Boraks Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Boraks Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Şimdiki yazımızda ise boraks ne işe yarar sorusu hakkında çok detaylı bilgiler aktaracağız. boraks tamamen doğal ekolojik çevreyle uyumlu temizlik maddesidir. Boraks yapım süreçlerinde içeriğinde soda bulunması çok önemlidir. Doğal içerikli olan boraks içerisinde zeytinyağlı sabunlarda vardır. İlgili makalemizde boraks nasıl yapılır sorusuna özel detaylı cevaplar alıyor olacaksınız. Boraks üretiminde çamaşır sodası, limon tuzları ve ürünlerin parlamasını sağlayan doğal maddeler kullanılır Saf boraks sabunlar, toz beyaz bor maddesinden yapılır. Boraksın karbonat şeklinde rengi vardır. Görünümleri karbonatı andırır. İçinde oksijen barındıran maddedir. Yani temizlikte oksijen bazlı ağartıcı olarak nitelendirirler. Bulaşık makinesinin filtresini tıkamayan maddedir. İçinde sodyum bikarbonat maddesi bulundurur. Boraks toz halinde veya katı halde de yapılır.

Boraks yapımında kayganlaştırıcı özelliğinin olmasını istenmesinden dolayı bu işi yapacak olan solüsyon kullanılır. Örneğin bir bardağın beyazlatılmasında etki sağlayan boraks içinde hem nemlendirici madde sağlayacak olan sodyum kullanılıp hem de bardağı çizmeyecek olan cila içerikli noniyonik olarak nitelendirilen aktif madde kullanılır. Hem gıda hem de giyim üzerinde bu derece etkili olan boraks deterjanları çamaşır makinesinde ve tuvalet temizliğinden de on numara sonuç almanıza yardımcıdır. Boraks oluşumlarında alternatif olarak kokulu olmasın isteyen müşterilere özle parfüm kullanılanımı da yapılır. Herkesin bilmek istediği boraks nedir sorusu için hazırlanan makalemiz umarız etkili olmuştur. 

Boraks Nerelerde Kullanılır

Sizler marketlerde satılan ve çok ağır kokan hazır kimyasal deterjanlar yerine boraks kullanabilirsiniz Boraks kullanımları, evde, iş yerlerinde, temizlik yapılması gereken her yerlerde kullanıma uygundur. Boraks bulaşık makinesi, çamaşır makinesi içinde kullanıma uygundur. Boraks bulaşık makinesinin içinde de hoş bir koku bırakır. Boraks ürünleri isteğe bağlı olarak jel şeklinde sıvı tedarik edilebilir. Boraks sayesinde çamaşırlara yumuşatıcı bile kullanmaya gereksinim duymazsınız. Özellikle temizlik düşkünü insanların merak ettiği boraks nedir ne işe yarar sorusu için detayları takip ediniz.

Boraks Nerelerde Kullanılır

 Boraks Etkin Kullanım Yerleri

 • Boraks zeytinyağlı sabunlarda
 • Boraks Tencere ve tava temizliğinde
 • Boraks Metal eşya içeren ürünlerin temizliğinde
 • Boraks Mutfak tezgâhlarının kir ve paslarının yok edilmesinde
 • Boraks Yeşil sabun ve Arap sabunu olarak nitelendirilen sabunlara yapılır.
 • Doğal yumuşatıcılarda
 • Doğal aromatik içeren yağlar
 • Tuvalet ve banyo temizliğinde
 • Boraks Yer ve zeminde
 • Mutfak dolaplarının yüzey temizliğinde
 • Mutfaktaki fırınların temizliğinde
 • Boraks Halı ve kilim temizliğinde
 • Boraks Bulaşık makinesinin temizlinde
 • Çamaşır makinesi tıkanıklıklarını gidermek için
 • Boraks Fabrika ve tüm işletme temizliğinde
 • Boraks Parke temizliğinde kullanılır

Boraks Etkin Kullanım Yerleri

Her yıkama için tamamen doğal olan bu deterjanı cam temizliğinde de kullanabiliriz. Üstelik içinde çözünen bor mineralleri ortama mikrop oluşumunu önleyecek kadar yeterli seviyededir. Ayrıca boraks fiyatı orijinal marka kalitesine göre değişir. Uygun bir fiyata bulamayabilirsiniz. Kilo bazında alınan boraks temizlik maddesi 60 TL’den aşağıda olmayacaktır. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan boraks temizlikte en sık ihtiyaç olan bir maddedir. Sizler ilgili yazımızda boraks ne kadar diye merak ettiğiniz tüm sorularında yanıtını almış olmaktasınız. Yukarıda belirtildiği üzere boraks yapımı aslında kolay değildir. Boraks yapım süreçlerinde fosfata içerikli etkin maddeler de kullanılır. Boraks yapımında çok yüksek dozlarda sodyum maddesi kullanılmaz. Yapımları kritik test ve analiz süreçlerinden geçer. Birçok kimyasal temizlik isteyen fabrikalarda ve işletmelerde de gereksinim olan maddedir. Alüminyum malzemeler ile temasları uygun olmayabilir.  Bulaşık makinesin deterjan bölümüne de koyulan boraks üst rafta gizli kalan mutfak eşyasının bile çok kaliteli bir şekilde temizlenmesine destek olur.

22 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...