Bazal Metabolizma Nedir

Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Bazal Metabolizma Nedir Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bazal metabolizma bir yapının gerekli olan enerji hızının belirlenmesi işlemine verilen isimdir. Daha basit anlatım gerekirse vücut içinde gerekli olan moleküllerin ne kadar yıkım yaparak kişilerin ayakta kalmasının belirlenmesidir. Okuyucularımızı bazal metabolizma enerjisi nedir sorusu için bilgilendirmek amacıyla hazırlanan videolarımız ve notlarımızı değerlendirmelisiniz.

Kas hareket enerjisinin ölçülendirmesine bazal metabolizma hızı ismi verilir. Eğer doğuştan metabolizma bozuklukları olan kişiler varsa bu süreci yapamayabiliriz. Yani enerji hesaplanması olmaz. Genetik hastalıklardan dolayı bozukluk olan kişilerin enerjisi de gerektiğinden fazla az ya da çok çalışır.

Son zamanlarda enerji yaşam koçu belirleyen ünlülerimiz var. Yaşam koçları sizin hızınızı ve enerjiniz ölçüyor. Yani kişi yaşına ve vücut yapısına göre ne derece enerjik bir yapıdadır. Fazla enerji harcıyor mu harcamıyor mu gibi araştırmalar yaparak ölçme işlemidir. Size özel yazımızda bazal metabolizma nedir kısaca anlatmak gerekirse, bir canlılık yaşam faaliyeti sürdürmek adına yıkım faaliyetlerini belirlemek gereklidir.

Kandaki aminoasit değerinde bile yüksek oran çıkan kişinin hızı değişik çıkıyor. Glutarik hastalığı olan ve organik sebzeleri yiyemeyen çöl yak hastalarında da metabolizma çok ağır çalışır. Kalıtımsal hastalığı olmayan kişilerde hız hesaplanması yapılabilir. Steroid olarak adlandırılan sindirim sistemi bozukluklarının ne derece rahatsız edici olduğunu hesaplanması için genel ölçme değerlendirilmesi yapılır.

Bazal Metabolizma Nedir 1

Bazal metabolizma hızı, geniş bir tanıdır. Uzmanlar tarafından belirlenip işleme alınır. Bu hesaplamayı biz yapamayız. Bu hesaplamayı yapan uzman sizin yaşamsal faaliyetlerinizi derinlemesine araştırtır. Sabah kaçta kalktığınızdan, kaç öğün yemek yediğinize, ne kadar idrara çıktığınıza, kaç bardak su içtiğinize, kahvaltıda ne tükettiğinize, spor yaptığınızı, iş hayatınızı, cinsellik durumunuzu gece kaçta yattığınıza, günde kaç saat bilgisayar başında olduğunuza,  kaç saat uyuduğunuza kadar daha birçok faaliyet hakkında bütün bilgileri sizden alır.

Metabolizma hızı enzimlerin çalışması değerlendirilmesidir. Vücut ne kadarlık bir kalori harcıyor bunun belirlenmesi işlemidir. Şimdiki yazımızda bazal metabolizma hızı nedir sorusunda cevaplandıracağız. Vücudun temel fonksiyon değerlerini devam ettirmesi adına kas ve yağ doku hızı belirlenmelidir.  Vücutta normal seviyede işlemeyen hastalıklar için sınıflandırma yapmak hiçte kolay olmaz.

Bazal Metabolizma Nedir 2

Metabolizma ölçümlemesi yapılırken bir kişi çok fazla asitli içecek içiyorsa bile problem olabilir. Yani sağlıklı beslenen alkol alan veya çok sağlıksız beslenen kişilerin metabolizması doğal olarak farklı ölçüm değer hesap tablosu ile karşımıza çıkar. Kalori harcama hızı ne kadar ise ona göre en az ya da maksimum hız durumu belirlenir. Bu sistemin hesaplanmasına da bazal metabolizma hızı ismi verilir.

Vücutta belirlenen kirli toksinlerin bile hesaplamaya etkicisi olabilir genetik hasta olan kişi enzimlerin çalışmasını zorluyor demektir. Yani günlük ne kadarlık bir enerji harcamanız gereklidir. Bu süreç hazırlanır. Herkesi meraklandıran bazal metabolizma nedir sorusu için hazırlanan yazımız umarız faydalı olmuştur. Bu süreçte kişinin yaşı ve cinsiyeti değerlendirme yapılması için önem arz eder.

Bazal Metabolizma Nedir 3

Metabolizma hızı belirlerken yağ orantıda kontrol edilir. Süt ürünlerini aşırı derece tüketen birinin protein, mineral ve vitamin oranı fazla olacağından dolayı belki de metabolizması da farklı çalışıyor olabilir. İlgili yazımızda bazal metabolizma nedir nasıl ölçülür sorusu içinde değerlendirme yapıyor olacağız. Yukarıda belirtilen sorularında dışında bazal metabolizma nedir biyoloji konuları hakkında da detaylı bilgi alacaksınız. Dışarıda size çok enerjik görülen bir kişinin aslında tıp açısından bu derece enerji göstermesi doğru olmayabilir. Vücutta normal işlevini Doğru yapmayan dokulardaki hormonların bozuk çalışmaması bile kaynak ölçülendirmeyi değiştiren faktörlerdendir.

7 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...