Aşırı İnternet Kullanımının Zararları Nelerdir

Yayınlanma Tarihi: 13 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Aşırı İnternet Kullanımının Zararları Nelerdir Yayınlanma Tarihi: 13 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Diğer yandan bakıldığında internetten en çok zarar görenler çocuklardır. Yoğun şiddet ve cinsellik içerebilecek bir den fazla reklam vardır. Bu reklamlar çocukların üzerinde kötü örnek olur ve bilinçaltında kalır ve örnek oluştururlar. İnternet aracılığıyla erişerek birçok oyunlara da çocuklar, gençler ve yetişkinler başta olmak üzere oldukça fazla zaman kaybı yaşanıldığını bilim insanları açıklıyor.

Özellikle internette yanıltıcı ve göz alıcı reklamlar bahis siteleri, dolandırıcı oluşumu sık rastlandığı internet ortamıdır. İnternette birçok dolandırıcıya inanarak ciddi oranda maddi kayıplar da yaşanabilmektedir. İnsanlar internette kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini herkese paylaşarak bilgilerini çaldırarak büyük bir tehdit unsuru haline gelebilmektedir.

Aşırı İnternet Kullanımının Ne Gibi Zararları Vardır?

Sadece ruhsal veya maddi açıdan sınırlı olmamaktan uzun süreli bilgisayar, telefon ve tablet kullanılmasıyla göz olmak üzere baş ağrısı parmak, el, bilek ve birçok yerimiz uyuşur, ağrır veya yorulur.

Nedeni ise sürekli bir ışık kaynağına bakmak gözlerde acı, gözlerde kayma ve gözlerin görme kaybına yol açabilir. Diğer taraftan sürekli hareket halinde olan parmaklarımız, bileklerimiz de acıma ve uyuşma durumu söz konusu olabilmektedir. Masaüstü olarak kullanılan bilgisayarlarda ise aynı pozisyonda saatlerce oturarak bel, boyun ağrımasına yol açabilir.

aşırı internet kullanimi

Bu sebepten dolayı internet de oynama süresini abartmamak lazım abarttığımız takdirde bunları göz önünde bulundurmamız lazım. Eğer işiniz sürekli bilgisayar başındaysa dinlendirici gözlük takıp bilgisayar karşısına geçmemiz lazım ve bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalmamak, masa başında çeşitli egzersizler yaparak, elleri dinlendirmek gibi birçok açıdan sağlıklı kalmasına yardımcı olacak hareketler yapmalıyız.

İnternetin tartışmasız getirdiği faydalar ve kolaylıkla birlikte zaman zaman olumsuz etkileri de vardır bu nedenle interneti dengeli ve kişisel bilgileri paylaşırken oldukça iyi ve dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde başta kişinin ruh sağlığı tehlikesi vardır ve sosyal ilişkileri olmak tada üzere bedensel sağlığı da olumsuz etkilenebilmektedir. Bunlara uyarsak sağlığımız ve huzurumuz yerinde olur.

internetin zararlari

13 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...