Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

İshal, dışkının normalden daha sıvı olması halidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda görüldüğü gibi bebeklerde de aynı şekilde bu hastalık görülebilir. Kişide şiddetine göre zaman zaman fazla sıvı kaybına neden olan bu hastalık, çocuk ve bebeklerde önlem alınmadığında tehlikeli bir hal alabilir. Bu yazımızda sizlerle bebeklerde ishal konusu hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Yetişkinlerde, çocuklarda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ishal, bebeklerde de ortaya çıkabilir. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen ishalin önüne geçmek için ilk olarak bu nedenlerin iyi belirlenmesi gerekir. Nedenlerin belirlenmesinin ardından bu nedenleri ortadan kaldırarak ilk tedavi adımını gerçekleştirebilirsiniz. Bebeklerde ishalin tedavisinden önce kısaca bunun nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Bebeklerde de ishalin ilk belirtileri daha sıvı dışkıdır. Bunun dışında zaman zaman mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ani sancı da ishal ile birlikte görülebilir. İshal ile birlikte ortaya çıkan bu belirtiler her bebekte ortaya çıkmayabilir. Ancak çoğu zaman ishale eşlik eder. Bebeklerde bu belirtilerin hepsi görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekir. Aksi halde ishal tehlikeli bir hal alabilir. Yeni doğan bebeklerde ishal dışkı sıvılığı ile bilinmeyebilir. Genelde anne sütü ya da sıvı mama ile beslenen bebeklerde normalde de sıvı tarzı dışkılama olur. Bu durumda ishalin belirlenmesi için dışkı kokusuna bakılabilir. Değişik, normalden daha fazla kokulu dışkı, bebekte huzursuzluk, ağlama krizleri, gaz sancısı çektiği zamanlardaki gibi dizlerini karnına çekerek ağlama, yeni doğan bebeklerde ishal belirtileri olarak sayılabilir.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir 1

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır sorusunun cevabının ardından şimdi de asıl konumuz olan  bebeklerde ishal nasıl geçer konusuna değinmek istiyoruz. Bebeklerde çok şiddetli olmayan ishal rahatsızlığı olduğunda aşağıdaki yiyecek ve içecekler ile bu durumun önüne geçilebilir.

  • Patates: Patates, ishale en iyi gelen sebzeler arasında ilk sırada yer alır. Bebeklerde ishal için rondodan geçirip çırba halinde bebeklerinize içirebilirsiniz.
  • Havuç: İçeriğindeki yüksek C vitamini sayesinde ishale iyi gelen bir sebzedir havuç. Havucu bebeğinize ya da küçük çocuklarınıza haşlayarak verebilirsiniz.
  • Nişastalı su: Yarım çay bardağı su içine 1 çay kaşığı nişasta koyup karıştırın. Karışan nişastalı sudan kaşık ile bebeğinize azar azar verebilirsiniz.
  • Muz: İshal hastalığında bol miktarda potasyum kaybı yaşanır. Potasyum zengini olan muz, bunun için ishalde önemlidir. Ayrıca kolay sindirildiği için dışkının normal seviyeye gelmesini de etkiler.
  • Elma: Elma, bağırsakların düzenli çalışmasında etkili bir meyvedir. Bunun için bebeklerinize ishal olduğunda ya da kabız olduğunda kabuklarını soyup püre haline getirerek elma yedirebilirsiniz.
  • Limon: Limon, bağırsakların temizlenmesinde etkilidir. Aynı zamanda C vitamini deposu olan limon, ishale iyi gelir.
  • Böğürtlen: Böğürtlen, hem bebekler hem de yetişkinler için ishale iyi gelen meyvelerdendir. Bebeklere yedirirken püre haline getirip yedirebilirsiniz.
  • Siyah çay: Her zaman demlediğiniz gibi hazırladığınız siyah çayı, yarım çay bardağı demli olarak koyun. Şekersiz olarak bebeğinize içirebilirsiniz. Bu da ishalin düzelmesi için etkilidir.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir 2

Bebeklerde ishal neden olur, bebeklerde ishal nasıl anlaşılır ve nasıl geçer sorularının cevabını verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Bu verdiğimiz bilgiler sadece genel bilgiler olup bebekten bebeğe ishalin değişebileceğini belirtmek isteriz. Sıvıya yakın kaka dışında kusma ve ateş durumunda mutlaka bebeğin sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. İshalin çabuk geçmesi için bebeğin bol miktarda sıvı alması, özellikle de su tüketmesi gerekir. Bol miktarda sıvı tüketmek ishal nedeni ile kaybedilen sıvı miktarının yeniden vücuda alınmasını sağlar.

9 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...