Büyümeyen Köpek Cinsleri

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Büyümeyen Köpek Cinsleri Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Büyümeyen köpek cinsleri evde beslemek için uygun olan cinslerdir. Ev içerisindeki sempatik tavırları, oyuncu kişilikleri, sahibine olan ilgisi ve yaramazlıkları ile tam bir arkadaş olabilecek olan bu köpekler, bakımı rahat ve eğitimleri diğerlerine göre kolaydır. Bilindiği gibi köpekler insanların en sadık dostlarındandır. Hiç büyümeyen köpek cinsleri ise hem küçük yapıları, hem de sevecen tavırları ile hem çocukların eğlencesi hem de büyükler için neşe kaynağıdır.

Evde köpek beslemek isteyenlerin yapması gereken ilk iş büyümeyen köpek cinsleri hakkında bilgi sahibi olmak ve hem kendisi, hem ev ortamı hem de almak istediği köpeğin özelliklerini değerlendirerek en uygun köpeği seçmektir. Büyümeyen köpek cinsleri fiyatları da elbette ki yapılacak tercihte etki edecektir fakat her köpek her eve uygun olmayabilir. Örneğin evde bebeği olan küçük çocuğu olan bir aile için  eğer yeterince zaman ayrılamayacaksa Pomeranya köpeği uygun olmayabilir. Köpek alırken dostluğun ve arkadaşlığın uzun süreli olması için uygun olan köpeğin tercih edilmesi gerekmektedir.

En çok tercih edilen büyümeyen köpek cinsleri isimleri ve özellikleri hakkında kısa bilgileri paylaşıyoruz. Bu bilgilerden yola çıkarak evinize uygun olacağını düşündüğünüz köpek için detaylı araştırma yaparak alabilirsiniz.

 1. Maltese (Malta Köpeği) : Büyümeyen köpek cinsleri içerisinde en çok ilgi ve bakıma ihtiyacı olanlardan biridir Maltese, çok fazla havlamayı da sevmez fakat her hangi bir tehlike anında havlamayı da ihmal etmez. Arkadaş canlısı, sempatik, neşeli ve korkusuz olan Maltese kucakta durmaya bayılırlar. Düz ve uzun beyaz tüyleri olmasına rağmen çok fazla tüy dökmemesi, tüy konusunda sorun yaşamak istemeyen için idealdir. Ancak yine de sempatik görünümlerini korumak için düzenli şekilde taranması gerekmektedir.
  Küçük Köpek Cinsleri 1
 2. Pug : Kısa bacakları ve kırışık suratları ile tam bir sevecen yapıya sahip olan Puglar, ilgi isteyen özelliğe ve agresif olmayan bir yapıya sahiptirler. Çocuklar ile oynamayı sever, inatçı ama bir o kadarda sahibini mutlu etmeyi severler. İyi bir bekçi köpeği olan puglar, uyumayı sever ve uyurken yapıları gereği hırıltı çıkarırlar.
  Küçük Köpek Cinsleri 2
 3. Boston Terrier : Tüysüz büyümeyen köpek cinsleri içerisinde yer alan Terrier, bu özelliği sayesinde fazla bakım istemeyen, haftada bir veya iki kez tımarlama ile tüy sorunu yaratmayacak köpek cinsidir. Ayrıca zeki olan bu köpekler sabırlı ve dikkatlidir. Çocuklar ile çok iyi anlaşabilen bu köpeklerin, ayakkabı, terlik mobilya gibi eşyaları ısırma huyu gelişmesi halinde eğitime ihtiyaçları olabilir.
  Küçük Köpek Cinsleri 3
 4. Pomeranya Köpeği : Pomeranya, diğerlerine göre çok fazla ilgi ve bakım istemesine, inatçı olmasına rağmen, enerjisi, sadık olması, cesur olması gibi özellikleri ile en çok tercih edilen köpeklerdendir. İyi bir bekçi köpeği olduğu için yabancılara karşı havlama eğilimindedir. Bu nedenle eğitime ihtiyacı olabilir. Çocuklar ile iyi anlaşan Pomeranya çok küçük çocukların fazla ilgisi karşısında ısırabilir. Bu nedenle çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez.
 5. Chihuahu : Tüysüz büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Chihuahua, çok çevik ve hızlı bir köpektir. Tam bir dost olan bu köpekler sahibine kıskanacak kadar bağlıdır. Kalabalık ortamda sürekli sahibini izler ve onu takip eder. İnatçı ve eğitimi zor olan bu türlerin, iyi bir eğitim ile mükemmel bir dosta sahip olunabilir. Chihuahua keskin dişlere sahiptir ve kendini korumak için bu dişlerine güvenir. Bu nedenle çocuklar için çok fazla uygun olmayabilir.
  Küçük Köpek Cinsleri 7

Büyümeyen köpek cinsleri artık ülkemizde de yavaş yavaş ilgisi artmaya ve evlerde beslenmeye başlanmıştır. Her geçen gün bu konuda yem, eğitim, bakım gibi sektörlerde gelişmektedir. Büyümeyen köpek cinsleri fiyatları seçilecek köpeğin cinsine göre değişmekte, eğitim, bakım gibi işlemlerle maliyetleri artabilmektedir.

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...