Boy Uzatan Yiyecekler

Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Boy Uzatan Yiyecekler Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Boy uzunluğu, insanların dış görünüşleri ile ilgili en çok dikkat edilen noktalardan birisidir. İlk bakışta bir insanda dikkat edilen bu özellik, hem bayanlar hem erkekler için ideal oranda olmalıdır. Bazen, farklı nedenlerden dolayı boyun olması gerekenden daha uzun ya da daha kısa olduğuna şahit olunur. Boy uzamasının durdurulması için genelde pek bir şey yapılmazken, kısa olan boyun uzatılması için farklı yöntemler ve uygulamalarda bulunulabilir.

Boy uzaması, bebeklik döneminden itibaren bireylerde kontrol altında tutulması gereken bir özelliktir. İlk doğum anı ile başlanan boy ölçümleri, normal değerlerin altında olan bireylerin zaman içinde gelişimlerine bakılarak bu sorunlarının çözülmesi için önlemler alınması gerekir. Genetik faktörler, hormonal değerler ve beslenme alışkanlıklarına göre değişen boy uzama hızlarında en fazla beslenme alışkanlıklarının önemi vardır. Normalda olması gerekenden daha kısa olan boyların uzaması için özel boy uzatan yiyecekler listesi mevcuttur. Bu listede yer alan yiyecekler ve içecekler 13-21 yaş arasında daha fazla etkili olmakla birlikte genelde olumlu etkileri ile boyun uzamasına yardımcı olur. Boy uzatmak için uygulanan yöntemlerin yanında ayrıca alınabilecek besinlerden bazıları ve etkilerini sizlerle paylaşıyoruz.

  • Kuru Meyveler: İyi bir kalsiyum kaynağı olan kuru meyveler, boyun uzamasında etkilidir. Ara öğünlerde 1 bardak süt ile birlikte tüketilebilir. Çocuklarda boy uzatan yiyecekler listesinde yer alan kuru meyvelerden günde 2 adet kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm ve 4-5 adet kuru kayısı tüketilmesi yeterli olacaktır.
  • Brokoli: Vücut direncinin yükselmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli etkileri bulunan brokoli, çocukların ve yetişkinlerin boylarının uzamasında da etkili olacaktır. Genelde çocuklar tarafından fazla sevilmeyen bu sebzeyi değişik soslar ve çocukların sevecekleri şekilde pişirip verebilirsiniz.
  • Susam: Boy uzamasında etkili bir madde olan kalsiyumun yoğunlukta bulunduğu besinlerden birisidir susam… Boy uzama sorunu olan çocukların çok sık olmasa da bazı günler ekmek yerine susamlı simit tüketmesi, boylarının uzamasında etkili olacaktır.

Boy Uzatan Yiyecekler 1

  • Proteinli Besinler: Kalsiyum gibi proteinli besinler de boy uzaması için etkili besinlerdir. Bu proteinli besinlerden özellikle bаlık, hindi, tavuk, kırmızı et, baklagiller, dеniz ürünlerі, yumurta, bal ve peynir çeşitleri bol miktarda tüketilip daha hızlı boy uzaması sağlanabilir.
  • Soya Fasulyesi: Kalsiyum bakımından zengin bir besin olan soya fasulyesi, çocukların boy uzamasında etkili maddelerdendir. Boy uzatma aşamasında mutlaka çocuklara ve yetişkinlere bu besinin verilmesi gerekir.
  • Süt: Hem çocuklar, hem bebekler hem de yetişkinler için en önemli boy uzatma besini süttür. Sütü her gün düzenli olarak tüketerek daha hızlı boy uzaması sağlanabilir. Sütü yatmadan önce tüketmek daha sağlıklı ve deliksiz bir uyku için etkilidir.
  • Balık: Zengin besleyici değerleri bulunan balık, boy uzaması için de etkilidir. Özellikle kefal, palamut, torik ve uskumru balıkları boy uzamasına en fazla katkı sağlayan balıklardır. Bu türleri bir hafta içerisinde düzenli olarak 3 kez fırında, ızgarada ya da istediğiniz gibi buğulama olarak hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Boy Uzatan Yiyecekler 2

Zaman zaman yetişkinler ve çocukların dışında bebeklerde de boy uzamasında gerilik yaşanabilir. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak uzman bir doktora danışıp konu hakkında bilgi verilip alınması gerekir. Eğer doktor normal bir durum der ancak sizin içiniz rahat etmezse bebeğinizin beslenmesinde kalsiyumlu besinlere ağırlık vererek boylarının hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyumlu besinler bebeklerde boy uzatan yiyecekler listesinde sayılabilir. Bu besinler boyun uzamasının yanında kemik gelişimine de katkı sağlayacaktır.

27 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...