Borsa Nasıl Oynanır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Borsa Nasıl Oynanır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Borsada yatırım yapmak istediğinizde iyi bir eğitim almanız gerekir. Bunun içinde borsa eğitimi almanız gerekecektir. Yapacağınız işlemler konusunda çok eğitimli olmanız şart. Aracı kurumlar eğitim vermektedirler. Bunlara internet aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Paranızı riske atmadan önce ücretsiz demo hesapları açtırarak bu işlemlere başlayabilirsiniz. Demo hesaplarıyla yani sanal parayla başladığınızda büyük deneyimler kazanacaksınız. Borsada para kazanmanın yolları borsada işlem gören ürünlerin ve firmaların hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Borsa Nedir?

Ticarette alım satıma konu olan malların işlem yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Alım ve satıma konu olan mallar denince, Tarım ürünleri, Sanayi malları, Değerli madenler ve Enerji ürünleridir. Ticarete konu olan değerli evraklar yani tahvil bono ve hisse senetleridir. Borsa kurumsal bir yapıdır. Kurumsal olmasının nedeni de kendine özgü bazı kuralları vardır. Borsada alıcı ve satıcı diğer yanda da bir aracı kurum bulunur. Alım satım yapılırken alıcı ile satıcı bir araya gelmezler. Bunun için bizim adımıza işlem yapan aracı kurumlar bulunur. Aracı kurumlar borsada ki işlemleri yapan kişilerdir. Alım satım işlerinde sizin emirlerinizi ve talimatlarınızı aracı kurum alır ve borsada sizin emirlerinize göre alım- satım işleri yaparlar.

Borsa Nasıl Oynanır

Borsada ilk önce yapacağınız işlem borsada işlem gören ürünlerin birini veya birkaçını alıp satmak yeterli olacaktır. Borsada işlem gören bir şirketin hisselerinden almak daha sonra satmak la para kazanmak için yapılacak ilk işlemdir. Yatırımcı kişi düşük fiyata almış olduğu hisseyi yüksek fiyata satması gerekir. Hisse senedi almadan önce alınacak hisse hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Alınacak hisse senedinin ileride yükselip yükselmeyeceğini iyi analiz yapmak gerekir. Bunlara teknik analiz ve temel analiz denir. Hisse senedi alındığında fiyat ve arz talebi değişecektir. Bu değişime süre zamanı da yatırımcı için önemlidir.

borsa nasil oynanir

Borsada fiyatlar düşük olduğunda alım, yüksek olduğunda satım işleminin yapılmasıdır. Hisse senedi alımında firmaların ne işle uğraştıkları, firmaların kar ve zararları ne kadar sürede kar yapacağınızı iyi araştırmalısınız. Hisse senetleri bazen yükselir, bazen düşer. Bu faktörleri etkileyen bazı durumlar vardır. Bu durumlar bir firmanın hisse senedini herkes satmak isterse hisse senedi düşer. Almak isterse yükselir. Bunlara arz ve talep denir. Arz ve talebe ülkedeki ekonomik ve siyasi veriler, küresel dünyada yaşanan olaylar da borsanın seyrini değiştirir. Yani borsa yükselebilir de düşe bilirde. Yatırımcılar bunları da iyi takip etmek zorundadır.

Yatırım yaparken paranızın tamamını tek hisse senedine değil de birkaç hisse senedi alarak borsada işlem yapın. Bir firmanınki düşerken diğer firmanın hisse senedi yükselme gösterir. Alınan hisse senedi aniden düşebilir, bunu içinde hemen satmak yerine biraz bekleyerek tekrar yükselme gösterebilir. Yatırımcılar hisse senedi almadan önce piyasalar iyi araştırmaları gerekir. Yeterli bilgiye sahip olmayan yatırımcılar yine de borsada işlem yapmak isterlerse danışmanlık şirketlerinden bilgi alarak işlem yapabilirler.

borsa nasil oynanir

Borsada her yatırımcı finansal durumları iyi analiz yapmak zorundalar. Borsa spekülatif alanda riskli ve risksiz sayılabilecek yatırım araçları arasında bulunmaktadır. Borsa riskli ve risksizde olmaktadır. Yatırımcılar paralarının hepsini riskli alanlarda değil risksiz alanda da yapmalıdır. Yani bazı firmaların hisse senetleri çok riskli olabilir, bazıları da risksiz olur. Hisse senedi alırken bunlara da çok dikkat etmek gerekir. Borsada kazanmak istiyorum diyorsan borsa bilgilerini iyi bilmeniz gerekecektir. Borsa bilgileriniz az ise borsada kaybetme riskinizde yüksek olacaktır. Borsada bilgili hareket kazanmak demektir.

 

30 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...