Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2016 Ekleyen: Merve Kara


Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2016
Ekleyen: Merve Kara

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Doğduğu günden bu yana, yaşı kaç olursa olsun başı ağrımamış tek bir kişi bile var mıdır? Hemen hemen herkes, açlığın, susuzluğun, yorgunluğun, stresin, kimi ilaçların, uykusuzluğun, bazı rahatsızlıkların, gözde meydana gelen problemlerin ve daha pek çok değişik tetikleyicinin sebep olduğu baş ağrısını; hafiften, yoğuna, değişik şiddetlerde mutlaka yaşamıştır. Ufak tefek ve geçici sebeplere bağlı olan baş ağrısı, hafif ağrı kesicilerle giderilebilir ve sıkıntı vermez. Ama kronik hale gelmiş,  sık sık yaşanan, keskin ve şiddetli baş ağrısı hem yaşam kalitenizi düşürecek, hem de “ciddi bir rahatsızlığın işareti olabilir mi?” düşünceleri beyninizi kemirecek. Bu sebeple eğer sık sık nükseden, inatçı ve ısrarcı bir baş ağrısından muzdaripseniz, muhakkak bir uzman hekime başvurup gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekecektir. Ama ara ara beliren ve sebebini az çok tahmin ettiğiniz bir tür baş ağrısı için, belli başlı çözümlerden destek alarak kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı, kafa ve boyun bölgesindeki damar, çene eklemi, kaslar ve saçlı deriden kaynaklanır. Bu bölgede bulunan damarlardaki genişleme, saçlı derideki gerilmeler, kaslardaki spazm ağrıya yol açar. Beynin kendi yapısında ağrı oluşmaz, yani baş ağrısı yaşadığımızda beynimiz değil çevresindeki doku ve organlar ağrıyordur.

Çoğunlukla,  yoğun çalışma, susuzluk, uykusuzluk gibi etkenler  baş ağrısının nedenleri arasında gösterilirken; baş ağrısı, beyin kanaması, anevrizma, beyin tümörü gibi çok kritik rahatsızlıkların habercisi de olabiliyor. Kadınların %95’i, erkeklerin ise %90’ı hayatında en az bir kez baş ağrısı yaşıyor. Toplumda en çok gerilim tipi baş ağrısı, ikinci olarak da migren baş ağrısı görülüyor. Duygusal stres, stres altında çalışmak, kötü beslenme ve uykusuzluk gibi gündelik hayatın olumsuzluklarından kaynaklanan baş ağrıları çoğu insanın hayatının bir parçası haline geliyor. Ama bazı tip baş ağrıları var ki, altında ciddi sebeplerin yatabileceğini düşündürüyor. Peki nedir bu baş ağrısı tipleri?

Bas Agrisi Nedenleri

Aniden başlayan ve çok şiddetli seyreden baş ağrıları, genelde başı ağrıyan kişi tarafından “Başımın içinde sanki bişeyler patladı” şeklinde ifade ediliyor. Bu tarz bir baş ağrısı ile subaraknoid kanama şüphesinden bahsedilebiliyor. Baş ağrısı ile birlikte hastada aniden uyku hali, bilinç değişikliği, bulantı, kusma, sara nöbetleri ve ışığa karşı duyarlılık oluşabiliyor. Hastaların dörtte birinin bu belirtilerle birlikte 24 saat içinde kaybedilme riski olabiliyor. Bu nedenle, aniden ve çok yüksek şiddette başlayan ve çok kısa bir süre içinde daha da şiddetli hale gelen baş ağrılarında, hastanın hiç vakit kaybetmeden hastaneye ulaştırılması gerekiyor.

Eğer sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan bir kadınsanız ve şiddeti gittikçe artan baş ağrılarından şikayetçiyseniz, beyinde pıhtılaşma sonucu oluşan “serebral sinüs trombozu” gibi acil tedavi gerektiren bir rahatsızlık olasılığından  söz edilebilir. Gittikçe artan ağrı mutlaka önemsenmeli ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Egzersiz, ıkınma, cinsel aktivite, hapşırma gibi kafa iç basıncını arttıran durumlar sonrasında oluşan baş ağrısı, beyin tümörleri ve anevrizmaları akla getiriyor. Ayrıca kilolu kadınlarda gözlenen beyin omurilik sıvısındaki basınç artışının sebep olduğu psödotümör serebri hastalıkları da bu tür bir baş ağrısına sebep olabiliyor.

Trafik kazaları, şiddetli çarpma, darbe gibi durumlar neticesinde ortaya çıkan kafa travmalarında, kafa kemiklerinde meydana gelen kırıklar, beyin dokusuna yahu beyin zarına zarar vererek kanama oluşturabiliyor. Bazen de nadir olarak, travma sırasında beyin zarları arasına sızan kanamalar ilk başlarda belirti vermeyip, travmanın üzerinden günler hatta aylar geçtikten sonra denge yitimi ve baş ağrısı şikayetleriyle belirti verebiliyor.

Baş ağrısına; güçsüzlük, kollarda ve bacaklarda uyuşma, görme bozukluğu, konuşma zorluğu gibi belirtiler de eşlik ediyorsa, bu nörolojik bulgularla birleşen baş ağrısının, beyinde bir sorun olabileceğini işaret ettiği söylenebilir. Tüm bunlara ilave olarak, inme hastalarının yüzde 10’luk bir bölümünde inme öncesinde baş ağrısı gözlemlenebiliyor.

Kafa içinde yer alan tümörler, lezyonlar, kafa içindeki basınç artışları, merkezi sinir sistemindeki enfeksiyonlar ve buna benzer beyin yapısındaki değişiklikler, irite edici rahatsızlıklar, kuvvetli baş ağrısı olarak kendini belli edebiliyor.

Beyin zarının iltihaplanması ile ortaya çıkan menenjit, beyin dokusundaki enfeksiyonlar nedeniyle oluşan ensefalit gibi rahatsızlıklarda, şiddeti gittikçe artan baş ağrıları görülebiliyor. Eğer baş ağrısına eşlik eden halsizlik, uyuklama, yüksek ateş gibi belirtiler de varsa, beyindeki enfeksiyondan şüphelenmek için geç kalınmamalıdır. Zira bu enfeksiyonlar sakatlığa hatta ölüme sebep olan ciddi oluşumlardır.

50 yaşın üzerindeki kişilerde, eklemlerde ağrı, halsizlik, görme fonksiyonunda zayıflama, çiğnerken yorulma gibi belirtilere, şiddetli başlayan ve şiddeti  gittikçe de artan baş ağrısı eşlik ediyorsa, bu yaş grubunda sıkça görülen temporal arterit (beyne kan ulaştıran atardamarların iltihaplanması) hastalığından şüphelenilebilir. Temporal arterit erken teşhis ve tedavi edilmediğinde, beyinde hasara ve görme kaybına sebep olabiliyor. Eğer 50 yaş üzerinde iseniz, birden gelişen ve şiddetli seyreden baş ağrılarını dikkate almalısınız. Beyin, damar ve tümörle alakalı rahatsızlıklara işaret edebilen bu semptomlar, mutlaka şüphe uyandırmalı ve sizi bir hekime yönlendirmelidir.

 

19 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...