Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Böbrek ağrılarının oluşmasında herhangi bir yaş sınırı olmaksızın kişiler negatif olarak ağrı belirtileriyle karşı karşıya bırakılırlar. Böbrek ağrısı emareleri olarak belirtilenlerin haricinde idrarda kan ve irin hücrelerinin olduğu emaresine rastlanır, idrarda protein oranının fazla olduğuna rastlanır, kanda kan üre ve kan keratinin miktarının fazla olduğu görülür, ürik asit seviyelerinin yüksek olması emare olarak görülür, ödem oluşumunun meydana gelmesi görülür. Bu oluşumların meydana gelmesi böbrek ağrısı emareleri olarak sıralanmıştır. Böbrek ağrısı emareleri meydana gelen kişilerin hiç süre kaybetmeden uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Aksi takdirde böbrek rahatsızlığının oluşmasıyla beraber bu rahatsızlığa bağlı olarak farklı böbrek rahatsızlıklarının belirmesi kaçınılmaz olacaktır. Kişilerin vücutlarındaki herhangi bir ağrı ya da değişim gözlemlemesi durumunda zaman kaybetmeden muhakkak bir doktora gitmesi ve gerekli tedavilerini de biran önce olması gerekmektedir.

Böbrek ağrıları, sırtta bel kemiğinin 2 yakınında, kaburgaların alt kısmında hissedilir. Bazen de öne, doğru vurur. Aniden saplanan güçlü sancı idrar yollarındaki kum ya da küçük taşların oynadığını ve harekete geçtiğini gösterir. Daha büyükçe durumda olan böbrek taşları ağrısızdır yahut azca ağrı yapar. Böbrek irini (nefrit)te sancıya sebep olursa da çoğunlukla bu çok güçlü değildir. Böbrek sancılarında sıcak uygulanması, ağrı kesici ilaçlar almak ve bol su içmek yararlıdır. Bununla beraber her böbrek sancısında idrar muayenesi yapılmalı ve böbreklerin röntgen filmi alınmalıdır. Sebebi ise idrar yolunu tıkayan bir taş böbreği harap edebilir. Böbreklerin görevini bir biçimde yapamaması durumunda insan yaşamı ciddi tehlikeler altına girer. Çözüm ise, diyaliz ya da böbrek nakline kadar gidebilir. Aslen sadece böbrek değil, vücuttaki herhangi bir ağrı bir arızanın sinyalini verir. Herhangi bir hastalık, hiçbir işaret vermeden, ansızın ortaya çıkacaktı.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrıları meydana gelen kişilerde sırt ağrıları çok görülmektedir. Oluşan sırt ağrıları belli aralıklarla gelip geçici tesirinde bırakır oluşturur fakat kişilerin ağır bir yük kaldırmasında tesirini tekrardan göstererek ağrı belirtilerinin yoğunlaşmasına sebebiyet verir. Kişilerde gün içinde çoğunlukla idrara çıkma meydana gelir, idrarda köpüklenme meydana gelir, idrar yaparken yanma hissi oluşur, kanlı idrar doğar, renkli idrar meydana gelir, gece çoğunlukla idrar çıkma böbrek ağrısı nedenleri içinde görülmektedir.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir? 1

  • Kusma, çarpıntı oluşması meydana gelir.
  • Nefes darlığı doğar.
  • Kişilerde işitme kayıplarının yaşanması emare olarak görülür.
  • Cilt renginin sarımsı –kahverengi gibi farklı bir renk olması
  • Bu sebeplere bağlı olarak yüksek ateş ve halsizlik hali de görülür.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir? 2

Böbrek ağrıları genel anlamda bel hizasında hissedilir. Ağrılar kimi vakit hafifçe ya da sancılar şeklinde devam eder. Kimi vakit de böbreklerden karın ortalarına hatta kasıklara kadar gidebilir. Böbrek ağrıları, hastanın pozisyon değiştirmesi ile artmaz ya da azalmaz. Böbreklerin mazotu “su ”dur. Vücudu, böbrekleri susuz bırakmamak gerekir. Böbrek ağrısı nasıl geçer? Sorusuna karşılık olarak, ilk olarak günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye çalışınız. Kişilerin hangi mevsimde olduklarına dikkat etmeden ayaklarını muhakkak ki sıcak tutmaları da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Öte taraftan eğer böbrek taşınız varsa, taze limondan elde edilmiş limonata taş oluşumuna engel olur. Öteki taraftan ise böbrek ağrılarını giderir. Böbrek taşlarını, bununla beraber şifalı sularla da tedavi edebilirsiniz.  Çokça fert, bu suyu böbrek taşlarının tedavisinde kullandıklarını ve şikâyetlerinin azaldığını ifade etmektedirler. Böbreklerinizin olduğu bölgelere sıcak su torbaları uygulamakta her vakit yararlıdır.

25 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...