Brezilya Fönü Zararları

Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Brezilya Fönü Zararları Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Saçlar kadınların en çok önem verdiği ve bakımına en çok zaman harcadığı meseleleridir. Gerek rahatlıkla yapılabilen şekil değişiklikleri, gerek kolayca renk değiştirme, gerekse yapılan bakım ile birlikte kişiyi alıp başka bir kişi yapabilme gibi özellikleri nedeniyle saç bakımı her kadın için vazgeçilmez olmaktadır. Ancak, saça şekil verme, fön, düzleştirme, boyama gibi uygulamalar bazen saçların zarar örmesine sebep olmaktadır. Bu uygulamalardan biri olan ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz  brezilya fönü için yapılan brezilya fönü zararlı mı, brezilya fönünün yan etkileri var mı gibi araştırmalar neticesinde doğru kullanılmadığında veya yanlış ürünler kullanıldığında ciddi zararlarının olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Bilindiği gibi brezilya fönü keratin kullanılarak yapılan bir işlemdir. Bu işlemde saçlara sürülen keratin, saçların daha düz, kalın ve parlak olmasını sağlamaktadır. Özellikle kıvırcık saçlı bayanların hayali olan düz saça kavuşmak için tercih ettiği brezilya fönü ile saçlar 4 – 6 ay arasında düz olarak kalabilmektedir.

Saçlara uygulanan her yeni işlem aslında saçlarda biraz daha hasara sebep olmaktadır. Özellikle fön işlemleri ve saç düzleştirme işlemleri saçların daha kolay kırılmasına, yıpranmasına, kopmasına ve yanmasına sebep olmaktadır. Bu tür uygulamalar aslında saçların neminin kaybolmasına ve kurumasını da sebep olmaktadır.

Brezilya fönü de bu tür zararların hatta daha ciddi zararların ortaya çıkabileceği bir sistemdir. Özellikle bu işi tam olarak bilmeyen ve kalitesiz ürünler kullananlar tarafından yapılan uygulamalar büyük ölçüde zarar vermektedir.  Kullanıcı yorumları incelendiğinde bazı kullanıcıların saçlarında sorunlar yaşadığı belirtilmektedir. Brezilya fönü saç dökülmesi yapar mı sorusuna, saçlarının döküldüğünü beyan eden kullanıcılar olmaktadır. Özellikle bilinçsizce yapılan uygulamada keratinin saç köklerine ve deriye temas etmesi ile saç  köklerinin yanması bu tür sonuçlar doğurabilmektedir.

Brezilya fönünün en büyük riskini ise içerisinde bulunan formaldehit adlı maddeden gelmektedir. Formaldehit, renksiz, yanıcı ve keskin kokulu bir kimyasal maddedir. Brezilya fönünde kullanılan ve keratin içeren solisyonlarda formaldehit oranının yüksek olması sağlık açısından risk olarak görülmekte ve kanserojen etkisi yapmaktadır. Kozmetik ürünlerde kullanımı kısıtlanan ve koruyucu amacı ile %0,2 oranında kullanılabilen formaldehit, brezilya fönü solüsyonlarında olmadığı iddia edilse de, yurt dışında yapılan araştırmalar da izin verilen oranın çok daha üstünde formaldehit içerdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle gerek Sağlık Bakanlığımız, gerekse EPA, FDA ve Kanada Sağlık Bakanlıkları ürünlere yönelik denetimler yapmakta ve vatandaşlar uyarılmaktadır.

Brezilya Fönü Zararları 1

Kalitesiz ürünler kullanılarak yapılacak brezilya fönü saç dökülmesi yapabileceği gibi, formaldehit oranının yüksek olması da kanser riski oluşturmaktadır. Ayrıca, hamilelerin ve astım v.b. hastalığı olanlar ile alerjik hastalığı olanların brezilya fönü yapması uygun görülmemektedir.

Brezilya fönü yapılırken ortaya çıkan koku ve saçları saç düzleştirici ile düzleştirirken oluşan ısı ile çıkan duman ürünün kalitesini de ortaya koymaktadır. Uzman kişilerin yorumlarında, kaliteli ürünlerde koku ve dumanın az olduğu belirtilmektedir.

Brezilya Fönü Zararları 2

Brezilya fönü  yaptırmak için mutlaka formaldehit oranı % 0,02 den az olan kaliteli ürünler kullanılmalı, uygulama için ise kaliteli ürünler kullandığı bilinen ve uzman olan kişilere yaptırılmalıdır. Günümüzde genellikle fiyat olarak 300 – 1000 TL arasında olan brezilya fönünü bazı yerler çok ucuz fiyatlar ile yaptığını beyan etmektedir. Ucuza yapılan brezilya fönlerinde genellikle kalitesiz ve zarar verici ürünler kullanılmaktadır.

5 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...