Bungee Jumping Türkiye’de Nerede Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Bungee Jumping Türkiye’de Nerede Yapılır Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hasta olmadığını beyan eden sporcu görevliler tarafında iki kere tartılır. Daha hemen sonra kilosuna göre halat ayarlanır ve atlayışı meydana getirecek olan sporcuya bungee jumping eşyaları giydirilir. Atladığı yere ortalama yüzde yetmiş gene ulaşır. Halat esnekliğini kaybedene, düşüş hızı azalana kadar yukarı doğru çekilip aşağıya düşme hareketi 4-5 kez tekrarlanır. Halat atlayıcıyı çekmeyi bıraktığında vinçte yer edinen platform aşağı iner. Aşağıda bekleyen görevliler tarafınca atlamayı meydana getiren fert karşılanır ve güvenliği sağlanınca mindere indirilir. Atlayıcı güvenli bir halde aşağıya indirildikten sonra üzerinde bungee jumping ilişkin olan eşyalar görevliler tarafından çıkartılır. Ülkemizde de bungee jumping Türkiye’de nerede yapılır? Sorusunu yönelten çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Türkiye’de bungee jumping, son yıllarda kişilerin ilgisi ve merakı ile birlikte giderek artmaya devam etmektedir. Bu sebeple de birçok uzman, kişilere bu heyecanı yaşaması için destek vermeye de devam etmektedir. Vücudun tamamı için giyilen güvenlik kıyafeti sizin kolayca hareket edebilmenizi ve atladıktan sonraki dönme ve zıplamalarda zarar görmemenizi sağlar. Vücut güvenlik kıyafeti giydiyseniz, en azından bel ve omuz desteği ya da tüm vücudu saran güvenlik giysiniz olmalıdır. Çok sayıda atlama çeşidi vardır bir tek en iyi yöntem balıklama atlamaktır. Bu atlayışta kollarınızı iki yana açarak kuş şeklinde havada süzülerek atlarsınız. En alta ulaştığınızda yere dik pozisyonda olmalısınız ve yumuşak şekilde yavaşlamalısınız. Rahatlamak için kendinize birazcık süre ayırın ve kendiniz edinim etmeden önce öteki insanoğlun atlayışlarını izleyin. Bu gerginliğinizin azalmasında yardımcı olacaktır. Bu kapsamda ülkemizde bungee jumping Ankara ya da bungee jumping İzmir gibi farklı gruplar oluşturulmuş ve kişiler bu gruplar ile birlikte bu eşsiz deneyime ortak olabilmiştir.

Günümüzde birçok spor ve adrenalin tutkunu çeşitli sporlar yapmaktadır. Ancak bu sporların aralarından bazıları adrenalin hormonunu hakikaten yüksek seviyelerde salgılatacak kadar coşku verici sporlardır. Bungee jumping yüksek bir yerden, elastik halatlara bağı olarak yapılan atlayışlara verilen addır. Özgür bir düşüşün arkasından esnek halatların etkisiyle yavaşlar ve yeniden yukarı doğru çekilirsiniz. Bungee Jumping esnasında fert yükseklik korkularıyla bir savaşım içine girer. Bağlı olduğunuzu bilseniz de o yüksekliklerden atlamak gerçekten büyük heyecanlar yaşatabilecek bir aktivitedir. Bir tek güvenlik önlemleri alındığında nerede ise tamamen tehlikesiz bir spordur. Belli kriterlere uymayan insanoğlun bungee jumping yapmaması daha uygun olacaktır. Kalp ve gerilim problemi olanların bungee jumping yapması kalp krizlerine ya da damarlarda yırtıklar oluşmasına sebep olabilir. Bungee jumping kazaları çok nadiren görülür. Lateksten üretilmiş halatlar fazlaca dayanıklıdır. Türkiye’de bungee jumping yapılan yerler listesi ile birlikte bungee jumping nerede yapılır? Sorusuna yanıt arayan kişiler için oldukça etkili olabilmektedir.

Bungee Jumping Türkiye'de Nerede Yapılır 1

  1. Çeşme Ayayorgi Koyu

Çeşme’de bulunan bu muhteşem koyda harika bir deniz ve sahille karşılaşacaksınız. Bunların yanında bungee jumping yapma imkânınız da bulunmaktadır. Hep güzel bir yaz tatili ve organik güzelliklerle iç içe olmak istiyor, bununla beraber bungee jumping coşkusunu yaşamak istiyorsanız burası muhteşem bir yer. Ek olarak hareketli bir gece hayatının bulunduğunu da hatırlatalım.

  1. Kazlıçeşme

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesine bağlı olan Kazlıçeşme de, bungee jumping konusunda oldukça önemlidir. Şehirden uzaklaşamadığınız zamanlarda da buraya gelip heyecan yaşayabilirsiniz.

  1. Ölüdeniz

Ölüdeniz ’de, mükemmel coğrafyasının keyfini çıkarırken bungee jumping yaparak coşku da yaşayabilirsiniz. Kulenin yüksekliği 35 metredir. Bungee jumping Türkiye konusunda en çok tercih edilen alanlardan da biri olmaktadır.

Bungee Jumping Türkiye'de Nerede Yapılır 2

  1. Kilyos

Kilyos, bungee jumping İstanbul severleri için oldukça keyifli bir seçenek olabilmektedir. Hafta sonlarınızı geçirmek için müthiş bir tercih. Ek olarak bungee jumping yaparak coşku dolu dakikalar da yaşayabilirsiniz.

  1. Antalya

Bungee jumping Antalya sahillerinde de oldukça büyük bir keyif ile yapılabilmektedir. Lara beach’i ziyaret ederek denizin keyfini çıkarabilir ve bungee jumping coşkusunu yaşayabilirsiniz.

Bungee Jumping Türkiye'de Nerede Yapılır 3

 

30 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...