Buzdolabının Buzu Nasıl Çözülür

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Buzdolabının Buzu Nasıl Çözülür Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Eski model buz dolaplarında her mevsim geçişinde buzdolabı temizliği ve buz çözme işlemi uygulanırdı. Bugün No-Frost buzdolaplarında aslında bu sorun ortadan kalktı ancak yine zaman zaman buzdolaplarında buzlanma olabiliyor. Buzdolabındaki buzlar nasıl eritilir incelemesine geçmeden önce isterseniz bu karlanma ve buzlanma neden olur bir ona bakalım.

Eğer buzdolabının karlanma ve buzlanma yapıyor ise bunun çeşitli nedenleri olabilir. Normalde No-Frost sistemi sürekli olarak buzdolabının içindeki nem seviyesini kontrol eder. İç kısımda düzenli bir hava dolaşımı sağlar. Bu hava dolaşımı buzlanma ve karlanmaya engeller. Eğer hava dolaşımı sağlayan bu delikler tıkanmışsa buzlanma olabilir. Deliklerin önüne yiyecek gelmiştir ya da temizlik sırasında deterjan artığı kalmıştır. Öncelikle bunları kontrol etmelisiniz. Soğutucuya yerleştirilen üstü açık kalmış yiyecekler de buzlanmaya neden olabilir. Yiyecekleri kapaklı kaplarda ve üzerlerine streç folyo sararak saklamak hem buzlanmayı önler hem de yiyecekleriniz üzerinde bakteri oluşmasının önüne geçer. Buzlanmanın bir diğer önemli nedeni termostat ayarı düzgün yapılmamıştır.

Buzdolabı Buzu Çözdürme

Buzdolabınızda buzu eritmenin en kolay yolu kapılarını açık bırakmak ve termostat seviyesini 1 ile 2 arasında bir değere getirmektir. Eğer içinde bir termostat göstergesi bulunuyorsa 6 dereceye kadar çıkmasını bekleyebilirsiniz. Buzdolabınızın modeline göre kapaklarının tam kapanıp kapanmaması da buzlanmaya neden olan bir sorundur. Bunun için doğru bir şekilde kapanıp kapanmadığından emin olun. Belirli süre aralıklarıyla buzdolabınızı temizlemeniz gerekecektir.Bunun için derin dondurucu bölümünde, mevsim geçişlerinde, yiyecek koymadan önce buzdolabınızı fişten çekip, biriken buzların çözülmesini bekleyip, temizliğini yapabilirsiniz.

Buzdolabı Buzu Çözdürme

Derin Dondurucu Buz Nasıl Çözülür?

Öncelikle buzdolabının soğutucu bölmesinde olduğu gibi dondurucu bölmesinde de buz birikiyorsa termostat ayarlarından kaynaklanan bir sorun olabilir. Bunun için kullandığınız ürünün kullanma talimatını dikkatlice okuyun ve uygun ayara getirin. Günümüzde kullanımda iki tip derin dondurucu modeli vardır. Bunlar buzlanan eski tip modeller ve buzlanma yapmayan yeni teknoloji modeller. Eğer eski model bir derin dondurucunuz varsa işiniz biraz zor olacaktır. Her sezon sonu buzlanma ve karlanmayla uğraşmanız gerekecektir. Hatta çözülme sırasında bulunduğu yeri su basmaması için dikkatli de olmanız gerekir. Önce temizliğini yapacağınız ürünün elektrikli bir ürün olduğunu ve işin içinde su olduğunu unutmayın ve güvenliğinizi alın. Defrost özelliği olmayan bir derin dondurucuya sahipseniz, ürünü fişten çekin. Kapağını açın, içindeki buzların erimesi için bekletin. Plastik bir spatula ile buzların tutundukları yerden ayrılmalarını kolaylaştırabilirsiniz. Ancak işlem sırasında dondurucunun duvarlarına zarar vermemeye özen gösterin. Erimeyi hızlandırmak için alt yüzeyine bir kase sıcak su koyabilirsiniz. Bu çözülme işlemini hızlandıracaktır.

Derin Dondurucu Buz Nasıl Çözülür?

Derin dondurucunuzda zaman zaman kötü kokular olabilir. Kötü kokuların sebebi buzların arasına sıkışan yiyecek kalıntılarıdır. Örneğin etler donma sırasında suları salarlar. Bunun için mutlaka çözdürme sırasında derin dondurucunuzun kapağı açık olmalıdır. Aksi takdirde koku derin dondurucunuza sinecektir. Buzları çözdürmek bu kokuyu da ortadan kaldıracaktır. Eğer derin dondurucunuzun içinde çok fazla karlanma varsa sirke de kullanabilirsiniz. Biraz keskin kokacaktır ancak kimyasal özelliği ile çözülmeyi hızlandıracaktır.

Çözdürme işleme tamamlandıktan sonra iyice içini silip temizleyin. Ardından karbonatlı durulama suyu ile silebilirsiniz. Kötü kokuları giderecektir. En son olarak da iyice kurulamalısınız. Bir iki gün yeni yiyecek yerleştirmeden kapağı açık bırakın ki  iyice havalansın. Ardından yiyecekleri yerleştirmeden, bir kabın içinde bir iki yemek kaşığı karbonatı dondurucun içine bırakmanızı öneririz. Böylece kötü kokular oluşmadan engellenecektir.

Derin bir kabın içine 200 gram karbonat koyun ve dondurucunun içinde bırakın. Kötü kokuların absorbe olduğunu göreceksiniz.

16 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...