Bıyık Modelleri Ve Anlamları

Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Bıyık Modelleri Ve Anlamları Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bıyık en az sakal kadar önemli olan bir kesim şeklidir. Son dönemlerde birçok ünlünün geri dönüş yaptığı bıyıklar halk tarafından da yoğun talep görmektedir. Bıyığın biçimi kişinin isteğine göre belirlenebilmektedir. Fakat gene de güvenilir bir berberden fikir alınmasında yarar vardır. Profesyonel bir gözün fikir vermesi en doğu bıyık modelinin bulunabilmesi açısından oldukça önemli olmaktadır. Bıyık şekilleri ve siyasi anlamları göz önüne alınarak bir seçim yapılmalı ve uygulanmalıdır. Doğru bıyık modeli kişinin görünümüne pozitif anlamda katkı sağlayabileceği gibi uyumsuz bir bıyık görünümüne olumsuz anlamda etki edecektir. Bu gibi durumların geri dönüşü oldukça zor olacağından iyice düşünülmeli ve ona göre en doğru bıyık modeli belirlenmelidir.

Yüz Biçimine Göre Bıyık Seçimi Nasıl Yapılır?

Bıyık bırakmak isteyen erkeklerin çoğu kendisine en yakışacak modeli bulamadığından vazgeçmektedirler. Birçok farklı bıyık modeli olduğundan en doğru bıyığın bırakılabilmesi için kişinin yüz ve kafa biçimi doğru bir şekilde analiz edilmelidir. Bu noktada profesyonel bir berberden yardım alınması en doğru bıyığın bırakılabilmesi açısından son derece önemlidir. Bıyık modelinin belirlenmesinde kişinin kıl yapısının da analiz edilmesi gerekmektedir. Örneğin; çok dik ve kalın kıl köklerine sahip olan erkekler bıyığın üst kısımlarında kısaltmalara gitmelidir.

Bıyık Modelleri Ve Anlamları 1

Bıyığın üst kısımlarının kısaltılmaması kılların dik bir şekilde uzamasına ve bıyığın kaba görünmesine neden olacaktır. Kişinin yüz biçimi kare ise daha düz yani Malkoçoğlu denilen bıyık modelleri tercih edilmelidir. Bu tarz bıyıklar yüz hatlarını yumuşatarak kişinin görünümüne olumlu anlamda etki edecektir. Yuvarlak yüz hatlarına sahip erkekler ise bu tarz bıyıklar yerine abajur bıyık denilen daha kısa bıyık modellerini tercih etmelidirler. Bu yüz hatlarının keskinleşmesini ve daha zayıf görünmesini sağlayacaktır. Bıyık ile birlikte sakalda kullanılacak ise sakal biraz daha kısa bırakılmalı ve bıyık ön plana çıkarılmalıdır. Sakalla bıyığın aynı uzunlukta olması bıyığın dikkat çekmemesine neden olacaktır.

Bıyık Modelleri Ve Anlamları 2 Bıyık Modelleri Ve Anlamları 3

Bıyık modelleri denince akla yüzlerce model gelmektedir. Bıyık tarihin en eski günlerine dayanan bir sakal kesim tekniğidir. Bu nedenle günümüze kadar birçok bıyık modeli ortaya çıkmıştır. Bıyık modellerinin birçok anlamı olabilmektedir. Bu anlamlar siyasi ya da daha farklı anlamlar olabilmektedir. Bazı bıyıklar kişiler tarafından sembol haline getirilmiştir. Bu nedenle bıyık modellerinin anlamları kullanan kişiye bağlı olarak da oluşabilmektedir. Tarihin eski günlerinden günümüze gelen bıyık modelleri şu şekildedir;

Bıyık Modelleri Ve Anlamları 4 Bıyık Modelleri Ve Anlamları 5

  •  -İnce bıyık: İnce bıyık genellikle eski Türk filmlerinde görülen dudağın üzerinde ince bir çizgi halinde duran bıyık modelidir. Günümüzde kullanılmamaktadır.
  •  -Charlie Chaplin bıyığı: Bazı bıyıklar kişiler ile moda olmuş ve onlarla özdeşleşmiştir. Charlie Chaplin bıyığı da bu bıyıklardan bir tanesidir. Ufak ve kare biçiminde olan bu bıyık dudağın üst kısmında yer almaktadır.
  •  -Malkoçoğlu bıyığı: Malkoçoğlu bıyığı denilen bu bıyık son zamanların en gözde bıyık modellerinden biridir. Burak Özçivit tarafından ortaya çıkarılmış bu bıyık modeli çok sayıda genç erkek tarafından talep görmektedir.
  •  -Pos bıyık: Pos bıyık bıyıkların yoğun ve hacimli görünmesini sağlayan bir modeldir. Günümüzde hala kullanılmaktadır. Genellikle yaş almış erkekler tarafından uygulandığı görülmektedir.
  •  -Salvador Dali bıyığı: Bu bıyıkta tıpkı Charlie Chaplin bıyığı gibi kişiyle özdeşleşmiş olan bıyık modellerinden biridir. İncecik yapısı ile bugüne kadar sadece Dali tarafından kullanılmıştır.
  •  -Gidon bıyığı: Bu bıyık modeli de eski zamanlarda sıklıkla kullanılan fakat günümüzde rastlanmayan bir bıyık modelidir. Gidon bıyık, yoğun bir şekilde bırakılmış olan bıyıkların uç kısımlarının yukarıya doğru kıvrılmasından oluşur.

Bıyık Modelleri Ve Anlamları 6

30 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...