Ayak Mantarı Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ayak Mantarı Tedavisi Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ayak mantarı tedavisi günümüzde oldukça önemli hale gelmiştir. Özellikle erkeklerin çoğu ayak ya da tırnak mantarı ile karşı karşıya gelmektedir. Bu durumda da ayak tırnak mantarı tedavisi erkeklerin merak ettiği bir konudur. Biz de bu konu üzerine yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ayak Mantarı Nedir? Ayak mantarı bir nevi enfeksiyondur. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda ortaya çıkar. Oluşan enfeksiyonun ayak ya da tırnak derisinde büyümesine ayak mantarı adı verilmektedir. Kaşıntı, kabuklanma, yanma, koku ve kızarıklık gibi belirtilerle fark edilmektedir. Ayak mantarının erken teşhis edilmesi ve tedavisine hemen başlanması büyük önem arz etmektedir. Gecikilmesi durumunda tırnaklara sıçramakta ve tırnak mantarına dönüşmektedir. Ayak mantarı ilerlediğinde bir sonraki aşamaya geçecek ve selülit ve de lenfanjit gibi oluşumlara sebep olabilecektir.

Bu sebeple çok dikkatli olunması ve tedaviye gecikmeden başlanması gerekmektedir. Belirtilerin ortaya çıkması durumunda dermatoloji uzmanına başvurulması önemlidir. Sınırlı enfeksiyonlarda krem tedavisi yeterli olmaktadır. Ancak, daha ilerleyen aşamalarda ağızdan alınan antibiyotik türü mantar hapları tedavilerde kullanılmaktadır. Bunun yanında ayak mantarı tedavisi kına ile de yapılabilmektedir. Kına gibi farklı yöntemler halk arasında tercih edilmektedir. Mantarın tırnaklara sıçraması durumunda tedavi süreci daha uzun olmaktadır.

Ayak Mantarı Belirtileri: Ayak mantarı belirtileri olarak karşımıza çıkan durumlar şu şekildedir. Öncelikli olarak kaşınma, yanma, koku, sızı ve kızarıklık gibi belirtiler karşımıza çıkmaktadır. İçi su toplamış yaralar yine belirtiler arasındadır. Zamanla kabuklanmalar ve dökülmeler ortaya çıkabilmektedir. Tırnak üzerinde renk değişiklikleri, kalınlaşma ve kabarma gibi durumlar sayabileceğimiz belirtilerdendir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı Mı? Bilinmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Ayak mantarı en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Çok hızlı kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Havuz, plaj, havlu, çorap, güzellik salonları, jimnastik mekanları, yatılı okul, cami ve benzer yerlerde çok rahat bulaşabilmektedir. Bu nedenle korunmak oldukça zordur.

Ayak Mantarı Nedenleri: Ayak mantarının oluşmasında ve başkalarından bulaşmasında etkili olan faktörler şu şekildedir.

Ayak Mantarı Tedavisi 1

  • Ayağınızın çok fazla terlemesi ve bunu sizin önemsememeniz
  • Uzun süreli aynı ayakkabıyı ve sıkı olanları giymeniz
  • Islak zeminlere basmanız ve halka açık alanlarda çok sık bulunmanız
  • Temiz olmayan havuzlarda yüzmeniz
  • Banyo sonrası ayaklarınızı yeteri kadar kurulamamanız
  • Ortak pedikür setiyle pedikür yapmanız

Ayak Mantarı Tedavisi 2

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır? Son olarak ayak mantarı tedavisinin nasıl yapılması gerektiği konusuna değinmek istiyoruz. Bu noktada ayak mantarı tedavisi evde de yapılabilmektedir. Herhangi bir şekilde yatılı bir tedavi gerekmez. Halk arasında kullanılan yöntemlerle de tedavi yapılabilmektedir. Ancak, biz daha çok tıbbi yöntemlerden bahsedelim istiyoruz.

Ayak parmakları arasında oluşan mantar için en etkili yöntemlerin başında terbinafin uygulaması gelmektedir. İki hafta boyunca bu uygulama yapılmalıdır. Akşamları ince bir tabaka şeklinde uygulanabilmektedir. Azon türevleri ile 2-4 hafta arasında süren bir tedavidir. Bunun dışında ayak hijyeni büyük önem arz etmektedir. Günlük olarak ayakların iyice yıkanması, kurulanması ve sık çorap değişiminin muhakkak yapılması gerekmektedir. Mantarın ayak tabanında oluşması durumunda tedavi süreci uzayacaktır.

Ayak Mantarı Tedavisi 3

Bu durumda sistematik ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Mantar enfeksiyonlarında ilaç tedavisi şarttır. Tedaviye erken başlanması ve düzenli bir şekilde ilaçların kullanılması mantarın yok edilmesi için gereklidir. Halk arasında kına ya da karbonat ile mantar tedavi edilebilmektedir. Bu noktada ayak mantarı tedavisi karbonat yöntemi ön plana çıkmıştır. Bu gibi yöntemlerden ziyade her zaman için tıbbi yöntemleri önermekteyiz. Özellikle tırnaklara ya da ayak tabanına bulaşmış olan mantar enfeksiyonlarında ilaç tedavisi olmazsa olmazdır.

23 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...