Baş Ağrısı Nasıl Geçer Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Baş Ağrısı Nasıl Geçer Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hangimizin başı ağrımaz ki? Baş ağrısı doktora başvurma nedenlerinin başında gelir. Çok çeşitli sebepleri olabilir. Migren gibi artık kronikleşmiş bir hastalığın neden olduğu baş ağrıları ya da mevsim geçişlerinde havadaki basınç miktarının artıp azalmasından kaynaklanan baş ağrıları… Aslında başta ağrıya neden olan durumlar saymakla bitmez. Tıpta ise baş ağrıları iki grupta inceleniyor. Birinci grupta migren, gerilim gibi durumlarda oluşan baş ağrıları yer alırken ikinci gruptaki ağrıların erken teşhisi önemli. Herhangi bir ciddi rahatsızlığın habercisi olabiliyor. Bu nedenle sürekli bir baş ağrısından şikayetçiyseniz öncelikle doktora görünmenizi öneririz.

Yaşadığımız çağ beraberinde bir çok sıkıntıyı da getiriyor. Yoğun iş temposu, stres, kirlilik, gürültü, teknolojik aletlerden radyasyon çeşitli rahatsızlıklarla birlikte baş ağrısına da sebep oluyor. Peki bu tür nedenlerden kaynaklanan baş ağrısını ne geçirir? Sizin için küçük bir liste hazırladık…

Baş ağrısı başladığında ilk düşünmeniz gereken bugün yeterince su içtim mi olmalı? Gün içinde bol su içmeyi ihmal etmeyin. Özellikle  susamayı beklemeyin, kafeinli içeceklerden uzak durun ve vücudunuzun su seviyesini yüksek tutun.

Yoğun bir tempo altındaysa vücudunuz gerilmiş olabilirsiniz. Hemen sıcak bir duş alın. Sıcak duş, vücudunuzda gevşeme hissi yaratacaktır. Duşun ardından dinlenmek üzere uzanın. Yorgunluk nedeniyle yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı sona erebilir.

bas agrisi tedavisi

Baş ağrısı nedenleri arasında duruş bozukluğu da sayılabilir. Bu durumlarda, basit egzersizler; boyun çevirmek ve omuzları yukarı aşağı oynatmak gibi,  iyi gelecektir.

Başımız ağrıyınca hemen parmaklarımızı şakaklarımıza dayarız. Onun yerine; burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirin ve sıkarak, yavaş hareketlerle yukarıya doğru itin.  Kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz ve baş ağrınız hafifleyecektir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir? Çin yağını deneyebilirsiniz. Çok şiddetli baş ağrınız varsa eczaneden alacağınız çin yağını parmaklarınıza damlatıp, şakaklarınıza hafif baskı uygulayarak masaj yapın. Ardından gözlerinize bir bant geçirip ya da karanlık bir yere geçip, camı açarak uzanın. Ağrınızın kısa bir süre sonra azalacaktır.

Baş ağrısı çekenlerin hemen ilaca sarılması doğru değil. Çok küçük ağrılarda bile ilaca sarılmak,  sonrasında ilaçsız geçmeyen ağrılara neden olabilir. Baş ağrısına iyi gelen şeylerin başında bitkiler ve bitki çayları geliyor. Öncelikle onları deneyin ve rahatlamaya çalışın. Baş ağrısına iyi gelen bitkiler şu şekilde sıralanabilir:

bas agrisina ne iyi gelir

Kedi otu: Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinen kedi otu, baş ağrısı için de yararlı bir bitkidir.

Sarı Kantaron:  Doğal anti-depresan olarak bilinen sarı kantaron  baş ağrısı açısından rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve  çay formunda da tüketilebilir.

Nane: Çin yağının alternatifi olarak kullanılabilir. Ağrıyan bölgelere  sürülerek uygulanmalıdır. Kokusuyla yatıştırıcı etkisi vardır.

Gümüş düğme: Baş ağrısı, özellikle migren için gelenеksel olarak kullanılan bitkіlеrdеn biridir. Kan seyreltici etkіsi vardır bu nedenle düzenli kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında dikkatli kullanılmalıdır.

Bitkilerin yağlarının yanı sıra çayları da sakinleştirici özellikleriyle gün içinde tüketilebilir.

Özellikle önerilenler: Lavanta, papatya ve melisa çaylarıdır. Ancak bitki çayları gün içinde iki fincandan fazla içilmemelidir.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte vücut fizyolojisi değiştiği için baş ağrısı artabilir. Ancak artık iki kişi olan annenin ağrılara karşı kullandığı ilaç ve bitki formalarına özellikle dikkat etmesi mutlaka doktora danışması gerekir. Hamilelikte bitkisel tedavi uygulamak doğru değildir.

hamilelik bas agrisi

18 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...