Arı Sokmasına Ne Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Arı Sokmasına Ne Yapılır Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Arı sokmalarına karşı herhangi bir alerjiniz yok ise, arı sokma vakaları tehlike arz etmez. Kişinin sağlık durumu, metabolizması ve bünyesine göre bu tehlike değişmektedir.

Arı sokması durumunda en tehlikeli semptomlardan birisi olan; arı sokması şişlik tedavilerine ve arı sokmasında ilk yardım durumunda neler yapabileceğinize karşı doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

O halde gelin, arı sokmasına ne yapmalı bir bakalım.

Arı sokmasına karşı alerjik reaksiyonu olan kişilerde belli başlı belirtiler görülmektedir.

Genellikle arının iğnesinin girdiği bölgede kızarma ve şişlik başlar ve ardından kaşınma gelir. Arının zehrinden etkilenen deri, şişme reaksiyonu gösterecektir. En belirgin özellik ise solunum güçlüğü yaşamaktır. Karın ağrısı, kalp çarpıntısı, kusma ve baygınlık görülebilir.

Arı sokmasında yapılacaklar arasında ilk sırada eğer alerjik reaksiyonlarınız var ise çok hızlı bir şekilde en yakın hastane, doktor, sağlık ocağı gibi tıbbi merkezlere ulaşmanız hayati öneme sahiptir.

Arı sokmasına karşı en etkili tedavi yöntemi amonyaktır. Amonyak, tedavi şekli olarak arının sokmuş olduğu bölgeye sürülür. Arı sokması şişkinliğine karşı krem kullanılmalıdır. Burada ayrı bir parantez açmayı çok uygun görüyoruz. İster arı sokmasında ilk yardım müdahalesi olsun, isterse arı sokmasında ne yapılır diye çözüm arıyor olun ama kesinlikle amonyak maddesini içmeyin. Bir çok yerde içilebildiğini okuyor olabilirsiniz fakat amonyak zehirli bir maddedir. Amonyak, gübre, ilaç, boya, parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde kullanılır. Her ne olursa olsun, amonyak içmeyin!

Arı sokmasına ne sürülür sorusuna verilecek en net tedavi yöntemi ise antihistaminik veya steroid kökenli kremler kullanmanız olacaktır.

Vücudun tepkisini azaltmak amacıyla, arının soktuğu yere buz ve soğuk su torbası uygulayabilirsiniz. Eğer buz bulamazsanız, su ve sabun ile yıkayın. Sokulan bölgede ki reaksiyonu azaltmak amaçlı hidrokortizon krem uygulayınız.

Arı Sokmasına Ne Yapılır 1

Alternatif yöntemler sayacak olursak;

Baharatsız dövülmüş et hamurunu sokulan bölgeye uygulayın.

Karbonat ve su karışımın sürülerek uygulanmasıdır.

Difenidramin, antihistamin veya ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler de alınabilir. Arı sokması ağız, boğaz, burun gibi önemli yerlerde olmuşsa, daha önce arı sokması sonrası acilen tıbbi müdahale gerekmektedir.

Bal arısı ya da yaban arısı iğnesini batırdığında, zehir, arının iğnesi yoluyla derinin altına enjekte edilmiş olur.

İğnesi düz olan eşek arısı, iğnesini batırdıktan sonra geri çekebilir. Bal arısı gibi olmayan iğne yapısı sayesinde, iğnesini birden fazla kez kullanabilir. Bal arısının iğnesi ise kanca gibidir ve kişiye batırıldıktan sonra iğne, kurbanın derisinde zehri ile birlikte kalır. Arı soktuktan sonra, kesinlikle iğneyi elinizle çıkarmayınız! Arının zehir kesesini de sıkmanız durumunda, sokulan bölgeye daha çok arı zehiri akacaktır. Bu da o bölgedeki acı hissimizin artmasına sebebiyet verecektir.

Arı Sokmasına Ne Yapılır 2

Bal arısı ya da yaban arısı sokmasına maruz kalan kişilerin sadece % 3 ‘ü alerjik reaksiyon gösterir. Bal arısı zehri formik asittir ve kurbanlarının % 0,8 ‘i ise buna ciddi ve hayati alerjik reaksiyonlar gösterirler. Bu durum anafilaksi olarak adlandırılır.

Arının iğnesini batırdığı yer şişer, kırmızı renk alır ve ağrı olur. Çoğu zaman zonklama görülür. Bu durum bir hafta kadar devam edebilir. Sistemik alerjik reaksiyon görülen durumlarda ise tüm vücut etkilenir. Mide bulantısı, kusma,  ishal, baş dönmesi görülebilir.

Anafilaktik reaksiyonlar da hırıltılı solunum, nefes almakta zorluklar ve eğer hızlıca müdahale edilmezse kan basıncının düşmesi sonucunda şoka girilebilir. Eğer çabuk müdahale edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir. Tüm bu işlemler arı sokmasından sonra dakikalar içinde gerçekleşir.

16 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...