Bit Nasıl Oluşur

Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Bit Nasıl Oluşur Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Bitlenmek pek çok insanın başına gelen rahatsız edici bir durumdur. Özellikle okula giden küçük çocuğu olan anneler, bu sorun ile çok sık karşılaşır. İlk başlarında fark edildiğinde saça yayılmadan önlemi alınabilir. Yayıldığında ise kontrol altına alınması çok zordur. İnsandan insana kolayca bulaşan bu canlılar, yer ettikleri saçlarda kısa sürede üreyip çoğalır. Kaşıntı, yara, kanama, kötü görüntü gibi etkileri olan bitler, insan vücudunda kıl ve saç bulunan her yerde olabilir.

Saç biti nasıl olur sorusuna geçmeden önce, saç bitinin bulaşması konusunda kısa bilgiler vermek istiyoruz. Saç biti genelde kalabalık ortamlarda bulunan insanlarda görülür. İnsandan insana çok kolay geçip üreyen bu parazitler, ilk saça bulaştıklarında belirti vermeden ilerleyebilir. Saçlarda görünmeyen bölgelere yerleşen bu canlılar, kısa sürede saç diplerine sirkelerini bırakıp üremeye başlar. Bu üreme sonunda da günler içinde çok sayıda bit meydana gelebilir. Bitler genelde 7 gün gibi sürelerde canlı kalır ancak çok hızlı ürerler. Bu nedenle de ilk fark edildiğinde hemen önlem alınması gerekir. Saç bitinin önlenmesi için özellikle çocuklarda bit tokası kullanılabilir. Bunun yanında bit önleyici spreyler ya da şampuanlarda kullanılabilir.

Bitler bulundukları yere göre değişik isimlerle adlandırılır. Saç, kıl ve elbise bitleri, farklı büyüklüklerde bulunur. En sık görülen bit türü insan bitidir ve insan biti de en çok saçlarda görülür. Saç biti insandan insana bulaşır. Saçında bit bulunan birinin kullandığı eşyalar, bulunduğu alanlar, giydiği kıyafetler ya da saçında bit bulunmayan kişi ile yakın oturmak bitin bulaşması için yeterlidir. Bulaşma dışında saçta bit nasıl oluşur diye merak edenler için bu konuda kısa bir araştırma yaptık. Bu parazitler, bulaşma dışında   hijyenik olmayan koşullarda oluşabilir. Saçlarda yağlanma, kepeklenme, farklı saç sorunları nedeni ile oluşan yaralar, bitlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hijyenik olmayan koşullarda ilk olarak bit sirkesi adı verilen yumurtalar ortaya çıkar. Bu yumurtalar, saç diplerinde beyaz renkte oval şekilde küçük olarak ortaya çıkar. Zaman içinde büyüyerek içinden çıkan bitler, saç dipleri ve üzerinde yerleşerek yayılır.

Bit Nasıl Oluşur

Bit Neden Olur?

Bit genelde hijyenik olmayan koşullarda ortaya çıkar. Tam olarak neden oluştuğu bilinmemekle birlikte genelde bulaşma yolu ile insandan insana geçer. Saçların yağlı ve kirli olması bit oluşumuna çok fazla neden olmamakla birlikte, başkalarından daha kolay geçmesini tetikler. Bu nedenle her zaman saç hijyenine dikkat edilmesi, özellikle çocukların saçlarının 2-3 güne bir yıkanması gerekir. Sürekli bitlenme sorunu yaşayan çocukların saçları, mümkün olduğunca kısa kesilmeli ve sürekli anneleri tarafından kontrol edilmeli.

Saç biti hakkında merak edilen sorularda birisi de boyalı saça bit gelir mi sorusudur. Halk arasında yaygın olan görüş bitlerin boyalı saçlara gelmemesi yönünde. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değildir. Bitler, saçların boyalı olup olmamasına göre seçim yapmadan bulaşıp yerleşirler. Genelde kulak arkası, ense bitişi gibi sıcak ve çok fazla göz önünde bulunmayan yerlere sirke bırakırlar.

Bit Neden Olur?

Saç biti, oluşumu ve önlenmesi hakkında genel bilgileri verdiğimiz konumuzun sonunda, bu bitlerden kurtulmak için mutlaka ilaç tedavisi gerektiğini bildirmek isteriz. İster hazır olarak satılan ilaçlar, isterseniz de ev yapımı ilaçlar ile bu sorunu çözebilirsiniz. İlaç kullanımı sonrasında mutlaka ince tarak ile tarama yapıp bit ve sirkeleri saçtan uzaklaştırmayı unutmayın. Uygulama sonrası yeniden bit oluşmaması için 1-2 kere daha bu ilaçları saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

8 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...