Arı Sokmasının Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Arı Sokmasının Faydaları Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Arıların zehrinin, çeşitli hastalıklarda tedavi amaçlı kullanıldığı binlerce yıldan beri bilinmektedir. Neredeyse tüm eski uygarlıklar arı sokmasının faydaları nelerdir diye düşünmüş ve bal arısının zehrini, özellikle romatizma, eklem ve çeşitli dermatolojik hastalıklarda kullanımını keşfetmişlerdir. Hatta bunun kullanım şeklini ve yöntemlerini kayıt etmişlerdir. Bugün bu kaynakları bir çok medeniyette görmek mümkündür.

Özellikle arı zehri ile romatizma tedavisinin mümkün olduğunu Mısırlılar bilmekteydiler. Bunu yazıtlarında da belirtmişlerdir.

Mısırlılar, eklem ağrısı olanların ağrıyan yerlerini, arıya sokturarak yaparlardı. Günümüzde ise, zehir özel yöntemle toplanarak çeşitli yöntemlerle süresizce saklanabilmektedir. Yapılan araştırmalar, arı zehrinin, kortizon salgısını arttırdığını göstermiştir.

Arı zehirinin faydaları olacağını tahmin edermiydiniz? Eğer cevabınız hayır ise, arı zehriyle romatizma, eklem romatizması, çeşitli arter hastalıkları, deri hastalıkları, damar hastalıkları, eklem iltihaplanmaları, kanamalar, nöroloji, siyatik, alerji, saman nezlesi tedavi edilmektedir. Bu konuyla ilgili, bilimsel çalışmalar henüz yeterli aşamada değildir. Çünkü, bal arısının zehrinin tam olarak fonksiyonu çözülememiş ve hangi hastalıklara, hangi oranda iyi geldiği tam olarak sonuçlandırılamamıştır.

Bal arısının sokmasının faydaları hakkında konuşacak olursak. Bal arısının zehri, romatizmalı ağrı ve çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu; hararet artması, kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyonlara karşı faydalıdır.

Arı zehri kullanımının ilk örnekleri eklem iltihabı üzerinde olmuştur.

Eşek arısının faydaları ise, zehrin tedavi olarak uygulandığı hastalar, genellikle tedavinin olumlu sonuçları üzerinde olumlu sonuçlar görülmüştür. Özellikle romatizmal hastalıklarda görülen bu başarı, MS ve tendinit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de bir umut oluyor.

Ehil olmayan insanlar tarafından uygulanmaya çalışılan arı zehri tedavisi, bu konuda ihtisas yapan kişilerce ve sadece arı zehrine alerjisi olmayan kişilerde uygulanabilir. Çünkü, arı zehri birçok kişide ölümle sonuçlanabilecek etkilere sebep olabilmektedir.

Herhangi bir arı sokması vakasında, eğer kişi arı zehrine alerjisi varsa bu alerjiye bağlı olarak, ölümcül sonuçlar ortaya çıkar.

Arı sokmalarına veya bu yönlü yanlış tedavi girişimlerine bağlı gelişen anafilaktik reaksiyonlarda, hırıltı, nefes darlığı tedavi edilmezse şoka yol açar, kan basıncında bir düşüş yaşayabilir. Bu tip reaksiyonlar genellikle arı sokmasını takiben dakikalar içinde ortaya çıkar.

Arı Sokmasının Faydaları 1

Arı Sokmasının Zararları

Arı sokması durumunda ilk görülen reaksiyon, o noktada şişlik gözlenmesidir. Bu şişlik, arının iğnesinin ne kadar zehir salgıladığına ve iğnenin derinin ne kadar içine işlediğine göre boyutu da değişmektedir. Ayrıca şişen yerde morarma ve kaşıntı da olabilmektedir.

Kişiyi sokan arı sayısına göre,toksik etkilerde değişiklik gösterir. Zehirlenmenin şiddeti, baş ağrısı olarak hissedilebilmektedir. Tek arı sokması, genel olarak hissedilecek derecede baş ağrısına neden olmaz, fakat yine de bu durum kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir.

Alerjisi olan kişilerde arı sokması oldukça zor bir süreçtir. Dolaşım ve bilinç bozuklukları, ağız ve dil bölgelerinde şişlik oluşmasına sebep olabilmekte, hatta ölüme bile neden olabilir.

Arı sokmasının vücuttaki etkileri kişini yaşına göre değişiklik göstermektedir. Vücuda giren zehir miktarı da bu etkilerin süresini belirler. Özellikle yaşlılar ve çocuklar ciddi tepkiler verebileceği için, bu durumun birkaç saate kadar sürmesi durumunda hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

Boyun bölgesinden sokan arıların veya bir şeyler yerken arının yutulması gibi bir durumda, diğer tüm zararlı etkilere ek olarak yutma ve solunum güçlüğü görülebilmektedir. Bu durumda özellikle çocuklar ve bebekler için, vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

Arı Sokmasının Zararları

16 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...