Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ayva tatlısı kış ve yaz aylarında olmazsa olmaz ve çok sevdiğiminiz tatlı çeşitlerindendir. Ava tatlısını hazırlarken sizler şimdi çok pratik ve yararlı bilgiler veriyor olacağız. Ayva tatlısı için verilen püf noktalarımız oldukça detaylı ve işe yarar olacaktır. Ülke vatandaşları olarak bizler tatlı çeşitlerine çok önem veriyoruz. Türk mutfağında tatlı ve reçel yapımların da çok ayrı yeri vardır.

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır

Ayva tatlısı yapımında oluşan jöle kıvamı çok hoş olmaktadır. Ayvaları kaynattıktan sonra aroma haline gelen yapısı tüketicileri memnun eder. Dışarıda hazır ayva tatlısı almaktansa sizlere özel hazırladığımız yazı sayesinde evde ayva tatlısını rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayva tatlısı için dışarıdan alınan ürünlerde katkı maddesi çok fazladır. Ayva tatlısı ekmek tatlısı yapımıyla birbirine çok benzemektedir. Ayva tatlısının boylarının eşit olması ve eşit parçalara ayrılması sunum açısından da çok önemlidir. Ayva tatlısı için ayvalar kaynadıktan sonra aynı ıhlamur çayı gibi parlak, alıcı ve koyu kırmızımsı rengi olmasını isteyenler ise hazır renklendirici kullanabilirler. Ayva tatlısı yapılırken ayva içerisinde birkaç dilim elma bulunması da çok önemlidir.

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva tatlısında kişi sayısına göre değişen seçeneklerle ayva alınmalıdır. Eğer kalabalık bir aile iseniz mutlaka 2 kilodan aşağı ayva almayınız. Kadınların merak ettikleri ayva tatlısının yapılışı sorusuna çok kapsamlı ve detaylı bilgiler alıyor olacaksınız. Akabinde ayvaların muhakkak taze olması gereklidir. Şeker miktarı ise şu durumda 1 kilodan aşağı olmamalıdır. Ayva tatlısında şeker ve ceviz seçenekleri tercih edilmektedir. Ayvaların boyu ve taze olması da çok önemlidir.

ayva tatlisi tarifi

Her mevsim tercih edilen ayva tatlısı özellikle kış aylarının olmazsa olmaz tatlısıdır. Kış aylarında bahçeden toplanan ayvalar daha farklı ve daha lezzetli olmaktadır. Ayva tatlısını ocakta ve fırında da yapabilirsiniz. Fırında yapılan Ayvalık tatlısı biraz uzun sürede pişer. Fakat lezzetli olur. Ayva tatlısı üzerine dövülmüş ceviz veya dövülmüş fındık kullanabiliriz. Ayva tatlısı yapımında marmelat kıvamı almak için çok kritik detaylar bulunmaktadır. Ayva tatlısı yapımında 7 veya 8 adet karanfil kullanılması çok önemlidir. Karanfil ayva tatlısı için çok önemli olan maddedir. Her tatlıda olduğu gibi ayva tatlısı yapımında da limon suyu kullanıyoruz.

Ayva Tatlısı Yapılış Aşamaları:

Herkesin merak ettiği ayva tatlısı yapılışı hakkında belirli aşamalar belirtilmektedir.

 • Ayvaların kabuklarını soyuyoruz. Belirli boyda ve belirir düzende bıçak yardımı ile parçalara ayırıyoruz.
 • Ayva tatlısı yapımında muhakkak ayva miktarı kadar iç tencere içerisine elma bulundurun. ( 2 dilim elma yeterli olacaktır.)
 • Ayva tatlısında genelde 2 eşit parçaya ayırmak gereklidir.
 • Daha sonrasında ayvaları geniş bir tencereye alıyoruz.
 • Belirli kıvama gelene kadar kaynatıyoruz.
 • Ayvaların içerisine aynı zamanda karanfil atıyoruz (daha fazla hoş bir tadı olması açısından)
 • Ayvaların renginin daha koyu olması adına tarçın çubuğu ilave ediyoruz.
 • Ayvaların rengi çıkmaya başlayınca şeker ilave ediyoruz.ayva tatlisi tarifi
 • Daha sonrasında ise kaynayan ayvalar için içerisine bir miktar limon suyu damlatıyoruz
 • Koyulaşana kadar kaynatılan ayvaları bir tepsi içerisine alabiliriz.
 • Tatlı için ayva kokusunu aldığımız zaman işin tamamlanmasına çok az geldi demektir.
 • Ayvaları bir tepsiye aldığımız zaman üzerine evde krem şanti de yapabilirsiniz.
 • Aynı zamanda tüm ayvaların üzerlerine dondurma ve ceviz koyulabilir.
 • Bu süreçleri tamamladığımız sürece rahatlıkla tatlımızı tüketebiliriz.

Not: Ayva tatlısı yapımında esmer şeker kullanılabilir. Esmer şeker beyaz şekere nazaran daha sağlıklı olmasından dolayı tercih ediliyor.

26 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...