Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Bilgisayara Format Nasıl Atılır? Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Bilgisayarlar her ne kadar hayatımızın vazgeçilmez unsurları olsa da, zaman zaman ortaya çıkan can sıkıcı arızaların giderilmesi için bazı hususlar hakkında bilgi sahibi olmamız gerekliliği de açıktır. Özellikle Windows tabanlı çalışan cihazlarda belli periyotlarda format gerekli olmaktadır. Her ne kadar yeni nesil Windows 10 bu sorunu büyük ölçüde çözmüş gibi görünse de, format nasıl atılır windows 8 için çok sorulan bir sorudur. Hele ki Windows’un daha önceki sürümlerinde, rutin formatlar alışılageldik bir durumdur ve mahalle aralarında sadece format atan bilgisayarcılar türemiş durumdadır.

Fakat bir nokta herkes tarafından dikkatlerden kaçmaktadır. İşletim sistemleri, yapıları itibariyle kolay kolay bozulmamak üzere tasarlanmıştır ve otomatik hata önleme altyapıları vardır. Buna rağmen işletim sisteminin çöküyor olması birkaç husus sebebi ile ortaya çıkar.

  • Kullanıcının direkt müdahalesi
  • Zararlı sitelerden edinilen virüsler
  • Lisanssız işletim sistemi kullanılması
  • Kullanım koşullarına uygun olmayan program yükleme ve kaldırma

Öncelikle, üretici tarafından açık biçimde belirtilmektedir ki, lisansı olmayan işletim sistemleri hiçbir korumaya sahip değildir ve faydadan çok zarar getirir. Bu işletim sistemleri korsandır ve lisansları kırılırken içerisine çok sayıda zararlı yazılım yüklenir. Lisanssız bir işletim sistemi kullanırken yalnızca çökme riski ile değil, aynı zamanda kişisel verilerinizin çalınma riski de her zaman bulunmaktadır.

Tabii Windows 10 öncesindeki işletim sistemlerinde antivirüs kullanılması da gereklidir. Lisanslı işletim sistemleri kullanıyor olsanız dahi, internetten girecek virüslere karşı bir savunma hattı kurmak gereklidir. Bir antivirüs yazılımı kullanmıyorsanız format nasıl atılır windows 8 aramasını yapma olasılığınız hayli yüksektir.

Kasti olarak yazılıma müdahale etmeniz olasılığı olmadığından, sistem klasörlerini farkında olmadan silmeniz durumundan bahsedilebilir. Bu durumda geri dönüşü olmayan formatlama gerekli olduğu gibi, ne yaptığınızı bilmeden yapacağınız yükleme ve kaldırmalar da formatlama gereksinimi doğuracaktır.

Bilgisayara Format Nasıl Atılır? 1

Windows 8 ve sonrasındaki işletim sistemlerinin kurulumu eski sistemlere göre hayli kolaydır. Bir DVD üzerinde gelen yazılım diksin okuyucuya girmesinden itibaren sizi yönlendirir ve kurulumu tamamlar. Tabii bu sırada sizden bazı bilgiler istenecektir. Örneğin, lisans anahtarı, wifi şifresi gibi verileri yükleme yazılımına sağlamanız gerekmektedir. Ancak format nasıl atılır windows 8 için basit cevapları olan bir soru olsa da, Linux ve windows’un önceki sürümleri için oldukça ciddi bir meseledir. XP döneminde CD den ön yükleme yapılamazken, öncelikle format diski ile sistemi açıp biçimlendirme yaptıktan sonra CD den önyüklemeye geçmek söz konusu idi ki, Linux işletim sistemlerinin bazılarında hala bu yöntem geçerlidir.

Apple, Mac tabanlı makinelerde ise bu problem yoktur. Rom üzerinden her zaman restore edilebilen sistemi dilediğiniz zaman tek tuşla en başa döndürebilmeniz mümkün olmaktadır. Windows’un 10. Nesil sürümünden sonra da amaçlanan bu olmuş ve büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. Windows 10 kurulumu bir kez yapıldıktan sonra, spesifik şartlar haricinde yeniden yükleme gerekmemekle birlikte, anti virüs yazılımı da yerleşik olarak sunulmaktadır.

17 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...