Avakado Salatası

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Avakado Salatası Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Avakado ve avakado salatasını hemen herkes duymuştur. Adını çok fazla duymuş olsak da, özellikle Türk beslenme kültürüne henüz tam olarak girememişti. Başta avakado salatası olmak üzere pek çok avakado tarifleri mevcuttur. Avakado salatası olgunlaşmamış avakadolardan yapılmaktadır. Nefis lezzetler sunan avakado ile farklı bir salata deneyimi yaşayabilirsiniz. Avakadonun hem kendisi, hem de yaprakları sağlık açısından çok faydalıdır. Çok çeşitli faydaları bulunmakta ve avokado kalori bakımından da ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.

Mineraller ve vitaminler bakımından en zengin bitkilerden biridir. Özellikle Orta Amerika’da çok tüketilmektedir. Faydalarını bilen herkes bu ürünleri tercih etmektedir. Halk arasında avokado meyvesi olarak bilinen mucize bir bitkidir. Özellikle A, C ve E vitaminlerinin çok fazla bulunması tercih nedenidir. Yetersiz beslenen, vitamin ve mineraller bakımından eksiği olan kişilere avakoda önerilmektedir. Kalp ve damar sağlığını korumakta ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. En çok tüketim şekli salatadır. Yazımızın devamında avokado ile ne yapılır merakınızı gidermiş olacaksınız. Az öncede belirtmiştik. En fazla bilinen tüketim şekli salatadır. Ezilerek yoğurtlu ve sarımsaklı tüketilmektedir. Aynı zamanda sotesi ve omleti yapılabilmektedir. En çok bilinen ve sizinde bilmenizi istediğimiz avakado salatasının nasıl yapıldığını anlatalım istiyoruz.

 • Malzemeler
 • 3 adet avakado
 • 1 adet limon
 • 1 adet kırmızı biber
 • 1 adet salatalık
 • Bir miktar maydanoz
 • Az miktarda yeşil soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet domates
 • Roka
 • Dere otu
 • Zeytinyapı
 • Tuz

Avakado Salatası 1

İlk olarak avakadoları kaşık yardımı ile kabuğundan ayırmalısınız. Daha sonra meyveli kısımları bıçak ile ince şekilde kesmelisiniz. Yukarıda sıralamış olduğumuz tüm sebzeleri doğrayın ve üzerine serpiştirin. Tuz, limon ve zeytinyağı ekledikten sonra karıştırın ve afiyetle yiyebilirsiniz. Bu tarif ile birlikte avakado salatası nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız. Karışım sonrası servis için daha estetik bir görüntü sunmak isterseniz, kaşık ile ayırdığınız kabukları salata tabağınızın kenarlarına dizebilirsiniz. Bunun için kabukları meyvesinden ayırken dikkatli ve şeklini bozmadan ayırmaya özen göstermelisiniz. Çok özel misafirleriniz için hazırlamanız ve mutlaka denemeniz gereken bir salatadır. Nefis bir lezzet sunacak ve bu sayede misafirlerinize farklı bir salata deneyimi tattırmış olacaksınız.

Avakado Nasıl Yumuşar?

Avakado en sağlıklı ve bol tüketilmesi gereken bir meyvedir. Çok özel salatalar, soslar ve değişik lezzetler avakoda ile ortaya çıkarılabilmektedir. Kremsi bir dokusu olan tropikal bir meyvedir. Türkiye’de özel şartlarla üretimine başlanmıştır. Taze olarak satılan avakadolar ortalama 1 hafta içinde olgunlaşmaktadır. Avakado yumuşatmanın en kolay yolu farklı meyvelerle aynı kap içinde saklamaktır. Yaygın olarak denenen bir yöntemdir. Yumuşadıktan sonra avokado soslu salata yapılabilmektedir. Avakodonun olgunlaşmasından sonra 2 gün kadar meyve karışımları ile saklamanız durumunda yeterli yumuşama sağlanmış olacaktır. Özellikle elma ve muz gibi meyvelerle saklanması yumuşama süresini hızlandıracaktır.

Avakado Nasıl Yumuşar?

Doğanın içinde sağlığımız için faydalı olan çok sayıda meyve, bitki ve doğal ürün bulunmaktadır. Önemli olan bu ürünleri bilmektir. Sağlık açısından doğru beslenme ve sağlıklı meyveleri bilmek şarttır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan mineral ve vitaminler bakımından son derece zengin bir içeriğe sahip olan avakadonun ülkemizdeki bilinirliği çok fazla değildir. Son zamanlarda Pazar ve manavlarda görmeye başladığımızı söyleyebiliriz. Üretimi de yapılan avakadolar ile sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Sofralarınıza ve misafirlerinize çok özel avakado salataları hazırlayabilirsiniz. Sıradan ve herkesin bildiği lezzetler yapmak yerine, misafirlerinizi avakado salatası ile şaşırtabilirsiniz. Unutamayacakları bir salata lezzeti sunmak isteyen herkes soslu avakado salatasını deneyebilir.

 

22 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...