Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 22 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer Yayınlanma Tarihi: 22 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Bebeklerde hıçkırık anne babaları çok endişelendirir. Genelde yemek sonrasında ortaya çıkan bu durum, bebekler için normaldir. Onların büyüyüp gelişmelerinin bir göstergesi olan bu durum, çoğu zaman çok kısa sürede geçer. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen bebeklerde hıçkırık hakkında merak edilenleri sizler için bu başlık altında topladık.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde zaman zaman ortaya çıkan hıçkırık, onların rahatsız olmasına neden olur. Yaşadıkları rahatsızlık ve alışkın olmadıkları bu durum karşısındaki korkuları bebeklerin duruma tepki vermesine neden olur. Ve bu tepki genelde şiddetli ağlama şeklinde belirir. Hıçkırık ile beraber bebeğin ağlamaya başlaması, anne babaları birden telaşlandırır. Yersiz olan bu telaşı gidermek için ilk olarak bebekleri neden hıçkırık tutar sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hıçkırığın farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında da beslenme gelir… İlk doğdukları aylarda yüksek emme refleksine sahip olan bebekler beslenmeleri sırasında bu reflekslerini kontrol edemez. Kontrolsüz beslenme nedeni ile midede gaz oluşumu ve fazla beslenme mide kaslarının karın kaslarına baskı yapmasına neden olur. Bu baskı sonucu tıpkı büyüklerde olduğu gibi bebeklerde de hıçkırık refleksi ortaya çıkar. Hıçkırmanın verdiği rahatsızlık nedeni ile ise bebeklerde ağlama meydana gelebilir.

Bebeklerde hıçkırığın bir diğer nedeni ise mide rahatsızlığı olan reflü olabilir. Genelde bebeklerin büyük kısmında olan bebek reflüsü, yine beslenme kaynaklı olup önlem alındığında iyileşir. Reflüye bağlı olarak zaman zaman yemek borusundan yukarı çıkan besinler, bebeklerin aniden hıçkırmasına neden olabilir. Bu durumda bebeğin dik tutulması etkili olabilir.

Bebeğinde sürekli hıçkırık problemi yaşayan ebeveynlerin merak ettiği ikinci soru olarak bebek hıçkırığı nasıl geçer sorusunu verebiliriz. Bebeklerde hıçkırığın geçmesi için ilk olarak nedeninin belirlenmesi gerekir. Bunun için annenin iyi bir gözlemci olması ve bebeğini iyi şekilde gözlemlemesi önemlidir.

Bebeklerde hıçkırık için ilk olarak bebeği dik tutmayı deneyin. Bu pozisyonda sırtına hafifçe vurup pişpişleyin. Bu pozisyonda bebeğin yemek borusunu tıkayan her hangi bir gıda varsa aşağı inmesi sağlanabilir. Bu da hıçkırık nedenini ortadan kaldırıp rahatlamasını sağlar. Bebekte hıçkırık eğer çok fazla yemekten kaynaklanıyorsa anne, beslerken bebeğine bırakmadan biberon ya da memeyi ağzından çekmeli. Biraz vakit geçtikten sonra yeniden beslemeyi denemelidir. Az az ama sık sık beslenen bebek hem daha sağlıklı bir sindirime sahip olup hem de hıçkırık sorunu yaşamayacaktır.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebekte gazdan kaynaklanan hıçkırık durumlarında neden olan faktörü ortadan kaldırmak için gaz çıkarma yöntemleri denenebilir. Bunun için bebeği kucağınıza alıp sırtını yavaşça bastırarak sıvazlayabilir ya da karnını midesini ovabilirsiniz. Ovma işleminde kusmaya karşı bebeği yan çevirin ya da yüz üstü yatırıp başının yan olmasını sağlayın.

Denediğiniz yöntemlere rağmen bebekte hala hıçkırık varsa, o zaman pratik bir yöntem olan limon suyunu deneyebilirsiniz. Bunun için bebeğinizin ağzına 1-2 damla limonun suyundan verebilirsiniz. Onun ağzını sulandıran bu tat diyaframını etkileyip hıçkırığını kesecektir. Limon ile ilgili bazı yörelerde bebeklerin dil gelişimi için sakıncalı denilse de bu bilginin doğruluk payı yoktur. Çok aşırı olmadıkça hıçkıran bebeklerinize güvenle bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Bebeklerde hıçkırık normalde olması gereken bir reflekstir. Bu bebeğin sağlıklı geliştiğini gösteren bir işaret olarak algılanmalı, anne ve babalar telaş etmemelidir. Verdiğimiz bilgileri deneyerek bebeğinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz. 1 yaşın altında çok aşırı olmadığı sürece hıçkırık normaldir. Ama yine de içiniz rahat etmiyorsa bebeğinizin doktoruna da bu sorun için danışabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

22 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...