Boncuklu İğne Oyaları

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Boncuklu İğne Oyaları Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Oya, geleneksel Türk kültüründeki önemli unsurlardan birisi olan oya, hemen her evde birkaç ürün üzerinde mutlaka vardır. Anadolu el sanatları içerisindeki değeri sanat otoritelerince de kabul edilen tekniğin, çeyiz içerisindeki yeri ise hayli fazladır. Binlerce yıllık geleneklerin kumaşlara işlendiği bu güzel el sanatının yazma, havlu, seccade ve mendil gibi pek çok gündelik ürün üzerinde kullanıldığını bilmekteyiz. Boncuklu iğne oyaları da bu tekniklerden birisidir ve pek çok çeşitli uygulaması bulunmaktadır.

Sade veya renkli iğne oyalarına çok fazla rastlanmaktadır. Kadınlar bunlardan farklı bir şeyler aramışlardır. Bunun için iğne oyalarını boncukla süslemeyi tercih etmişlerdir. Boncuklu iğne oyaları, normal iğne oyalarından daha farklı olarak yapılmaktadır. Boncuklu iğne oyaları, daha çok yazma üzerine uygulanır. Diğer iğne oyalarına göre ekstra bir zahmet gerektirmektedir.

Boncuklu İğne Oyaları 1

Boncuklu iğne oyası yapabilmek için, kullanacağınız bocuğun boyutuna göre bir iğne seçmeniz gerekmektedir. Yazma kenarı iğne ile dikildikten sonra motif yapılmaya başlanır. Daha sonra iğne boncuğun içinden geçirilir ve düğüm atılarak çekilir. Böylelikle boncuk hem sert durup modeli bozmaz hem de sabitlenmiş olur.

Boncuklu İğne Oyaları 2

Bazı iğne oyaları ise, normal dantel gibi sadece boncuktan yapılmaktadır. En zor olanı da odur. Çünkü sadece boncukla yapacağınız oya hem sizi hem de gözlerinizi yorabilir. Boncuklu oyaların normal oyalardan farkı vardır. Bu daha çok boncuklu oyanın dezavantajıdır. İğne oyası yapıldıktan sonra düzelmesi için ütülenir. Boncuklu oyanın böyle bir şansı bulunmamaktadır. Diğer iğne oyalarına göre kullanımı da zordur. Sadece ipten yapılan iğne oyasının yazmaya fazla bir engeli yoktur. Saçınıza bandaj, boynunuza fular olarak da takabilirsiniz. Ama boncuklu oya modelinden dolayı ağır olur ve yazmanın kaymasına sebep olur. Oya  yapacak kişinin buna dikkat etmesi gerekir. Bu bakımdan boncuklu iğne oyası havlu kenarlarına daha çok işlenmektedir.

Boncuklu İğne Oyaları 3

Havlu kenarına düz ve ince bir şerit halinde oyalandıktan sonra havlunun boyuna göre ayarlanıp dikilmektedir. Bunun haricinde boncuklu oyaları, namazlık kenarlarını süslemede de kullanabilirsiniz. Bu tür oyalarda iri boncuk tercih edilmemelidir. İri seçilen boncuklar, asıl modelin kaybolmasına neden olabilmektedir. Bunun için küçük boncuk daha kullanışlı olacaktır. Ayrıca yapacağınız oyanın içine boncuk koymak isteyebilirsiniz. Bunun için belli oyalara mahkum olmak zorunda değilsiniz. Tığ yardımıyla zincir çekip, iğne oyasıyla desenli ve sarkık oyalar yaparak, bunları boncuk yardımıyla süslemeniz de mümkündür. Böylelikle kendiniz uğraşarak herkesten farklı bir modeli kendiniz yapmış olursunuz. Seçilecek olan boncukların renk uyumu ise, ortaya çıkacak motife ayrı bir hava katılmasını sağlayacaktır.

Boncuklu İğne Oyaları 4

10 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...