları, diyabet, tiroid problemleri, astım gibi solunum yolu problemleri, madde bağımlılığı, kronikleşmiş ağrılar ve kaç mekanizmasını etkilebilecek tümörleri ifade edebiliriz.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri 2

Anksiyete bozukluğu nasıl tedavi edilir diye merak edenler olacaktır. Tıbbı olarak ilaç tedavisinin uygulandığını söyleyebiliriz. Bazı antidepresan ilaçları bu bağlamda hastalarda uygulanmaktadır. Yukarıda ifade ettiğimiz anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir dışında tedavisi hakkında da bilgiler vermeye devam ediyoruz. Tıbbi tedavi dışında tercih edilen bir diğer yöntem ise terapilerdir. Anksiyete bozukluğunda iki tür terapi uygulanmaktadır. Birincisi konuşma terapileridir. En sık tercih edilen terapi yöntemidir. Alanında uzman psikolog tarafından hastaya uygulanan seanslardır. Hasta ile konuşma, duygularını anlama, hastayı yönlendirme, eski alışkanlıklarını unutturma ve yeni alışkanlıklar kazandırmaya yönelik terapilerdir. Bunun dışında uygulanan bir diğer terapi yöntemi ise bilişsel davranışçı terapidir. Bu terapi yönteminde kişide oluşan anksiyete neden olan davranışların incelenmesi amaçlanır. Var olan ve kalıplaşmış davranışların değiştirilmesine yöneliktir. Eski ve kalıp haline gelmiş olan davranışların değiştirilmesi ve de yeni alışkanlıkların kazandırılması bu terapi seansları ile mümkündür.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri 3

Yukarıda ifade etmiş olduğumuz tedavi yöntemleri ile anksiyete bozukluğu kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Önemli olan belirtmiş olduğumuz belirtilerin farkına varılması ve doktora başvurulmasıdır. Antidepresan ve terapiler yardımı ile kısa sürede hastalığı yenmek ve de normal günlük hayata dönmek mümkündür. Anksiyete ya da benzer psikolojik rahatsızlıklarda kişiyi anlamak, duygularına yardımcı olmak ve gerekli tedavi için uzman doktorlara yönlendirmek büyük önem arz etmektedir. Bu süreçte bilinçsiz tedavi yöntemleri uygulamak, rastgele ilaç içmek ve benzer davranışlar içerisinde olmak kesinlikle yanlış bir durumdur. Bu tür hataların yapılması durumunda hastalık daha fazla ilerleyecek ve tedavisi çok daha zor hale gelecektir. Hastalığın belirtileri kişi taradından fark edilemeyebilir. Bu nedenle çevresindeki kişilerin bu konuda hastaya yardımcı olması gerekmektedir.

27 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...